Udružena opozicija, okupljena pod nazivom „Srbija protiv nasilja“ izvela je više desetina hiljada građanki i građana na ulice nakon majskih tragedija i ubistava, 2023. godine, koji su tražili ostavke ministara, članova vlade, predsednika države, odnosno, postepeno – i slom celog režima.
To se, uprkos ostavci ministra obrazovanja Branka Ružića, završilo vanrednim izborima koji su režim Aleksandra Vučića iznova potvrdili kao neprikosnovenog lidera. Uz brojne neregularnosti izbornog procesa, od kojih je najočigledniji bio – apsolutna kontrola medija sa najvećom gledanošću i uticajem na najveći broj građanki i građana Srbije, a time i njihove odluke za koga će na izborima glasati.
Nakon novosadske tragedije i pada nadstrešnice na Železničkoj stanici, koja je usmrtila čak 14 ljudi, a troje teško povredila, da se i danas, pet dana posle, bore za život, postavlja se pitanje da li će opozicija uspeti da artikuliše pobunu građana protiv koruptivog režima, koji je do ovakve nesreće svojim nemarom, sasvim je jasno – doveo.
Goran Vesić, ministar infrastrukture, podneo je ostavku, odbijajući krivicu i odgovornost, čak naznačavajući da pojedinim naprednjacima neće nikada zaboraviti to što su tražili njegovu glavu, a premijer Srbije, Miloš Vučević, čija ostavka je, takođe, predmet opozicionog zahteva, očekuje da još neki „njegovi“ ministri daju ostavku, svoju pritom – ne pominjući. Naznačimo da je u vreme rekonstrukcije Železničke stanice u Novom Sadu, upravo Miloš Vučević bio gradonačelnik.
– Opozicija ne treba da artikuliše proteste građana, oni su po definiciji artikulisani tugom i ljutnjom zbog ovog neviđenog i strašnog događaja. Nikada se tako nešto nije desilo. Građani sve to znaju…, svojim osećajem tuge i neverice… – kaže za Danas sociološkinja Vesna Pešić.
„Oni mogu da uzmu za sebe ovaj događaj kao povod da se okupe…“
Opozicija ne bi trebalo da se nameće, napominje, osim da „izjave svoju tugu u solidarnost sa Novosađanima“.
– Pojedinci iz stranaka su se već javili u vezi sa nesrećom. Ništa oni tu ne treba da se nameću – ističe naša sagovornica.
Oni mogu da uzmu za sebe ovaj događaj kao povod da se okupe i iskreno vide šta će dalje i na koji način, dodaje.
– Sada je više nego jasno da nam nije potrebno tih sedam malih stranaka.. One bi trebalo da se usmere, ako su u stanju – u stvaranje krupnije formacije sa jasnim političkim programom. I sa kandidatom za predsednika. Ja bih predložila istoričara Milana St. Protića – kaže sagovornica Danasa.
U vezi sa samim događajem, i sada bi se mogla napraviti istinita priča zašto je pala ta nastrešnica, ljudima je potrebno da čuju istinu, kaže dalje.
– Ovo što je uradio Goran Vesić sa ostavkom, koji očito nije odgovoran za nesreću…, on je priložen kao ne-odgovorna žrtva, nije kriv. Sigurno je dobio signal odozgo, tako je bilo i sa Brankom Ružićem, nakon majskih tragedija. Ta nesreća traži „nečiju glavu“ i tu se stane… Eto, dobili ste glavu, i dosta više – kaže Vesna Pešić.
Prema njenim rečima, istraživanje krivice ide pre svega do izvođača koji su ignorisali tu nadstrešnicu i nisu je solidno renovirali, „nego tek malo da se zamaže“.
– To je ta druga priča u kojoj mi živimo. Opozicija bi morala biti u stanju da to artikuliše jednostavim rečima – za sve nas – zaključuje Vesna Pešić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.