Smena vlasti u Beogradu – prekomponovanjem vladajuće koalicije ili izazivanjem prevremenih izbora – biće tema razgovora lidera Srpske napredne stranke i Socijalističke partije Srbije Aleksandra Vučića i Ivice Dačića, koji bi, prema saznanjima Danasa, trebalo da se održe tokom vikenda.
Nakon dogovora između SNS i SPS trebalo bi da uslede njihovi razgovori s predstavnicima Demokratske stranke Srbije, bez čije podrške neće biti moguće promeniti vlast u prestonici. Tek tada će biti konačno jasno kojim putem će Beograd krenuti posle utorka, 24. septembra, i sednice gradskog parlamenta.
Sagovornici Danasa iz vrha SPS ubeđeni su da će, i pored „dramatičnih izjava“ koje ovih dana dolaze iz Partije ujedinjenih penzionera Srbije, i stranka Jovana i Milana Krkobabića podržati smenu gradonačelnika Dragana Đilasa . „Početno odbijanje je i do sada bilo manir PUPS-a pri donošenju svih važnih odluka, ali se sve uvek završavalo tako što smo na kraju, kroz razgovore unutar koalicije, donosili jedinstvene odluke. Ubeđen sam da će i sada tako biti“, kaže naš sagovornik iz vrha SPS. Kako dodaje, jasno je da PUPS zahteva pažnju i uvažavanje, i u tom kontekstu treba posmatrati izjavu njihovog potpredsednika Milana Krkobabića da „provincijalni duh prekomponovanja vlasti, karakterističan za srpske palanke, ne prolazi u Beogradu“. „Istina je i da s njima još niko nije ni razgovarao na temu smene Đilasa“, objašnjava Danasov sagovornik iz SPS.
Socijalisti smatraju da je ozbiljniji problem i veća nepoznanica od PUPS-a to kakav će biti stav DSS, jer od njihovih devet odbornika „zavisi praktično sve“. Što se tiče odbornika SDPS Rasima Ljajića, oni su se, kažu u SPS, i do sada po svim pitanjima držali uzdržano, jer „ni u jednoj varijanti ne mogu biti taj 56. odbornik čiji je glas presudan“.
Da je Krkobabić izjavom o palanačkom duhu prekomponovanja lokalnih vlasti ipak naljutio najjačeg koalicionog partnera na republičkom nivou, govori i oštra reakcija šefa odborničke grupe SNS u Skupštini grada Aleksandra Jovičića, koji poručuje da ta stranka „neće trpeti pritiske PUPS i Milana Krkobabića“ kada je reč o smeni vlasti u Beogradu. „Svesni smo da se 2008. vlast formirala u palanačkom duhu, a kada govorimo o provincijskom prekomponovanju vlasti, taj isti gospodin Krkobabić je u 103 opštine prekomponovao vlast, a SNS je to učinila u pet puta manje opština u Srbiji“, istakao je Jovičić.
I mada iz ove perspektive nije potpuno jasno da li će sednice Skupštine grada, zakazane za utorak, uopšte biti, u gradskom parlamentu se uveliko obavljaju tehničke pripreme za njeno održavanje. Zoran Alimpić (DS), zamenik predsednika Skupštine Beograda, održao je prvi sastanak sa šefovima odborničkih grupa na kome su zajedničkim snagama, osim Andreje Mladenovića iz DSS, koji je bio „opravdano odsutan“, učestvovali u konačnom utvrđivanju dnevnog reda, na kome nema izbora novog predsednika Skupštine. „Bilo je reči i o određivanju vremena za diskusiju. Sve je išlo normalnim tokom, kao da nije reč o sednici čiji se krajnji ishod ne zna“, kaže Alimpić.
Za to vreme Demokratska stranka na republičkom nivou priprema predloge tri nova zakona koje će predati Skupštini Srbije na razmatranje. Izmenama zakona o lokalnim izborima, o lokalnoj samoupravi i o glavnom gradu trebalo bi da se omogući da se gradonačelnici biraju neposredno, da se odbornici biraju po kombinovanom većinskom i proporcionalnom sistemu, kao i da se uvede takozvani stepenasti cenzus. Time bi se, kaže šef poslaničke grupe DS Borislav Stefanović, sprečilo prekrajanje volje građana Beograda i svih drugih gradova u Srbiji.
Iako ova inicijativa DS još nije ni stigla u skupštinsku proceduru, jasno je da neće dobiti većinu. Naprednjaci poručuju da je „skandalozno menjati izborna pravila nekoliko meseci pred izbore“, uz podsećanje da je upravo DS inicirala donošenje zakona koje sada želi da promeni.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.