Savetnica Državnog saveta Kine posetila je Beograd, a pored susreta sa predsednikom i premijerom Srbije, najvažniju tačku njene posete predstavlja potpisivanje Memoranduma o sarasnji dve zemlje u oblasti sporta. Ovo se dešava u godini kada smo od beogradske vlasti videli više zaokreta na spoljnopolitičkom planu, a sam predsednik Vučić mnogo veću težinu stavlja na negovanje prijateljstava sa Kinom.
Savetnica Državnog saveta Kine Šen Jićin posetila je Beograd, a u okviru svoje posete sastala se sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i premijerom Milošem Vučevićem. U okviru ove poste, Šen je takođe potpisala Memorandum o saradnji u oblasti sports sa ministrom Zoranom Gajićem.
Posete visokih kineskih zvaničnika Srbiji, uključujući posetu Šen i posetu predsednika Kine Si Đipinga ranije ove godine, naglašavaju sve jaču političku, ekonomsku i kulturnu saradnju između dve zemlje. Ove posete ukazuju na činjenicu da Kina vidi Srbiju kao ključnog partnera na Balkanu i u regionu.
Vučićevo insistiranje na “čeličnom prijateljstvu” i partnerstvu sa Kinom predstavljaju, u neku ruku, kontinuitet njegove strategije za diversifikaciju spoljnopolitičkih odnosa Srbije u trenutnom, nestabilnom geopolitičkom kontekstu.
U trenutku kada Srbija teži članstvu u Evropskoj uniji, istovremeno nastojeći da održi bliske veze sa svojim tradicionalnim partnerima poput Rusije i Kine, politika predsednika Vučića može se posmatrati kao pokušaj da se Srbiji obezbedi veći manevarski prostor na globalnoj sceni.
Jačanje veza sa Kinom, posebno kroz intenziviranje političke, ekonomske i kulturne saradnje, može doneti značajnu političku i ekonomsku korist za Srbiju. S jedne strane, Kina je postala ključan partner u oblasti infrastrukturnih projekata, investicija i tehnološkog razvoja, sa projektom Pojas i put u prvom planu. S druge strane, politička podrška Kine može pružiti Srbiji dodatnu težinu u međunarodnim pregovorima.
Na primer, u geopolitičkom smislu, Kina, kao jedna od najvećih svetskih sila i stalna članica Saveta bezbednosti UN, može s tog mesta, pružiti Srbiji podršku u ovoj i sličnim međunarodnim institucijama.
Kina je u više navrata pokazala spremnost da podrži Srbiju, na primer po pitanju Kosova, što Srbiji daje dodatni kredibilitet i snagu u pregovorima sa drugim državama ili međunarodnim organizacijama.
Međutim, ovakva prilika donosi određene rizike. Usklađivanje proevropske spoljne politike na kojoj vlasti u Beogradu insistiraju i saradnje sa Kinom može izazvati tenzije, posebno u kontekstu rastućih geopolitičkih suparništava među velikim silama.
Ipak, čini se da Vučić veruje da održavanje jakih veza sa Kinom više može pomoći Srbij, insistirajući na očuvanju njene međunarodne nezavisnosti, dok ovo prijateljstvo lako opravdava pomoću ekonomskih prilika i novih investicija koje takvo partnerstvo pruža. U tom smislu, njegovo insistiranje na prijateljstvu sa Kinom predstavlja promišljen i strateški potez u vođenju spoljne politike Srbije.
Memorandum o saradnji u oblasti sporta, iako na prvi pogled može delovati kao simboličan potez, zapravo sa sobom nosi veću tećinu i predstavlja deo šire strategije za jačanje veza između dve zemlje.
Potpisivanje ovakvih sporazuma često prouzrokuje produbljivanje saradnje i u drugim oblastima, poput infrastrukture, investicija i tehnologije, a budući da je Kina u ovim oblastima Srbiji ključni partner, ovim čvrsto osigurava svoje mesto.
Poslednjih meseci, predsednik Vučić sve više ističe značaj ulaganja u sport, naročito nakon što su se pojačale kritike zbog visoke cene izgradnje Nacionalnog stadiona u okviru projekta EXPO2027. Ove kritike dolaze ne samo od strane opozicije, već i od dela stručne javnosti koja u pitanje stavlja opravdanost tako velikih investicija i dalje zaduživanje države zbog, kako je to nazvao deo parlamentarne opozicije, “megalomanskih projekata”. U tom kontekstu, potpisivanje Memoranduma o saradnji u oblasti sporta sa Kinom može se tumačiti kao odgovor na te kritike, i potvrdu da se vlast zaista zalaže za prosperiranje ove oblasi u Srbiji, naročito među mladima.
Kina je ostvarila neverovatan uspeh na Olimpijskim igrama, tako da je ovo idealan momenat za potpisivanje takvog memoranduma, kada je tema sportskog uspeha na nivou države centralna tema javnog diskursa.
Za Srbiju, ovi odnosi mogu predstavljati priliku da privuče dodatne investicije, ali istovremeno i izazov u smislu balansiranja interesa na polju međunarodnih odnosa.
Kina je velika svetska sila, i to u svakoj sferi uticaja, i političkog i ekonomskog. Insistiranjem na “čeličnom prijateljstvu” Srbije i Kine, kao i ličnom prijateljstvu dva lidera, predsednik Vučić istovremeno dobija podršku antievropske javnosti u Srbiji, dok na spoljnopolitičkom frontu obezbeđuje garanciju podrške jedne od velikih sila koja u sferi uticaja parira Evropskoj uniji ili Americi.
Dragoslav Rašeta, istraživač Novog trećeg puta, ističe da poseta Šen Srbiji nije toliko važna u kontekstu pozicije koju ona zauzima u partijskoj hijerarhiji i da je već postalo praksa da Srbija svakih nekoliko meseci ugošćava kineske zvaničnike.
Rašta kaže za Danas da su ovakve posete postale praksa u međudržavnim odnosima dve zemlje, a da ostaje pri uverenju da će je i jedna i druga strana iskoristiti u propagandne svrhe.
– Svakako je postala tradicija da Srbija u određenim vremenskim intervalima ugošćava kineske zvaničnike, bilo članove politbiroa ili državnih institucija tako da ova poseta ne iskače iz koloseka, i kao i ostale služi da simbolizuje prisnost i bliskost koja postoji između dve države i iskoristiće je verovatno obe strane u propagandne svrhe – kaže naš sagovornik.
On napominje da u obzir mora da se uzme i činjenica da je Šen jedna od protežea samog predsednika Sija, te da se može očekivati da će sa srpskim kolegama razgovorati i o temama koje su van obima memoranduma.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.