Rezolucija o zaštiti suvereniteta, teritorijalnog integriteta i ustavnog poretka Republike Srbije, po svojoj sadržini, ali i po raspravi koja je o njoj vođena u Skupštini Srbije manifestuje unutrašnje političke frustracije i nervozu koja u Srbiji postoji u vezi s Kosovom – izjavio je za Danas Azem Vlasi, politički analitičar iz Prištine i savetnik odlazećeg premijera Kosova.
Rezolucija o zaštiti suvereniteta, teritorijalnog integriteta i ustavnog poretka Republike Srbije, po svojoj sadržini, ali i po raspravi koja je o njoj vođena u Skupštini Srbije manifestuje unutrašnje političke frustracije i nervozu koja u Srbiji postoji u vezi s Kosovom – izjavio je za Danas Azem Vlasi, politički analitičar iz Prištine i savetnik odlazećeg premijera Kosova.
Vlasi tvrdi na najnovija Rezolucija srpske skupštine koja se tiče KIM „ne proizvodi pravno dejstvo u Pokrajini, jer je Kosovo već osam godina bez pravne jurisdikcije Srbije“. On smatra da usvajanje Rezolucije o zaštiti suvereniteta, teritorijalnog integriteta i ustavnog poretka Srbije „podseća na vraćanje politici Slobodana Miloševića, ali na bezazleniji i bezopasniji način“ i da će „štetiti samoj Srbiji, jer je vraća u izolaciju i konfrontaciju s međunarodnom zajednicom“.
JUSUFSPAHIĆ: Kosovo treba da ostane sastavni deo Srbije
Zrenjanin – Jedan od načina za očuvanje mira i stabilnosti u zemlji jeste da Kosovo ostane sastavni deo Srbije, uz najviši stepen demokratije i autonomije – izjavio je juče muftija srbijanski Muhamed Jusufspahić. Muftija Islamske zajednice Srbije razgovarao je juče s predsednikom zrenjaninske opštine Goranom Kneževićem o aktuelnim problemima i potrebama vernika ove zajednice na području srednjeg Banata.
– Rasprava u Skupštini i sam tekst Rezolucije pokazuje da je to dokument za unutrašnju upotrebu i da je deo kampanje za predsednike izbore u Srbiji – kaže Vlasi.
ČEKU: Podela – problem sa granicama u četiri države
– Odlazeći premijer Kosova Agim Čeku izjavio je da bi pokušaj podele Kosova mogao da stvori probleme sa granicama u četiri države u kojima žive Albanci. Čeku je u intervjuu nemačkim medijima objasnio da „“Albanci, osim u Albaniji žive u četiri države“ i „ukoliko Kosovo bude podeljeno duž etničkih linija, oni će želeti da razgovaraju o ujedinjenju sa Albanijom“.
Upitan da komentariše spekulacije koje se čuju i za govornicom Skupštine Srbije ko je od predsedničkih kandidata „podobniji“ za planove Prištine, Vlasi je kategoričan da će „rezultati predsedničkih izbora imati efekat samo po Srbiju, ali ne i po Kosovo“.
– Rezultati predsedničkih izbora u Srbiji ni na koji način neće uticati na status Kosova, jer su pravac i kurs, ka kome status ide, već odredile zemlje EU i SAD. Ali za samu Srbiju rezultati će imati određeni uticaj, jer ako za predsednika bude izabran Boris Tadić, Srbija neće ući u potpunu izolaciju i konfrontaciju s međunarodnom zajednicom, dok bi pobeda nekog iz SRS i SPS značila rizik da uđe u veću izolaciju i konfrontaciju sa svetom – smatra Azem Vlasi.
Fatmir Sejdiu, predsednik Kosova, tvrdi da Rezolucija predstavlja „ustavnu agresiju prema Kosovu koja nema pravnog osnova“. Sejdiu kaže da „Srbija više nije ona koja može da odlučuje o sudbini Kosova“ i opominje da je to „politika koja Srbiju može da dovede do ponavljanja konfrontacije, krvoprolića i tragedije naroda Kosova „. On procenjuje da ovakav pristup nije u interesu niti Srbije, niti regionalne stabilnosti.
Posle sastanka sa Ivajlom Kalfinom, zamenikom premijera i ministrom spoljnih poslova Bugarske, Sejdiu je poručio da će „svako ko pokuša da interveniše na Kosovu morati da računa na narod Kosova i snažno međunarodno vojno prisustvo, čiji je zadatak da zaštiti građane Pokrajine“. Lideri političkih stranaka kosovskih Albanaca takođe ističu da „nikakva rezolucija, ni drugi akt institucija Srbije ne može da utiče na nezavisnost Kosova“, prenose agencije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.