Viktor Orban i Aleksandar Vučić su ideološki srodnici, pa jedan drugog koriste za promociju i afirmaciju sopstvenih političkih pozicija koje odlikuju neliberalne vrednosti i njihovo nametanje u odnosu na aktuelnosti koje karakterišu Evropsku uniju, saglasni su sagovornici Danasa u odgovoru na pitanje o tome kako su doživeli vest da je mađarski premijer platio oglas u hrvatskom Večernjem listu koji nosi naziv „O budućnosti Evropske unije“, gde se kao poslednji unutar sedam predloga nalazi i sledeći – Srbiju treba primiti u EU.
– Viktor Orban pokušava da povećanjem broja neliberalnih demokratija u EU, a to je ono što karakteriše zemlje Zapadnog Balkana, pa i Srbiju, pojača poziciju tog neliberalnog koncepta unutar Unije, gde je taj sukob realan i postojeći. Unija jeste u procepu ili procesu tranzicije, a Viktor Orban pokušava da uguravanjem neliberalnih zemalja poveća svoju ucenjivačku moć – kaže za Danas Sonja Biserko, predsednica Helsinškog odbora za ljudska prava za Srbiju.
Od kada su naprednjaci došli na vlast, 2012. godine, dodaje ona, promenili su relaciju i zamenili Hrvatsku za Mađarsku za odnos sa EU.
– To je jedna orijentacija Srbije koja izoluje Zapadni Balkan. Srbija je u vrlo napetim odnosima sa regionom i to traje već godinama. Srbija tom orijentacijom prema Budimpešti i, načelno, Višegradskoj grupi, pokušava da se izvuče iz balkanskog konflikta, jer ima štošta da namiri imajući u vidu ratove devedesetih. Ta prošlost stoji kao kamen spoticanja, a Srbija nema nameru da to reši, pa nalazi druge načine, u ovom slučaju preko Budimpešte, da se približi EU. Srbija nije ni započela reforme, ne samo svoj put ne samo ka EU već i ka demokratiji i liberalnim vrednostima – smatra Sonja Biserko.
Prema rečima Boška Jakšića, spoljnopolitičkog novinara i predsednika Političkog saveta Građanskog demokratskog foruma, Viktor Orban, pionir borbe protiv “dekadentne” EU, koji je obećao da će označiti kraj liberalne demokratije, desničarski populista koji cementira konzervativni nacionalizam i sanja o Velikoj Mađarskoj, je oglasom u Večernjem listu potvrdio koliko jedna članica može dramatično da se udalji od vrednosti na kojima se okupila Evropska unija.
– To što, kao takav, promoviše Srbiju je loša vest za Beograd, ali Orban oseća obavezu da se zahvali svom ideološkom srodniku Aleksandru Vučiću sa kojim ga vezuje prijateljstvo “kakvo nikad nije postojalo”. To je i zahvalnost što je predsednik Srbije Orbanu omogućio da izuzetno ojača pozicije u Vojvodini gde je njegova desničarska stranka Fides u sestrinskim odnosima sa Savezom vojvođanskih Mađara – zaključuje Boško Jakšić za Danas.
Čudno je, izvestili su juče hrvatski mediji, što premijer jedne zemlje EU plaća i objavljuje oglas u drugoj državi EU, jer to, prema preovlađujućim ocenama, jednostavno nije praksa.
U plaćenom oglasu se nalazi sedam predloga iza kojih stoji Mađarska, a osim primanja Srbije u punopravno članstvo navodi se i sledeće tačke: U Briselu grade takvu superdržavu za koju niko nije dao ovlašćenje. Mi kažemo „ne“ evropskom carstvu; integracija je sredstvo, a ne sama sebi svrha. Iz Temeljnih ugovora EU treba brisati postavljanje cilja „sve tešnje povezane unije između naroda Evrope“; odluke neka donesu izabrane vođe, a ne međunarodni NVO-ovi! Kažemo „ne“ autsorsingu vladavine prava; snagu evropske integracije daju zajednički privredni uspesi. Ako zajedno ne možemo biti uspešniji nego pojedinačno, onda je to kraj Evropske unije; sledeća decenija biće razdoblje opasnih izazova: ugrožavaju nas masovne migracije i pandemije. Moramo zaštititi ljude u Evropi; moramo vratiti evropsku demokratiju. Evropski parlament pokazao se kao slepa ulica: zastupa isključivo vlastite ideološke i institucionalne interese. Treba povećati uloge nacionalnih parlamenata.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.