![Nakon Vučevićeve ostavke dva su puta: Srbija imala sličnu situaciju 2008. kad je Koštunica podneo ostavku 1 Nakon Vučevićeve ostavke dva su puta: Srbija imala sličnu situaciju 2008. kad je Koštunica podneo ostavku 1](https://www.danas.rs/wp-content/uploads/2022/08/0301foto-FoNet-Dragan-Antonic-992x560.jpg)
Nakon što je Miloš Vučević podneo ostavku na mesto premijera, pred Srbijom su dve mogućnosti. Jedna je da Narodna skupština Srbije izabere novu Vladu, ili da ukoliko se to ne desi u roku od 30 dana predsednik Republike raspusti Narodnu skupštinu i raspiše izbore.
Zakon propisuje da predsednik Vlade može da podnese ostavku, koju upućuje predsedniku Narodne skupštine i o kojoj obaveštava predsednika Republike i javnost.
Ustavom i zakonom je definisano i da Narodna skupština na prvoj narednoj sednici, bez rasprave, prima k znanju da je predsednik Vlade podneo ostavku i time Vladi prestaje mandat. Predsednik Vlade može i da obrazložiti ostavku u Narodnoj skupštini.
Po usvajanju ostavke predsednika vlade, predsednik Republike je kao i nakon izbora dužan da predloži kandidata za novog predsednika Vlade Narodnoj skupštini, pošto sasluša mišljenje predstavnika izabranih izbornih lista.
Nova vlada je izabrana ako je za njen izbor glasala većina od ukupnog broja narodnih poslanika.
Ustav predviđa da ukoliko Narodna skupština ne izabere novu Vladu u roku od 30 dana, predsednik Republike je dužan da raspusti Narodnu skupštinu i raspiše izbore.
![Nakon Vučevićeve ostavke dva su puta: Srbija imala sličnu situaciju 2008. kad je Koštunica podneo ostavku 2 Nakon Vučevićeve ostavke dva su puta: Srbija imala sličnu situaciju 2008. kad je Koštunica podneo ostavku 2](https://www.danas.rs/wp-content/uploads/2025/01/0501foto-BETAPHOTO-VLADA-SRBIJE-SLOBODAN-MILJEVIC.jpg)
Vlada kojoj je prestao mandat obavlja samo tekuće poslove
Ustav i Zakon o vladi kažu da kada premijer podnese ostavku, prestaje mandat celoj vladi.
„Vladi prestaje mandat sa prestankom mandata Narodne skupštine, izglasavanjem nepoverenja, neizglasavanjem poverenja, ostavkom Vlade, izglasavanjem nepoverenja predsedniku Vlade i ostavkom predsednika Vlade“, navodi se u Zakonu o vladi.
Vlada kojoj je prestao mandat, prema Zakonu, može da obavlja samo tekuće poslove i ne može predlagati Narodnoj skupštini zakone i druge opšte akte niti donositi propise, izuzev ako je njihovo donošenje vezano za zakonski rok ili to nalažu potrebe države, interesi odbrane ili prirodna, privredna ili tehnička nesreća.
„Ona ne može postavljati državne službenike na položaj u organima državne uprave, a pri vršenju osnivačkih prava Republike Srbije može jedino da imenuje ili da saglasnost na imenovanje vršioca dužnosti direktora i članova upravnog i nadzornog odbora“, piše u zakonu.
Vlada kojoj je prestao mandat ne može predsedniku Republike da predloži raspuštanje Narodne skupštine.
![Nakon Vučevićeve ostavke dva su puta: Srbija imala sličnu situaciju 2008. kad je Koštunica podneo ostavku 3 Nakon Vučevićeve ostavke dva su puta: Srbija imala sličnu situaciju 2008. kad je Koštunica podneo ostavku 3](https://www.danas.rs/wp-content/uploads/2023/06/1-91.jpg)
I 2008. godine premijer Koštunica podneo ostavku
Srbija je imala sličnu situaciju 2008. godine kada je Vojislav Kštunica , tadašnji premijer pdneo neopozivu ostavku , nakon čega je 13. marta te godine tadašnji predsednik Boris Tadić raspisao vanredne parlamentarne izbore.
Koštuničina vlada je prethodno na vanrednoj sednici, tri dana ranije, donela odluku da predsedniku Republike uputi predlog za raspuštanje Narodne skupštine. Naime, ova odluka usledila je kao posledica naglo pogoršanih odnosa između stranaka koje su činile Vladu DSS i Nove Srbije s jedne strane, i DS i G17 plus sa druge strane, i to deset meseci nakon formiranja te vladajuće koalicije.
Direktni uzroci nesuglasica bili su politička kriza nakon deklaracije o nezavisnosti Kosova i pitanje evropske perspektive. DS je insistirao na potpisivanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, dok je DSS, između ostalog, naglašavao da Evropska unija najpre treba da prizna teritorijalnu celovitost Srbije.
Nakon analize, DSS se izjasnio za poništavanje SSP-a. Jaz u vladajućoj koaliciji je nagovestilo i odsustvo podrške koalicije DSS-NS Borisu Tadiću u drugom krugu predsedničkoh izbora mesec dana ranije. Ujedno, izbori su raspisani za 11.maj, za kada su bili već zakazani lokalni izbori.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.