Vlast polako ukida parlament 1Foto: FoNet DJB

Od uvođenja višestranačja u Skupštini Srbije događali su se raznorazni incidenti.

Bilo je tu tuča, bacanja cipela, iznošenja opozicionih poslanika iz sale, polivanja vodom i slično, ali nikada se nije dogodilo da parlamentarna većina uskrati opoziciji mogućnost da govori. Upravo to se dogodilo u četvrtak na sednici skupštinskog Administrativnog odbora, kada je šef poslaničke grupe naprednjaka Aleksandar Martinović i predsednik ovog odbora ignorisao opozicione poslanike. Sve sa objašnjenjem da opozicija preko parlamenta želi da napravi haos i da izazove veću političku krizu u Srbiji. Opozicija to naravno negira tvrdeći da je uskraćivanje opoziciji prava da govori jednako gašenju parlamenta i da znači početak uvođenja diktature jednog čoveka, koji želi da vlada bez kontrole, bez kritike i bez ograničenja.

Kako isključiti opoziciju

Pomenuta sednica jeste protekla u haosu i na ivici incidenta. Ali, pre svega krivicom predsedavajućeg Martinovića, koji je, očigledno ne želeći da se ponove beskrajne rasprave vlasti i opozicije iz plenuma, odlučio da opoziciju na svojevrstan način isključi iz rasprave, tako što im neće dozvoliti uopšte da govore. Uzalud se dvadesetak opozicionara uglas pozivalo na poslovničko pravo, Martinović im nije dao reč. Potom je taj postupak objasnio time što se njegovi politički protivnici i nisu prijavili elektronski za reč. Aleksandra Jerkov (DS) kaže da je samo ona nekoliko puta tasterom tražila reč, naravno bezuspešno, a kada je kasnije zatražila i dokaz o elektronskom prijavljivanju, rečeno joj je da e-parlament, odnosno elektronska administracija, nema tu mogućnost.

„Pretpostavio sam da će vlast reći da se niko nije elektronski ni prijavio za reč, pa sam i fotografisao svoju prijavu. Osoba koja priča da smo joj pred tolikim novinarima psovali majku i oca, a da to niko nije čuo, predstavlja moralnu nulu. Niko ga nije psovao“, tvrdi Nemanja Šarović (SRS).

Niko od novinara na sednici Odbora zaista nije čuo da je neko od opozicionih poslanika psovao majku i „mrtvog oca“ Martinoviću, niti da mu je rekao da će dobiti batine, ukoliko se pod tim ne podrazumeva opaska radikala Šarovića da će „osvežiti Martinovića“. Najveća uvreda upućena Martinoviću, bar koliko su novinari uspeli da čuju, bila je opaska radikala Milorada Mirčića

„ušati, daj reč Šaroviću“ i dovikivanja u kojima se traži ostavka.

Ostavki neće biti

I većina opozicionih stranaka i jeste zatražila od predsednice parlamenta Maje Gojković smenu Martinovića sa čela Odbora. Ali, niko ne veruje da će do smene zaista doći, jer su pre nedelju dana poslanici Dveri i nekih drugih opozicionih partija, zbog incidenata u plenumu i uskraćivanja prava opoziciji da govori, takođe tražili smenu predsednice Gojković, ali je ona odgovorila da joj ne pada na pamet da podnese ostavku. Gojkovićeva uostalom tvrdi da je očigledna namera pojedinih opozicionara da preko parlamenta naprave nešto što može da izazove veću političku krizu u Srbiji.

„Čini mi se kao da je neko dobro promislio, da li oni sami, da li im neko pomaže u promišljanju, da je u stvari parlament idealno mesto za pojedine opozicionare da prave haos u državi“, kaže Gojkovićeva, tokom čijeg predsedavanja su i eskalirali sukobi.

Najveći krivac za narastanje tenzije u parlamentu za opoziciju je predsednica parlamenta i potpredsednik Veroljub Arsić, budući da su nastojali da spreče opozicione poslanike da govore, uskraćujući pravo na repliku, ali i reklamiranje povrede Poslovnika. Zbog toga je pokret Dosta je bilo podneo ustavnu žalbu. Lider Dveri Boško Obradović svakodnevno ponavlja da SNS konačno mora da se navikne da je u Skupštini dobila novu opoziciju i da zabrana reči opozicionim narodnim poslanicama ne dolazi u obzir. Prema Šarovićevim rečima, teza vlasti je da su dobili većinu, „ali ako su dobili većinu, nisu dobili apsolutnu vlast i dužni su da poštuju minimum poslovnika“.

“Osnovni problem je što vladajuća većina ima tolerancije za svoje poslanike koji se ponašaju na potpuno neprimeren način. Uvrede, klevetanja, pogrdni izrazi i blaćenje poslanika DS svakodnevna su pojava. To prolazi potpuno nesankcionisano od strane predsedavajućih i daje krila onim poslanicima iz vladajuće koalicije da i dalje na taj način mogu da se ponašaju“, kaže Aleksandra Jerkov (DS ). Ona dodaje da je specifičnost ovog saziva parlamenta to što ga vlast polagano ukida. Jerkov kaže da premijer Vučić na taj način šalje poruku da želi da vlada bez kontrole, bez nadzora i kritike.

Inače, verbalni sukobi, na ivici fizičkog incidenta, dostigli su kulminaciju protekle dve-tri nedelje. Tako je zbog opstrukcije radikala Odbor za evropske integracije prekinut, a šefu EU u Beogradu i nije dozvoljeno da govori. Potom je, tokom rasprave o Zakonu o sprečavanju nasilja nad ženama, ponovo došlo do incidenta koji je započeo Marijan Rističević, poslanik sa liste SNS, pokazujući fotografije golišavih žena sa političarima, i tvrdeći da je i to vid nasilja nad ženama. Na to su reagovali poslanici DJB aplaudirajući, šetajući se po sali, dobacujući, a prema nepotvrđenim tvrdnjama, bilo je i pljuvanja i psovanja.

Parlamentarna sednica završena je još jednim skandalom Marijana Rističevića, koji je optužio poslanike DS da su zarad političke kampanje odbili novac RFZO za bolesno dete poslanika Dejana Nikolića. Opozicija je na svaki njegov istup reagovala bojkotom, napuštanjem skupštinske sale ili okretanjem leđa. Vlast se, međutim, nije odredila povodom Rističevićevih istupa, što je dodatno iritiralo opozicione poslanike.

Raniji pokušaji disciplinovanja

I ranije je vlast pokušavala da disciplinuje opozicione poslanike na raznorazne načine. Još je parlamentarna većina koju je činila Demokratska stranka nastojala da donese kodeks ponašanja poslanika, što joj nije pošlo za rukom, pa su tu ideju preuzeli naprednjaci. „Kodeks sadrži evropske vrednosti koje mi treba da preuzmemo. Nije cilj da poslanicima stavimo flaster na usta, već da ih obavežemo na poštovanje opštih etičkih principa. Da govore istinu, da budu pravični, pošteni, nepristrasni, odgovorni i da građanima budu uvek dostupni“, objašnjavao je svojevremeno Zoran Babić, tadašnji predsednik skupštinskog Administrativnog odbora. O uvođenju kodeksa i vlast i opozicija prestala je da govori onda kada su iz Evropske unije stigla upozorenja da je kodeks u suprotnosti sa važećim skupštinskim Poslovnikom.

Kada se odustalo od donošenja kodeksa, i vlast i opozicija došla je na ideju da se u parlament, radi boljih odnosa, uvede rečnik nepristojnih reči. Inicijativa za sastavljanje spiska zabranjenih reči potekla je od Borislava Stefanovića, tadašnjeg potpredsednika Demokratske stranke, koji je predložio i tri reči za budući spisak – „bolesnik”, „kriminalac” i „lopov”, reči kojima naprednjaci sve nazivaju demokrate. Naprednjaci su naprotiv predložili da se u rečnik zabranjenih reči obavezno uvrste reči poput – đubre, stoka i ološ, kojima su Zoran Živković iz Nove stranke i tadašnji poslanik DS Dragan Šutanovac „častili” Igora Bečića, tada potpredsednika parlamenta. Kada su se strasti između opozicije i SNS smirile, prestala je i priča o pisanju rečnika zabranjenih reči.

Podsećanje na najveće incidente

* Najveći skandal majstor u Skupštini Srbije od uvođenja višestranačja sigurno je lider SRS-a Vojislav Šešelj, koji će ostati upamćen po polivanju vodom Dragana Maršićanina, čupanju kablova i mikrofona s govornice, ali i po tome što ga je obezbeđenje bukvalno iznosilo iz poslaničke klupe. Poput njega i poslanica SRS Nataša Jovanović polila je vodom tadašnju predsednicu parlamenta Natašu Mićić i iščupala skupštinske kablove. Ona je u cevanicu šutirala i Miloljuba Albijanića, poslanika G 17 plus, dok je poslanik DHSS Aleksandar Stefanović šamarao i vukao za uho poslanika SPS Rajka Baralića.

* Godine kada je iz SRS stvorena SNS dogodilo se i najviše tuča što u parlamentu, što ispred njega. Prava tuča odigrala se ispred Doma Skupštine Srbije, a u njoj su učestvovali poslanici Srboljub Živanović i Predrag Mijatović, koji su se šamarali i pljuvali. Potom je aktuelni predsednik Tomislav Nikolić počupao za kosu Srboljuba Živanovića, jer mu je psovao majku, a nešto zatim radikal Srboljub Živanović razbio je nos naprednjaku Igoru Bečiću.

* Skandal je izazvao i poslanik DSS Miloš Aligrudić kada je pre sedam godina privatnom video-kamerom izigravao detektiva i snimao ubačene kartice vladajuće većine kojima su glasali za zakon, a nisu bili u sali. Te iste godine radikalka Gordana Pop Lazić skinula je cipelu u sali i njome gađala Gordanu Čomić, dok su njene koleginice najgorim mogućim kletvama proklinjale Tomislava Nikolića.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari