Autonomna pokrajina Vojvodina više neće imati vladu i glavni grad, nego izvršno veće i administrativni centar, ili sedište pokrajinskih organa, prema Nacrtu Statuta Vojvodine, koji je juče objavljen.
Predsednik Radne grupe za izradu Nacrta Statuta Slobodan Orlović prethodno je predstavio taj tekst članovima kolegijuma pokrajinske Skupštine i Odbora za pitanja ustavno-pravnog položaja Vojvodine.
Skupština Vojvodine, prema Nacrtu Statuta, više ne utvrđuje „osnove politike na nivou AP Vojvodine“ i nije „najviši organ i nosilac normativne vlasti“. Takođe, Nacrt ne predviđa postojanje Saveta nacionalnih zajednica, a umesto njega će Skupština Vojvodine obrazovati radno telo za nacionalnu ravnopravnost.
Vojvodina može biti član evropskih i svetskih udruženja regiona, a predstavljanje i promovisanje Pokrajine predviđeno je samo u posebnim jedinicama u diplomatsko-konzularnim predstavništvima Srbije, koje bi bile formirane na zahtev APV.
Radna grupa za izradu Nacrta Statuta izbacila je stav prema kom se teritorija Pokrajine ne može menjati bez saglasnosti građana na referendumu, a kao nosioci prava na pokrajinsku autonomiju označeni su stanovnici Vojvodine, a ne njeni građani.
Predsednik Radne grupe Slobodan Orlović (DSS) i članovi Vladimir Galić (SNS) i Miroslav Milosavljević (SRS) predložili su da se, umesto nacionalne ravnopravnosti, u članu 6 Statuta proklamuje ravnopravnost građana bez obzira na rasu, veru, pol, politička ili druga uverenja. Osim srpskog jezika i ćiriličnog pisma, u službenoj upotrebi u Pokrajini biće mađarski, slovački, hrvatski, rumunski i rusinski jezik, a član Radne grupe Tamaš Korhec (SVM) predložio je da se reguliše i upotreba latiničnog pisma srpskog jezika.
Ustavni sud Srbije je krajem prošle godine, posle razmatranja zahteva Demokratske stranke Srbije, osporio dve trećine odredaba Statuta Vojvodine i naložio pokrajinskom parlamentu da za šest meseci usaglasi sporne odredbe sa Ustavom.
Procedura
Predsednik Skupštine Vojvodine Ištvan Pastor najavio je da će sednica pokrajinskog parlamenta, na kojoj će se razmatrati Nacrt statuta APV, biti održana krajem aprila ili početkom maja. Prema proceduri, Statut usvaja Skupština Vojvodine, a da bi stupio na snagu, mora da ga potvrdi i Skupština Srbije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.