Srpska vlada je delovala veoma zrelo i odlučno povodom zapaljivih govora pojedinih predstavnika Srpske pravoslavne crkve protiv Sporazuma o normalizaciji odnosa s Kosovom.
Istorijski trenutak bio je onaj kada su vicepremijer Aleksandar Vučić i predsednik Tomislav Nikolić poslali jasne poruke SPC da crkva i država nisu automatski međusobno povezane institucije – kaže za Danas Johana Dajmel iz nemačke Asocijacije za Jugoistočnu Evropu i uticajna ekspertkinja za Zapadni Balkan.
Smatrate li da je Srbija zaslužila da dobije datum za početak pregovora o članstvu u EU?
– Nije stvar da li „zaslužuje“ ili ne, već njene spremnosti, jasne političke volje i konkretnih koraka koje treba preduzeti. Nemačka će odobriti datum za početak pregovora samo ako Bundestag prethodno da zeleno svetlo. Pojedini uticajni nemački poslanici striktno zahtevaju da Srbija ukine „paralelne strukture”, parabezbednosne jedinice na severu Kosova, kao i da omogući Euleksu da se slobodno kreće, deluje i uspostavi vladavinu prava na celom Kosovu. Potrebno je da Srbija rasformira nelegalne bezbednosne strukture do sredine juna, kada Bundestag treba da odluči o datumu. Pravo pitanje glasi da li Srbija želi da ide napred ili unazad. Bilo bi odlično ako bi u budućoj srpskoj istoriji i udžbenicima 28. jun bio takođe povezan s danom početka pregovora o članstvu u EU.
Kako ocenjujete ponašanje Srba sa severa Kosova i nedavnu Vučićevu posetu tom području?
– Njegova poseta bila je veoma važna i vrlo odgovorna. Sigurna sam da su i stanovnici severa Kosova i međunarodna zajednica veoma cenili njegovo pojavljivanje i spremnost da razgovara s ljudima, da im se lično obrati i informiše ih. Srpska vlada je nedvosmisleno poručila da ima sve instrumente da primeni Sporazum o normalizaciji, gde se jedna od tačaka odnosi na prestanak finansiranja „paralelnih institucija“. Oni koji izazivaju probleme na severu pripadaju političkim partijama koje su sve marginalizovanije u političkom pejzažu Srbije (i Beograda).
Najzad, i Priština i Beograd treba da pokažu institucionalnu snagu i političku volju da primene Sporazum na terenu, naročito na severu Kosova. Stoga, na Prištini je, takođe, da pokaže političku volju i hrabrost i obrati se Srbima na svojoj teritoriji, da bude transparentna prema njima. Ovaj sporazum je šansa za sve i posao je tek počeo.
Koje bi bile glavne posledice neuspeha pregovora o primeni Sporazuma?
– To bi imalo strahovito loše i ozbiljne posledice. Umesto situacije u kojoj svi dobijaju, našli bi se u situaciji u kojoj svi postaju gubitnici – Srbija i Kosovo bili bi zaustavljeni na putu ka EU na dugi rok. Takođe, sever Kosova bi postao crna rupa, gde ni Beograd ni Priština ne bi imali nikakvog uticaja, parče zemljišta gde bi vladali anarhija, organizovani kriminal i tlačenje, što ne može da bude u interesu nijedne strane.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.