Samit Berlinskog procesa, na njegovu desetu godišnjicu, biće održan sutra u Berlinu, a prisustvovaće mu predstavnici država Zapadnog Balkana i EU, kao i predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.
Kako je najavio u gostovanju na Radioteleviziji Vojvodine (RTV), Srbiju će na samitu predstavljati premijer Miloš Vučević.
On je izjavio da je Berlinski proces značajan za regionalnu stabilnost, kao i da je uz manji ili veći uspeh ostvario rezultate koji nisu za potcenjivanje.
Vučević je rekao i da će Kosovo u Berlinu predstavljati premijer Aljbin Kurti, ali da neće imati bilateralan sastanak, te da na samit ne ide sa strahom, već sa oprezom.
„Verovatno ni njemu ni meni neće biti mnogo prijatno, ali nismo mi birani da bi nam bilo prijatno nego da štitimo interese naše države. Plašim se da ćete u ponedeljak videti neku novu provokaciju Prištine, jer su mi ljudi koji su veterani tih događaja pokazali da se svaki put kada je bio sastanak na planeranom nivou desilo nešto loše po nas na Kosovu i Metohiji od strane Prištine. Nadam se da toga neće biti, ali imam zebnju da će Kurti nešto uraditi to jutro, tipa da će napasti naše privremene institucije ili opštine po srpskom sistemu“, rekao je Vučević za RTV.
Domaćin ovogodišnjeg samita Berlinskog procesa biće kancelar Olaf Šolc, saopštila je nemačka vlada.
Berlinski proces je pokrenut 2014. godine, na inicijativu tadašnje nemačke kancelarke Angele Merkel, kao format za regionalnu saradnju i podršku približavanju regiona EU.
Kancelar Šolc će sa učesnicima razgovarati na dva radna sastanka, kao i na radnom ručku, a teme će biti „Regionalna saradnja i jedinstveno regionalno tržište“, „Zelena agenda za Zapadni Balkan, povezivanje i energija“, kao i budući planovi Berlinskog procesa
Šest partnera sa Zapadnog Balkana će, uz to, potpisati i zajedničku deklaraciju o novom Akcionom planu za jedinstveno regionalno tržište, kao i sporazum o mobilnosti „Access to Study“.
Na kraju samita planirana je zajednička konferencija za novinare kancelara Šolca i predsednice Evropske komisije.
U okviru Berlinskog procesa svake godine se održava niz pratećih sastanaka predstavnika politike, privrede i civilnog društva.
Na ministarskom sastanku početkom oktobra, jednom od pripremnih u sklopu Berlinskog procesa, šefica nemačke diplomatije Analena Berbok istakla je zadržavanja prisnih odnosa zemalja regiona s Evropskom unijom posebno zbog aktuelnih geopolitičkih turbulencija.
Sa još jednog propratnog događaja, Foruma civilnog društva i analitičkih centara, organizacije civilnog društva sa Zapadnog Balkana pozvale su juče učesnike predstojećeg samita Berlinskog procesa da usvoje zaključke kojima se obavezuju da neće vršiti direktan i indirektan pritisak na organizacije civilnog društva, aktiviste i medije u regionu.
Ovogodišnji samit ponovo će se, povodom jubilarne desete godišnjice od osnivanja, održati u sedištu nemačkog kancelara u Berlinu.
Cilj Berlinskog procesa je da ubrza saradnju sa partnerima sa Zapadnog Balkana i integraciju tog regiona u EU. Inicijativa se uglavnom fokusira na rešavanje bilateralnih i internih problema u regionu i unapređenje privredne saradnje koja bi bila temelj održivog razvoja regiona.
Kroz Berlinski proces postepeno se ukida roming tarifa za internet i telefonske pozive između zemalja Zapadnog Balkana, a formirana je i Regionalna kancelarija za saradnju mladih (RYCO).
Posle prvog samita u Berlinu, domaćini samita su bili 2015. godine Beč, 2016. Pariz, 2017. Trst, 2018. London, 2019. Poznanj, 2020. Sofija, 2021. i 2022. Berlin i 2023. Tirana, što je bio prvi put da domaćin bude neko sa Zapadnog Balkana.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.