Predsednik Aleksandar Vučić rekao je na panelu „Širenje evropskog horizonta“ koji se održava u okviru Svetskog ekonomskog foruma u Davosu da je siguran da Srbija neće uskoro postati deo EU i da je pomalo pesimista kada je pitanje mogućnosti ulaska u EU.
Evropa je bila stabilnija dok je Merkel bila na vlasti, kaže Vučić.
On je naglasio da jeste pomalo pesimista, kada je u pitanju mogućnost ulaska Srbije u EU u relativno skorijem periodu.
„Ne samo Srbije već i svih ostali u regionu. Pregovaramo, ali videćemo. Imamo različita viđenja sa EU“, rekao je Vučić, prenosi RTS.
Dodaje da je Srbija na ekonomskom planu napredovala poslednjih godina, i da je urađeno dosta na unapređivanju vladavinu prava.
„Imali smo dobar ekonomski rast u poslednje tri godine. Srbija je bila među četiri zemlje koja su imale najveći rast u Evropi. Pitanje je kako nastaviti sa sličnim ili većim rastom, i uradimo druge stvari“, naglasio je predsednik Srbije
Kako je rekao, „nema velikih snova“ kada je ulazak u EU u pitanju.
„U pravu ste, nismo entuzijastični kao što smo ranije bili, a na neki način ni EU nije puna entuzijazma kada smo mi u pitanju. To su činjenice, i svi brojevi EU pokazuju, a ja pratim brojeve u regionu, da popularnost EU opada u regionu. U Severnoj Makedoniji i Srbiji posebno, čak Crnoj Gori“, istakao je Vučić.
Vučić je u Davosu rekao da, iako Srbija poštuje sve rezulucije Ujedinjenih nacija, neke zapadne sile ne poštuju rezoluciju 1244 Saveta bezbednosti UN kada se radi o Srbiji.
On je na panelu „Širenje evropskih horizonata“ u okviur Svetskog ekonomskog foruma izjavio da „Srbija nikog nije napala do sada i ne namerava“ i da neće promeniti stav da poštuje suverenitet Ukrajine.
Na pitanje novinara da li smatra da je predsednik Rusije Vladimir Putin ratni zločinac, odgovorio da će odgovarati na pitanja, a ne na već definisane stavove pre nego što je do suđenja i presude tog tipa došlo, i da se ne slaže s tvrdnjama Zapada da je ruski lider lud.
Premijer Albanije Edi Rama je izjavio da, iako sa Srbijom ima neslaganja u vezi sa jačanjem uticaja Putina i o statusu Kosova, Albanija ne sme ostati slepa za ostala pitanja o kojima može da razgovara sa Beogradom i da želi da se dve države razumeju bolje.
On je dodao da na svaki signal koji dolazi iz EU koji označava odlaganje evrointegracija država Zapadnog Balkan,a raste popularnost Putina i Kine u tim zemljama.
„To ne važi za Albaniju. U našoj državi volimo EU 99 odsto, a SAD 100 odsto. Mi smo lojalni carstvima. Čak i ako EU propadne, mi ćemo ostati lojalni“, izjavio je Rama.
Predsednica Evropskog parlamenta Roberta Metsola izjavila je da ta institucija, nakon skandala o korupciji, treba da sprovede reforme koje se nisu desile od 1980-ih godina i da hitnim merama „popuni rupe“ da bi Evroparlament povratio integritet, kompatibilnost i odgovornost.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.