Nemam nikakve sumnje da će vlast na sve načine želeti da manipuliše pregovorima tako da se napravi neki privid demokratije i dijaloga, a da se u suštini ništa ne promeni.
Ko će od ekipe, Maja Gojković, Ivica Dačić ili Gordana Čomić u tome isprljati svoje prste, nije mnogo važno, komentariše za Danas Radomir Lazović iz Ne davimo Beograd, u odgovoru na pitanje da li je aktuelni predsednik Skupštine Srbije ličnost koja je opoziciji prihvatljivija za razgovore o izbornim uslovima, u odnosu na prethodnu predsednicu parlamenta, Maju Gojković, kao i da li bi opozicija u taj dijalog trebalo da nastupi sa takozvane dve ili više kolona predstavnika, kako predlaže Narodna stranka.
Ipak sam optimista, dodaje sagovornik Danasa, da će, kako kaže, uz posredovanje EP doći do ključnih ustupaka koji bi vodili popravci stanja.
– Pitanje je kolika je ta popravka i za opoziciju je jako bitno da traži tačno ono što može da iskoristi da pobedi mnogostruko jačeg protivnika. Mislim da je dobro da se vode razgovori u nekoliko formata i različitih grupa. Za nas je to kvalitetna javna rasprava, koja stvarno niti mora niti treba da se vodi na jednom mestu. Ali sa druge strane, bilo bi jako dobro da se pre pregovora opozicija koordiniše i usaglasi nastup. Nije imperativ da baš sve opozicione organizacije imaju iste zahteve, ali je dobro da imamo koordinaciju. To je i suština našeg poziva koji smo juče zajedno sa Nebojšom Zelenovićem uputili svim opozicionim organizacijama.
Naime, NDB i Zelenovićeva stranka Zajedno za Srbiju pozdravili su u zajedničkom saopštenju seriju razgovora koje su razne opozicione organizacije otpočele u različitim formatima i sa različitim učesnicima, kako bi se došlo do najboljeg rešenja za unapređenje izbornih uslova. Pozdravili su i komunikaciju DS, PSG i SSP sa evroparlamentarcima (Socijalisti i demokrate i Liberali, prim.nov.) i najavili da će se oni obratiti evropskim Zelenim.
Potpredsednik Narodne stranke Zdravko Ponoš izjavio je juče za RTS da Ivica Dačić „ne može da vodi dijalog vlasti i opozicije“ o izbornim uslovima, jer je zainteresovana strana, a da bi opozicija trebalo da ima dva predstavnika u tom procesu u kojem bi posrednici iz EP, pomogli da dođe do rezultata.
Prema rečima Dragana Popovića, direktora Centra za praktičnu politiku, dijalog vlasti i opozicije u Srbiji biće težak i dugotrajan proces, koji će sigurno trajati mesecima, ali je jedino što je preostalo kao metod izlaska iz potpuno blokiranog političkog sistema bez nasilja.
– Sasvim je sigurno da predstavnici EU treba da vode dijalog, jer je nemoguće da se bilo šta dogovori i što je još važnije, da se dogovoreno sprovede bez pritiska sa strane. Ovo će sigurno izazvati pokušaje svih na sceni da izvuku maksimalnu političku korist i da same pregovore pretvore u deo predizborne kampanje. Dakle, vlast će insistirati na tome da oni vode pregovore, a ne EU, a deo opozicije će insistirati na činjenici, inače tačnoj, da je vlast dovela državu u toliku krizu da stranci moraju da posreduju. Opet, jedan deo opozicije će sigurno pokušati da izvuče političke poene za sopstvenu odluku o bojkotu prošlih izbora. Čini mi se da u tom ključu treba čitati izjave predstavnika Narodne stranke – da neće Dačića – jer predsedava nelegalnim parlamentom. Sve u svemu, dijalog je neophodan, ali treba uvek imati u vidu da je i on sam deo političke borbe – zaključuje Popović.
DSS neće učestvovati
Predsednik DSS Miloš Jovanović ponovio je da ako pregovori vlasti i opozicije budu vođeni uz posredovanje EU i evroparlamentaraca, DSS i on na njima neće učestvovati. „Smatramo da su to naši problemi, i kakvi god da su na nama je da ih rešimo“, rekao je Jovanović za RTS.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.