Kancelarije u Briselu imaju Kragujevac, Niš i Novi Pazar, te svakako da i Vojvodina treba da ima svoju i to se ne dovodi u pitanje. Potrebno je samo da se formulacija „predstavništvo“ u Zakonu o utvrđivanju nadležnosti AP Vojvodine promeni u „kancelarija“.
Takvo rešenje bilo bi i na liniji obrazloženja odluke Ustavnog suda – ističe za Danas potpredsednica Vlade Srbije zadužena za evropske integracije Suzana Grubješić.
Ona je to izjavila povodom najave vojvođanskog sekretara za međuregionalnu saradnju Branislava Bugarskog (DS) da će kancelarija Pokrajine u Briselu, koja se zvanično zove „predstavništvo“, nastaviti da radi i nakon odluke Ustavnog suda Srbije kojom je osporen deo nadležnosti Vojvodine, a među njima i postojanje te institucije.
Bugarski je za novosadski Dnevnik rekao da to ne znači nepoštovanje odluke Ustavnog suda, jer kancelarija Vojvodine nije ni osnovana kao predstavništvo, već kao ispostava pokrajinskog fonda „Evropski poslovi“. On je dodao da ta kancelarija ne ugrožava državu Srbiju i zauzeo se za dijalog sa predstavnicima republičke vlasti kako bi se pronašlo rešenje za „jedan od vrlo bitnih instrumenata društveno-ekonomskog razvoja“ Vojvodine.
Laslo Varga, potpredsednik Odbora za evropske integracije Skupštine Srbije i funkcioner Saveza vojvođanskih Mađara, kaže za Danas da je jedini način da se reši problem u vezi s vojvođanskim predstavništvom u Briselu razgovor republičkih i pokrajinskih vlasti. „Siguran sam da se može naći rešenje da kancelarija nastavi da funkcioniše, a da to ne bude protiv odluke USS“, objašnjava Varga.
Predsednik vojvođanske vlade Bojan Pajtić nedavno je izjavio da „jedino u Srbiji može da se desi da jednoj regiji bude osporeno pravo da bude predstavljana u centru Evropske unije, jer sve regije članice EU i zemalja kandidata za članstvo imaju svoja predstavništva (u Briselu), a imaju je i Kragujevac i Niš i u tom smislu smo i mi registrovali naše predstavništvo, kao odeljenje Fonda za evropske poslove“. Pajtić je dodao da će kancelarija Vojvodine u Briselu ubuduće biti „odeljenje“, da ona nije sporna i da će nastaviti da funkcioniše.
Pokrajinsko predstavništvo u Briselu otvorena je 10. oktobra 2011. nakon što je usvojen Zakon o utvrđivanju nadležnosti APV, a sporazum o podršci Ministarstva spoljnih poslova Srbije njenom funkcionisanju potpisali su tadašnji šef diplomatije Vuk Jeremić i Bojan Pajtić. U sedištu EU postoji ukupno 241. predstavništvo evropskih regija.
Sporna odredba Zakona o nadležnostima
Na sednici Ustavnog suda Srbije, 10. jula ove godine, doneta je odluka da odredbe Zakona o utvrđivanju nadležnosti AP Vojvodine, koje glase „kao regija u kojoj se tradicionalno neguju evropski principi i vrednosti“ i „u okviru svoje nadležnosti može osnovati predstavništva u regionima Evrope, odnosno u Briselu“, nisu u saglasnosti sa Ustavom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.