Reakcije predsednika vlasti na to što je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen odbila da se vidi sa premijerom Srbije, Milošem Vučevićem, jer se on neposredno pre toga video sa sa ministrom ekonomskog razvoja Rusije Maksimom Rešetnjikovim, ne prestaju ni tri dana posle.
Naime, uoči sastanka sa predsednicom EK, u petak, 25. oktobra, Vučević je objavio saopštenje u kojem je navedeno da je planirano “jačanje saradnje u oblasti ekonomije i ostalih politika”.
Predsednik Srbije je ovaj, zapravo, veliki skandal i događaj sa višestrukim posledicama pokušao da ublaži dan posle, tvrdnjama da je Ursula fon der Lajen navodno ne može da podnese pritisak koji bi je snašao na društvenim mrežama…
– To nije krivica Miloša Vučevića, rekao je Vučić.
Dodao je da je suština u tome što Ursula fon der Lajen ne može da podnese da na mrežama okače u Briselu da je neko razgovarao sa Rusima a onda da će sa njom…
Dva dana posle, na ovu temu se oglasila i Ana Brnabić, predsednica Skupštine Srbije koja je ponovila Vučićeve reći o navodnoj slabosti predsednice EK.
Ona je rekla da predsednica EK „duboko poštuje“ srpskog premijera Miloša Vučevića i da je sastanak s njim otkazala zbog jakih pritisaka.
To da je predsednica Evropske komisije odbila da se sastane sa premijerom države u čiju je posetu došla zbog njegovog sastanka sa ruskim zvaničnikom izvesno govori o promeni kursa i politike EU prema Srbiji, a, pre svega, prema evropskim integracijama, saglasni su sagovornici Danasa.
Takođe, znakovite su i reakcije pripadnika Vučićevog režima u odnosu na takav slučaj.
Odakle i Vučiću i Brnabić to da bi se Ursula fon der Lajen rado videla sa Vučićevim, iako se on neposredno pre toga sastao sa ruskim zvaničnikom, ostalo je nepoznato, s obzirom na to da su oboje gostovali na strogo kontrolisanim režimskim medijima gde pitanja koja im ne odgovaraju nisu dozvoljena.
– U odnosu između država, u ovom slučaju EU i Srbije, simpatije i antipatije nisu preterano relevantne kada se odlučuje o tome da li će nekog sastanka biti ili ne. Sastanci na visokom nivou, i ne samo na visokom, se dešavaju i kada prema predstavnicima druge strane ne gajite nikakvo poštovanje – kaže za Danas Goran Miletić, direktor Civil Rights Defenders za Evropu.
Dakle, Srbija je kandidat za EU i to je osnov sastanaka sa svim predstavnicima vlasti, bez obzira na veoma jasno nezadovoljstvo činjenicom da je Srbija praktično potpuno zaustavila sve suštinske reformske procese koji su ključni za pristupanje EU, dodaje.
– Pored toga, postupci vlasti u Srbiji – od onih koji se odnose na vladavinu prava, medije, ljudska prava i izbore su razlog zbog koga apsolutno nema razumevanja u Briselu, a samim tim ni poštovanja i strpljenja. Otkazivanje sastanka je poruka da reakcije na te neprihvatljive postupke mogu biti mnogo jače od verbalnih. Javnosti je poznato da je EU uvela kaznene mere u slučaju Kosova. Dakle, ideja „i Rusija i Evropa“ nije realna i to je ključna poruka – smatra Goran Miletić.
Što se tiče reakcija vlasti u Srbiji, kaže dalje, ona je kao i uvek za domaću upotrebu, namenjena onima koji veruju da je Rusija ustvari budućnost Srbije.
– Ova pogubna ideja o važnosti Rusije, čak i posle agresije na Ukrajinu, je produkt propagande onih medija koji nisu ni nezavisni ni objektivni. Nažalost, uspeli su da Rusiju predstave kao bratsku zemlju iz bajke, iako je njena ekonomska i politička važnost za Srbiju relativno mala, pa vlast nastavlja da tom delu javnosti signalizira da je naš put ka Rusiji siguran, a da ćemo od EU izvući njihov novac, bez promena koje se očekuju. Zabrana EuroPride pre dve godine je bila odličan primer poruke koju je vlast poslala – zaključuje sagovornik Danasa.
Činjenica da je Ursula fon der Lajen odbila da se vidi sa premijerom Srbije jer se pre toga sastao sa ruskim ministrom ukazuje da se možda menja odnos nove Komisije prema Srbiji. Međutim, EU još toleriše Srbiju zbog poznatih razloga – komentariše za Danas Sonja Biserko, predsednica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji.
Srbija očigledno ne pokazuje nameru da se prilagodi standradima EU neophodnim za članstvo i već gubi 74 milona evra iz fondova EU jer nije na vreme iskoristila novac, ističe.
– Sve ukazuje da Srbija i dalje balansira između EU i sada BRIKS. Govori se o tome da je Srbija jedini evropski primer “nove neutralnosti”. Takođe treba imati u vidu da Beograd očekuje Trampovu pobedu i u tom smislu se očekuje veća podrška za aspiracije Srbije u regionu. Vučić je mnogo uložio u Trampov tim a javno mnjenje u Srbiji većinski navija za Trampa – napominje ona.
Očigledni su napori Rusije da minira predsednika Vučića za sporazum o litijumu, kaže dalje, “a najnoviji njihov potez je svakako skorašnje istupanje Emira Kusturice, koji je veoma blizak sa Putinom, i koji vodi kampanju protiv rudarenja”.
– Izjave predsednice skupštine Brnabić ukazuju da je predsednik Vučić jedini relevantan faktor u Srbiji – zaključuje Sonja Biserko.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.