Savez vojvođanskih Mađara bi voleo da posle parlamentarnih izbora bude deo nove vladajuće većine, jer smo ubeđeni da će se u naredne četiri godine dešavati bitne promene.

Pre svega, Srbija će odmaći u pregovorima sa Evropskom unijom, biće značajna zakonodavna aktivnost kao posledica približavanja EU, treba uraditi kompletnu reorganizaciju srpskog društva, a u tom poslu je nemoguće biti dovoljno efikasan iz opozicije, bar za nas kao manjinsku stranku. Mislimo da imamo više šanse da se čuju naši prioriteti i da se izborimo za njih kao deo većine. Ali, sve zavisi od rezultata i kako će biti prihvaćeni prioriteti koje budemo stavili na pregovarački sto. Lično, ne merkam nijedno ministarsko mesto – kaže za Danas Ištvan Pastor, predsednik Saveza vojvođanskih Mađara, stranke koja samostalno izlazi na izbore 16. marta.

Kakvom kampanjom planirate da osvojite što bolji rezultat?

– Vodićemo intenzivnu kampanju. Spremamo se za puno susreta s ljudima kojima ćemo govoriti šta smo kao parlamentarna stranka uradili u proteklih nešto manje od dve godine i šta nameravamo raditi ubuduće. Govorićemo o najvažnijim pitanjima mađarske zajednice, kao što su manjinska autonomija, prava nacionalnih saveta, nastavak ostvarivanja strategija, pitanje ustavnosti i statusa Vojvodine, restitucija i rehabilitacija i pitanja javne bezbednosti. Osnovni slogan naše kampanje i naziv izbornog programa je „Hrabro, ali odgovorno“. Nismo spremni da se uključimo u trku ko će izgovoriti bombastičniju rečenicu, već da one budu odgovorne. Mi smo, pre svega, mađarska manjinska stranka i osnovno izborno telo nam je u Vojvodini, ali imamo ambicije da se pokažemo i na širem državnom prostoru, jer mislimo da niz ideja koje zastupamo mogu biti simpatične i za one koji nisu Mađari.

Odlučili ste da samostalno izađete i na izbore u Beogradu. Koja je vaša ciljna grupa?

– To su ljudi kojima je važno da se izgovaraju normalne i hrabre rečenice. Prema našim podacima, u Beogradu živi negde oko tri ili četiri hiljade Mađara, što je dosta velika manjinska populacija. Takođe, i u većinskom biračkom telu ima onih kojima je simpatično ono što radimo u republičkom parlamentu i na drugim nivoima.

Mislite li da možete da privučete glasače DS i LDP?

– Mi sigurno danas možemo biti najrealističnija alternativa onima koji su se razočarali u one kojima su na proteklim izborima davali svoj glas i podršku. Mislim da su na tu podršku manje-više svi negativno uzvratili i zato mislimo da je realno za očekivati da ćemo imati podršku jednog značajnog tela i te glasačke populacije.

Koliko bi mesta u Skupštini grada za vas bilo uspeh?

– Za nas bi strahoviti uspeh bio ako bi osvojili jedan odbornički mandat u Beogradu. Prikupljamo neophodnih 1.100 potpisa i nadamo se da ćemo do kraja ove sedmice to obaviti. Nismo tražili ničiju pomoć za brže prikupljanje potpisa, jer nama nije pitanje života i smrti pojavljivanje na beogradskim izborima ili ulazak u Skupštinu grada. Mislim da je to dugoročno značajno i za Srbiju i za našu stranku, i zato ovo koristimo za dodatnu dogradnju rejtinga s ozbiljnom ambicijom.

Vi ste i predsednik Skupštine Vojvodine. Koliko su realne želje SNS da se tokom leta održe pokrajinski izbori?

– Izbori će se održati 16. marta. Mislim da će do 1. maja biti konstituisana vlada i ceo proces će biti okončan. Ostaje dovoljno vremena da se sve to obavi. Računam da to neće biti element za napetosti na političkoj sceni. Radna grupa za izradu novog Statuta APV je u suštini završila posao i vrlo brzo ćemo imati tekst. Mislim da možemo biti optimisti da se usaglašavanje Statuta sa Ustavom Srbije može okončati do 6. juna.

Postoji li dogovor sa SNS da se završi posao oko Statuta pa da se ide na izbore?

– Nismo razgovarali o tome, niti bih ja u takve vrste razgovora voleo da ulazim. Nema ni zahteva u tom smislu. Danas nema nijednog elementa za raspisivanje prevremenih izbora. Tačno su propisani uslovi za njih. Ako ih bude, onda će biti izbora, ako ne – onda neće, ma kako se ko s kim bude dogovarao.

Kakvu kampanju očekujete u Vojvodini, budući da stranke pokrajinske vladajuće koalicije (DS, LSV, SVM) na republičke idu odvojeno?

– Kao predsednik SVM očekujem da će pritisak na nas biti manji, jer će se oni koji su na nas vršili pritisak na prethodnim izborima sada baviti jedni drugima. Tu mislim na DS, grupaciju oko Borisa Tadića i LDP. Kampanja će se pre svega voditi između njih, možda malo između SNS i DS. Kako god da bude, iz razloga dobrog ukusa ne bih želeo da se u tu priču uplićem. Voleo bih da SVM govori o sebi. Ostalima se moramo baviti minimalno.

Niz mogućih ishoda u Skupštini APV

Kako predviđate razvoj situacije oko većine u Skupštini Vojvodine, posle izlaska nekih funkcionera iz DS? Može li sada biti narušena stabilnost većine?

– Postoji niz mogućih ishoda. Ne mislim da će se sadašnja većina ozbiljno poremetiti, ali na ovo pitanje ne bi trebalo da ja odgovaram. Odluku treba da donesu oni koji danas čine 58 članova te poslaničke grupe. Sigurno je da to pitanje predstoji i da stvari ne stoje dobro, zato što je bivši počasni predsednik napravio prilično neprimerene korake.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari