Vlast da se izjasni hoće li braniti Ustav i zakone, ili crnu zonu ropskog rada 1Foto: BETAPHOTO/AMIR HAMZAGIĆ/DS

Javnost nije upoznata sa detaljima ugovora koje je aktuelna vlast potpisala sa kineskom kompanijom Linglong, ali je potpuno izvesno da postoje zakoni naše države kao i Ustav Srbije koji su iznad svega toga. Iznad uslova koji su, očigledno je, bili takvi da se toj firmi dozvoljava da radi šta hoće u Srbiji – kaže za Danas profesorka prava, Vesna Rakić Vodinelić.

Govoreći o skandaloznoj situaciji u Zrenjaninu i uslovima u kojima na izgradnji fabrike kineske kompanije Linglong rade radnici iz Vijetnama, odnosno reakcijama vrha vlasti koji ceo tragični slučaj tumače u smislu proterivanja investitora, sagovornica Danasa kaže da ono „o čemu smo svedočili iz medijskih izveštaja kao i nevladinih organizacija o tretmanu radnika, nedvosmisleno ukazuju na kršenje zakona Srbije na nekoliko nivoa“.

Vlast da se izjasni hoće li braniti Ustav i zakone, ili crnu zonu ropskog rada 2
Vesna Rakic Vodinelic
foto Medija centar

– Reč je o radničkim pravima, slobodi kretanja i statusu stranaca, potom osnovanih sumnji na trgovinu ljudima, kao i kršenju zakona koji se odnose na diskriminaciju, na kraju. Primena zakona nije rasterivanje investitora već se naša država ponaša tako da prećutno ili izrično privlači strane investitore obecavajući jeftinu radnu snagu pod gotovo ropskim uslovima, ili pristajući na nedostojan rad stranih radnika. Naši državni funkcioneri moraju da se izjasne hoće li braniti Ustav i zakone, na čiju primenu su se zakleli, ili crnu zone ropskog rada – zaključuje Vesna Rakić Vodinelić.

Danilo Ćurčić iz Inicijative za ekonomska i socijalna prava A11 kaže za Danas da je aktivistima iz te organizacije danas bilo onemogućeno da pristupe radnicima.

Vlast da se izjasni hoće li braniti Ustav i zakone, ili crnu zonu ropskog rada 3

– Nama je danas bio cilj da proverimo, sa aspekta organizacije koja se bavi ljudskim pravima, položaj radnika i da vidimo uslove u kojima se oni nalaze. To je, međutim, bilo nemoguće, odnosno onemogućeni smo da to učinimo. To je bilo nemoguće u prostoru baraka, staroj lokaciji gde se radnici i dalje nalaze, potom i u drugom delu kampa, ali i u Kaštelu Ečka, jer nam policija nije dozvolila. Pozvali smo policiju, koja je došla posle nekog vremena, ali se ispostavilo da je „popodnevni odmor“, da radnici odmaraju, kao i da je reč o privatnom posedu. Obavešteni smo da zbog toga ne možemo da im pristupimo jer radnici navodno ne žele da budu uznemiravani. Nakon toga se pojavila prevoditeljka sa kineskog jezika sa još jednim čovekom za kojeg nam je rečeno da radi u Kaštelu. Izveli su troje ljudi, nama nepoznatih, od kojih su dvojica iz obezbeđenja, sa mogućnošću da razgovaramo sa njima ispred kapije. Mi smo se zahvalili i otišli. Oni govore kineski jezik, ali mi kada smo pre nekoliko dana razgovarali sa radnicima, rečeno nam je da oni ne govore kineski jezik. Neću spekulišem ali ostaje mogućnost da ljudi koji su izašli na razgovor sa nama uopšte nisu radnici – prepričava za Danas Danilo Ćurčić.

Kako dodaje, reakcija Inicijative za ekonomska i socijalna prava A11 na celu ovu situaciju će se granati u nekoliko pravaca.

Vlast da se izjasni hoće li braniti Ustav i zakone, ili crnu zonu ropskog rada 4

– Dakle, uslovi smeštaja, uslovi njihovih ugovora o radu, nemogućnost pristupa organizacijama koje se bave ljudskim pravima, i, na kraju, pitanje trgovine ljudima, čime se bavi organizacija ASTRA, kao krunsko pitanje koje će morati da se rešava – kaže naš sagovornik.

Prema njegovim rečima, izjave sa vrha vlasti da je ovde reč o proterivanju i odbijanju investitora su cinične, jer, napominje on, ovaj problem nema veze sa investicijama, već je reč o projektu koji je dobio odrešene ruke da radi šta hoće, mimo zakona naše države.

Vlast da se izjasni hoće li braniti Ustav i zakone, ili crnu zonu ropskog rada 5
Foto: BETAPHOTO/DRAGAN GOJIĆ/MO

– Sramna je izjava i predsednika države da inspekcija rada zapravo i nije trebalo da izađe i suoči se sa problemom, već da je to urađeno jer nadležni ministri nisu mogli da istrpe pritisak medija. Ishod svega do sada je da kompanija seli radnike sa mesta na mesto, tera ih da potpisuju izjave koje su pravno nevalidne, da tvrde da je sve u redu… – kaže Ćurčić.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari