snsfoto BETAPHOTO/MILOŠ MIŠKOV

Opozicija treba svim snagama da bude protiv novih izbora i pre svega treba da se ujedini u jednu ili dve kolone.

Ako pak izbori budu raspisani, praksa je pokazala da bojkot ne donosi rezultat, osim politčke marginalizacije stranaka koje su van parlamentarnog života, kažu sagovonici Danasa odgovarajući na pitanje kako bi opozicija trebalo da se ponaša ako budu raspisani vanredni parlamentarni izbori.

Predsenik Srbije, Aleksandar Vučić, rekao je u utorak uveče da novi izbori nisu nemogući, i ponovio da ne prihvata prelaznu vladu koju traži opozicija.

Za opoziciju pak, trenutno, izbori nisu tema, pa se postavlja pitanje na koji način bi trebalo da se posatvi ukoliko izbori budu raspisani, da li da ide u bojkot ili ne.

Marko Vujić, docent na Fakultetu politickih nauka, smatra da bi opozicija trebalo svim snagama da bude protiv novih izbora, najmanje iz tri razloga. On za Danas navodi i razloge za to.

– Prvi, nijedan parametar ne pokazuje skok rejtinga samih opozicionih partija, bez obzira na autogolove vlasti. Drugo, oproban metod vladajuće nomenklature je da neuralgične društvene situacije koje ne može da reši „na terenu“, rešava raspisivanjem izbora. Time izborne kampanje preuzimaju fokus javnog mnjenja i tupe oštricu nezadovoljstva, a u ovom slučaju sve uticajnijeg bojkota/protesta studenata. Treće, brzinski raspisani izbori ne pogoduju poslovično dezorganizovanoj opoziciji da se pregrupiše, stvori uslove za regularnost samog procesa i preduzme bilo koje mere koje bi joj donele bolji rezultat nego na proteklim izborima – kaže Vujić.

Ako pak izbori budu raspisani, Vujić navodi da je praksa pokazala da bojkot ne donosi bilo kakav rezultat, osim politčke marginalizacije stranaka koje su van parlamentarnog života.

– Stoga, nužno je ne dozvoliti defokusiranje sa aktuelnog društvenog momenta, i privođenja k krivičnoj odgovornosti svih onih u lancu odluka koje su dovele do tragedije u Novom Sadu – smatra Vujić.

Dok Žarko Korać, profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu u penziji, ukazuju na to da pre svega opozicija treba da se ujedini u jednu ili dve kolone.

– Sve drugo dolazi posle. Želeo bih da podsetim da SNS uvek izlazi u koaliciji na izbore i od toga ne odustaju. Ako opozicione stranke ponove grešku sa ponovljenih izbora u Beogradu, gde su jedni bojkotovali izbore a drugi na njih izašli, mislim da će to biti kraj ovih lidera opozicije – kaže Korać.

Nakon ujedinjenja, Korać navodi da ujedinjena opozicija treba da traži uslove za izlazak na izbore, slobodne medije, međunarodne posmatrače i promenu izbornog cenzusa, jer ovako nizak cenzus omogućava DB formiranim strančicama da odvuku i raspu opozicione glasove.

Podsetimo, mediji prenose da bi vanredni izbori mogli da budu održani u martu, iako to nije bio plan vlasti, bar prema njihovim ranijim izjavama.

Kako je Danas već pisao, Vučić je više puta je rekao da izbora neće biti pre 2027., a posle tragedije i Novom Sadu, rok je pomerio na kraj 2026. ili početak 2027. neisključujući jasno i decidno mogućnost da budu i ranije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari