Deset dana nakon izjave predsednika Srbije Aleksandra Vučića da će Sjedinjene Američke Države uvesti sankcije Naftnoj industriji Srbije, ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil rekao je da nema najava da će do tih sankcija doći. Najava predsednika je poslužila kako u spoljnopolitičke svrhe i moguće cenkanje sa Rusima, tako i za “zamazivanje očiju” domaće javnosti, tvrde naši sagovornici.
Vučić je, pre više od nedelju dana, gostujući na prorežimskoj televiziji Informer, objavio da će SAD uvesti sankcije NIS-u zbog većinskog ruskog udela u toj firmi.
„To nam otvara probleme sa našim ruskim priajteljima, od političkih do svega drugog“, rekao je Vučić tom prilikom i dodao da se to ne može uraditi „od danas“ već da Srbiji mora da se da rok.
Već tada je naglasio da u takvoj situaciji nema dobrih rešenja te da se ovim povodom mora razgovarati i sa Amerikancima i sa Rusima.
Narednih dana, to je postala jedna od glavnih tema javnosti, a Vučić je nastavio da govori o tome kako bi uvođenje sankcija imalo ogromne posledice po građane Srbije, ali i da će se postarati da do njih ne dođe.
Tako je i premijeru Srbije Milošu Vučeviću naložio da Vlada formira tim koji će se baviti ovim pitanjem.
„Ne znam da li je to preokret i ne mogu narodu da govorim da li su to stvari važnije nego što jesu, ali neću ni da potcenjujem zato bih voleo da vlada formira tim za sankcije koje će Amerikanci da uvedu NIS-u“, rekao je Vučić dodavši da Srbija ne može sebi da dozvoli da ostane bez nafte ili da troši rezerve.
Iako Hil na početku nije komentarisao navode rekao je da su eventualne sankcije pitanje za Rusiju, a ne za Srbiju.
Ipak, na RTS-u je juče izjavio da trenutno nema najava da će sankcije biti uvedene.
„Videćemo šta će biti ishod. Želim da vas uverim da ni na koji način konačna odluka neće uticati na srpsku privredu. Veoma smo zainteresovani da Srbija nastavi da ima veoma uspešnu privredu, dobru stopu rasta koja je postignuta i želimo da se to nastavi“, istakao je Hil.
Komentarišući politički aspekt ove predsednikove najave i reakcije Kristofera Hila, Dragomir Anđelković za Danas kaže da je ta priča prevara.
On ističe da građani Srbije vole da se bave spoljnom politikom te da je ovo “čisto zamazivanje očiju”.
“Druga stvar je cenkanje s Rusima. On je njima obećao da će u Srbiji graditi nekoliko gasnih elektrana, i sada kada bude otišao u Moskvu 8. maja, to pitanje će mu biti otvoreno jer kraj rata u Ukrajini se nazire”, kaže Anđelković.
S druge strane, Anđelković ističe da je Vučić i Amerikancima obećao određene “energetske kombinacije”, te da bi mu bilo nezgodno da sada pušta Ruse na tržište.
“Tako da ovo je podigrao, znači da bi se cenjkao sa njima po principu neću vam dirati NIS, nekako ću da nađem načine da vam ga ne diraju, a vi ne insistirajte na onome što smo se ranije dogovorili”, pojašnjava naš sagovornik.
Na pitanje u kojoj meri je najava sankcija uspešno poslužila skretanju pažnje građanima sa trenutnih dešavanja u Srbiji, Anđelković kaže da to sigurno neće imati potencijala “kao njegova ranija varanja”.
“U okolnostima gde on ima medijsku industriju od Hepija, Pinka, čitavog niza televizija i novina itekako će jedan deo naroda, njegovih birača biti održanu hipnozi na taj način”, zaključuje sagovornik Danasa.
Duško Lopandić, predsednik Foruma za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji, kaže za Danas da u Vučićevoj najavi, kao i obično, ima verovatno i dela istine i dela netačnosti, te da njom pokušava dve stvari da postigne.
“Jedna je ona koju obično koristi, a to je da se spinuju informacije tako da najavi velike pretnje, opasnosti i katastrofe koje on posle reši, iako do tih opasnosi nije ni došlo,” pojašnjava Lopandić i dodaje da je moguće da su sankcije samo deo te uobičajene taktike skretanja pažnje, u čemu je Vučić jako spretan u trenutnoj, za njega kriznoj, situaciji.
S druge strane, Lopandić ističe da je ozbiljnija i dugoročnija stvar pitanje rešavanja ruskog vlasništva u NIS-u, koje je, dodaje on, za Srbiju, a i generalno, sve problematičnije imajući u vidu dugoročne ciljeve i stratešku i ekonomsku vezanost Srbije za zapad.
“Dakle to pitanje do kad Rusi mogu da kontrolišu NIS odnosno energetski sektor u Srbiji je jedno strateško pitanje koje bilo Vučić, bilo neka druga Vlada koja dođe posle njega, mora da reši”, naglašava naš sagovornik.
Zbog toga Lopandić smatra da Vučić kroz temu sankcija otvara i temu koja je za njega osetljiva, “a to je specifičan odnos prema Rusiji i pitanje preuzimanja NIS-a, pa i na neki način preprodaje nekom drugom”.
Govoreći o upotrebi sankcija u unutrašnje političke svrhe Lopandić tvrdi da Vučić svoje javno mnjenje, a posebno one koji ga prate, drži u nekoj vrti mobilizacije svojim katastrofičnim najavama
“Tako da se on ustvari u tom smislu sigurno ponavlja ali sada sa jednom dozom možda realnosti”, zaključuje sagovornik Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.