Predsednik Srbije Aleksandar Vučić danas će boraviti u Nemačkoj, gde će sa kancelarom Olafom Šolcom razgovarati o eksploataciji litijuma.
Vučić i Šolc će posetiti pokrajinu Saksoniju, gde će razgovarati sa načelnikom Saksonske rudarske uprave Bernardom Kramerom, saopštio je kabinet predsednika Srbije.
U mestu Frajberg (Freiberg), gde je sedište Saksonske rudarske uprave, oni će takođe prisustvovati prezentaciji plana iskopavanja litijuma u okviru projekta Cinvald litijum (Zinnwald lithium GmbH), navodi se u saopštenju.
Briselski portal Politiko je prvi javio da će Vučić danas posetiti Nemačku i razgovarati sa Šolcom o „održivoj eksploataciji litijuma“. Politiko je u subotu podsetio da je Vučić sa Šolcom u julu u Beogradu dogovorio sklapanje ugovora o snabdevanju Evropske unije (EU) litijumom iz Srbije za električna vozila, ali da je to u Srbiji „probudilo masovni pokret usredsređen na zabrinutost zbog ekonomske eksploatacije i zagađenja životne sredine“.
Predstavnici Srbije i EU potpisali su 19. jula u Beogradu, na Samitu o kritičnim sirovinama, Memorandum o razumevanju o strateškom partnerstvu u oblasti održivih sirovina, lanaca vrednosti baterija i električnih vozila, u prisustvu Vučića i Šolca. Usledili su višemesečni protesti brojnih građana Srbije koji se protive eksploataciji litijuma, jedne od kritičnih (održivih) sirovina.
Današnji susret Šolca sa Vučićem nemački mediji opisuju kao deo predizborne kampanje socijaldemokratskog kancelara, uoči očekivanih vanrednih izbora u februaru. Dojče vele navodi da se borba za posrnulu nemačku automobilsku industriju i radna mesta u industriji uopšte, polako, ali sigurno kristališe kao jedna od centralnih tema predizborne kampanje u Nemačkoj.
Nemačka je u poslednjih nekoliko sedmica dva puta promenila stav o otvaranju Klastera 3 (Konkurentnost i inkluzivni rast) u pregovorima Srbije sa EU o članstvu – prvo se protivila, pa je bila uzdržana, da bi prošle sedmice podržala otvaranje tog klastera sa osam poglavlja.
Zbog dolaska Vučića u Nemačku, Šolc se suočio sa kritikama u medijima koji nisu naklonjeni njegovoj Socijaldemokratskoj partiji Nemačke (SPD), ali i od predstavnika političkih stranaka, i to ne samo opozicionih.
Portparol poslaničkog kluba opozicionog demohrišćanskog bloka CDU/CSU Jirgen Hart rekao je da Šolcova vlada vodi kontradiktornu politiku kada je u pitanju Srbija, prenosi Dojče vele.
„Savezna vlada nastavlja svoj nejasan kurs u spoljnoj politici. Kancelar Olaf Šolc prima predsednika Srbije u Saksoniji da bi mu pokazao kako se tamo kopa litijum prema najvišim ekološkim standardima. Istovremeno, članovi njegove stranke, poput predsednika Spoljnopolitičkog odbora Bundestaga Mihaela Rota, pozivaju na prekid pregovora o pristupanju Srbije EU“, kazao je Hart.
Skepsa oko Šolcovog angažmana u vezi sa projektom „Jadar“ postoji i među njegovim socijaldemokratama – poslanik Josip Juratović, dugogodišnji izvestilac SPD za Zapadni Balkan, priznaje da je srpski litijum potreban za transformaciju nemačke automobilske industrije, ali dodaje da demonstracije u Srbiji protiv tog projekta ukazuju na upitnost cele ideje.
„Nažalost, Srbija nije u mogućnosti da sprovede iskopavanje koje bi bilo ekološki prihvatljivo, tako da narod s pravom protestuje zbog tog projekta. Srbija, nažalost, nema institucionalne nadzorne organe, barem ne u dovoljnoj meri, koji bi pratili iskopavanje, a verujem ni dovoljno jake zakonske i pravne okvire“, kazao je Juratović.
I Boris Mijatović, izvestilac vladajuće stranke Zeleni za Zapadni Balkan, navodi da treba biti na oprezu kada je Vučić u pitanju, uprkos ekonomskim interesima Nemačke i brizi za njenu automobilsku industriju i radna mesta.
„Čak i ako Nemačka i EU imaju strateški interes za dobre ekonomske odnose sa Srbijom, ne smemo zaboraviti s kim imamo posla. Prema organizaciji Fridom haus, Srbija je sada hibridna država u kojoj predsednik Vučić balansira ne samo između Rusije, Kine i EU, već i između autokratije i demokratije“, rekao je za Dojče vele Mijatović, posmatrač na izborima u Srbiji u decembru 2023. godine.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.