Akademik i profesor međunarodnog prava Tibor Varadi izjavio je danas za RTS da paralela između Katalonije i Kosova neće doneti korenite promene u posmatranju Kosova, ali je vrlo verovatno da će kod novih poteza oko legalizacije Kosova, kao što je recimo prijem u UNESKO, biti mnogo više uzdržanih.
Postoji mnogo sličnosti i istovrsnosti, nekih razlika ima. Ono što je vrlo važno, to je činjenica da ni Ustav Španije, ni Ustav Srbije ne dopušta odvajanje, odnosno secesiju, ni posle referenduma, ni na drugi način, objasnio je Varadi.
Kosovo i Katalonija su jedinice u državama čiji ustavi to ne dopuštaju. Ustav Kanade dopušta, u Velikoj Britaniji bi to isto bilo moguće, predočio je on.
Varadi je istakao i da argument da je Katalonija unutar Evropske unije ne vidi kao pravno relevantan.
Kada je reč o argumentu da je Kosovu sui generis, odnosno poseban slučaj, Varadi ne veruje da je relevantan sa stanovišta međunarodnog prava.
Ono što je na stolu je da će se možda pokazati nešto više razumevanja za položaj Srbije, biće malo više uzdržanosti kod daljeg priznavanja Kosova, verovatno neće u skorije vreme biti zemalja koje priznaju, smatra Varadi.
Srbija će dobiti malo više podrške, ali ne verujem da će se pitanje preokrenuti i da će povratak Kosova biti stavljen na pregovarački sto, rekao je Varadi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.