„On je u ovoj stvari, kao što smo vi ili ja, dakle običan građanin, nema ovlašćenja da kod sebe drži ta dokumenta. To je što se tiče dokumentacije“, kaže Jelena Jerinić, narodna poslanica Zeleno-levog fronta i profesorka prava komentarišući to što je u sredu predsednik Aleksandar Vučić pokazao dokumenta u vezi sa slučajem pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu i najavio da će biti objavljena na sajtu Vlade i nadležnih ministarstava.
Jerinić je za N1 rekla da je broj dokumenta samo „njegova reč“, a da „mi ne znamo koliko ih ima“.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je tokom konferencije za medije u zgradi Predsedništva pokazao javnosti fascikle u kojima se, prema njegovim rečima, nalazila dokumentacija kojom raspolaže tužilaštvo u vezi sa slučajem pada nadstrešnice na Železbničkoj stanici u Novom Sadu koja je ubila 15 ljudi, a još dvoje teško povredila. Oni se i dalje nalaze u kritičnom stanju.
Kako je naveo predsednik, radi se o 195 dokumenata. Vučić je na konferenciji za medije najavio da će se ta dokumenta naći onlajn, iako se Vlada o tome oglasila tek dan kasnije.
Profesorka Pravnog fakulteta Union i republička poslanica Zeleno-levog fronta Jelena Jerinić kaže za N1 da je to samo njegova reč a da „mi ne znamo koliko ima dokumenata“.
Ko dostavlja dokumenta predsedniku
„I ono što je vrlo važno, ne znamo odakle njemu. On je u ovoj stvari, kao što smo vi ili ja, dakle običan građanin, nema ovlašćenja da kod sebe drži ta dokumenta“, navela je.
To nije prvi put da predsednik barata tim dokumentima. O tome je pričao ranije na televiziji.
„Većina njih, možemo da pretpostavimo, sadrži informacije od javnog značaja. Dakle, svako bi od nas mogao da ih traži, postoje neka ograničenja, između ostalog kada se sprovodi istraga ili neki sudski postupak. Te informacije treba da objavljuju oni organi u čijem su posedu te informacije, ali koji su za to nadležni. Da li je to Vlada, da li je to ministarstvo, da li je to neko javno preduzeće, u ovom slučaju železnice… Dakle, možemo da pretpostavimo da je to nekakav obim. Ako su oni te informacije dostavljali predsedniku, samo predsedniku, to svakako čine izvan nekog zakonskog ovlašćenja. Posebno ako se pozivaju na to da u interesu istrage sada ne mogu javno da objavljuju te informacije, onda zapravo je pitanje odakle njemu. Da li mu je to tužilaštvo dostavilo ili neko od ovih državnih organa“, kaže profesorka Jerinić.
Javno objavljivanje fascikli u suprotnosti je sa izjavama premijera Miloša Vučevića i predsednice parlamenta Ane Brnabić da se oni nalaze u Tužilaštvu.
Jerinić smatra da je ovakvim ponašanjem, u stvari, ponizio Miloša Vučevića, a zatim mu naložio da neka dokumenta „koja su oni probrali“ objavi na veb sajtu Vlade Republike Srbije.
„Ta vrsta ponižavanja se već dešavala. Ja bih očekivala da se i tužilaštvo ovde oglasi, inače sve ovo vreme imamo manjak informacija, odnosno manjak komunikacije tužilaštva sa javnošću. Dakle ako su ti dokumenti bili u tužilaštvu, sad se nalaze kod predsednika – kako je do toga došlo? Kao i svi ovi drugi organi od kojih zapravo ti dokumenti potiču… Takođe bio bi red da se oglasi i Poverenik za slobodan pristup informacijama od javnog značaja. Da, s tim što je teško očekivati da se sve to dogodi. Očekujem da što pritisak bude veći i od strane studenata, i od strane opozicionih partija, i od strane građana i građanki koji protestuju, da će neki od tih ljudi u sistemu ipak početi da reaguju. Zbog toga što mislim da oni ipak malo teže trpe pritisak nego što to čini Aleksandar Vučić“, zaključuje Jelena Jerinić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.