„Sve je spremno za novo večerašnje dramatično obraćanje naciji predsednika Srbije Aleksandra Vučića. Drama je vešto pripremljena i začinjena noćašnjim iznenadnim sastankom odabranih naprednjaka u Predsedništvu, odakle je poručeno „država to smo mi“. Sada je samo pitanje koje će scenske i glumačke elemente predsednik večeras da odabere u cilju novog zastrašivanja naroda i spasavanja vlasti“, ocenjuju sagovornici Danasa.
Kako je juče (18. novembar) najavljeno, nakon ispraćaja predsednika Kazahstana, srpski predsednik će se vanredno u 18 sati obratiti građanima. Povod za obraćanje biće, navodno, najnoviji događaji u svetu, tragedija u Novom Sadu, i biće reči i o ekonomskim i političkim merama koje će Srbija preduzeti u narednom periodu.
Večerašnjem obraćanju (19. novembar) prethodio je i sinoćnji sastanak Vučića sa odabranim vrhom SNS.
Sastanku su prisustvovali predsednik SNS Miloš Vučević, predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić, potpredsednik vlade i ministar finansija Siniša Mali, predsednik izvršnog odbora SNS Darko Glišić i Dejan Đurđević, direktor Republičkog sekretarijata za zakonodavstvo, ali ne i svi potpredsednici SNS, poput gradonačelnika Beograda Aleksandra Šapića.
A primetan je i izostanak ministra odbrane i do nedavno najbližeg Vučićevog saradnika Bratislava Gašića, koji je, kako kažu sagovornici Danasa, dodatno na debelom ledu „zbog puštanja informacija novosadskim kriminalcima“.
Primetan je i izostanak koalicionog partnera Ivice Dačića, koordinatora službi bezbednosti i ministra policije.
Dragomir Anđelković, politički analitičar, smatra da Dačić i socijalisti nisu obični statisti u filmu koji Vučić režira, ali su svakako deo grupe drugorazrednih glumaca, koje on, po potrebi, potpuno marginalizuje, ili im daje malo više prostora.
„Vučić, trenutno radi na tome da osete da su u nemilosti, kako bi kod njih izazvao strah, koji ih onda podstiče na još veću pokornost u nadi da će kupiti milost. Zato su bili isključeni iz okupljanja režimskog vrha“, objašnjava Anđelković, a Miroslav Parović, predsednik Narodnog slobodarskog pokreta, smatra da je zanimljiv sastav ljudi bio kod Vučića u Predsedništvu.
On kaže da je Vučević tu bio kao alter ego Andreja Vučića, jer je „glupo da na zvaničnom sastanku bude rođeni brat“.
„Ana Brnabić je menjala ambasadore Kvinte (SAD, Velika Britanija, Nemačka, Francuska, Italija, prim. ured.) kako ne bi pomislili da im se nešto radi iza leđa, Siniša Mali je blagajnik i kao u svakoj kriminalnoj organizaciji, a Darko Glišić je slično kao i Vučević neka vrsta zamene za Andreja Vučića, s tim da je Glišić zadužen za stranku. Njih dvojica treba da u najkraćem roku iz organizacije i struktura vlasti izbace Gašićeve ljude ukoliko bude onih koji neće javno da ga pljunu u lice. I konačno, Dejan Đurđević je prisutan na takvim sastancima jer on tu jedini zaista zna pravo i mora da im objašnjava na koji način mogu da zaobiđu neke norme i pravila, makar da postoji fasada pravne države“, napominje Parović.
Izvori Danasa navode da je na sastanku Vučića sa izabranim naprednjacima razgovarano kako da se prevaziđe situacija nakon pada nadstrešnice u Novom Sadu i nezadovoljstva građana koje je nastalo nakon toga. Kako bi se smirile strasti, kako navode naši sagovornici, dogovoreno je da se u parlamentu Srbije ipak dozvoli rasprava o poverenju Vladi Srbije i premijeru Milošu Vučeviću.
Jedna od opcija o kojoj se razgovaralo su i novi parlamentarni izbori, ukoliko opozicija na tome bude insistirala.
Govorilo se i oko „zavere oko Generalštaba „,kako je protumačeno pismo zapslenih u Zavodu za zaštitu spomenika, zbog koga je juče tamo bila BIA. To je ocenjeno i kao udar stranih službi.
Naravno, kako navode sagovornici Danasa bilo je reči i o novim svetskim prilikama i mogućoj eskalaciji sukoba, nakon odluke američkog predsednika Bajdena da dozvoli Ukrajini upotrebu raketa dugog dometa, ali i kako će sve to da se odrazi na Srbiju .
Politički analitičar Anđelković kaže da Vučić radi na stalnom stvaranju tenzija, raspirivanju strahova i generisanju problema, koje onda kao rešava.
„To radi kako u kontekstu domaćih dešavanja, tako i svetske politike, te njenog stvarnog ili izmišljenog projektovanja na našu zbilju. U okviru svega toga treba gledati i na dramski noćni sastanak vrha ovdašnjeg režima i očekivano Vučićevo obraćanje javnosti povodom dešavanja oko Ukrajine. Ponovo će uslediti red patetike, pa red tragedije, da bi onda dobili šlag od njegovog zaklinjanja u posvećenost spašavanju ugrožene nacije“, ističe Anđelković.
On dodaje da je nažalost, usled agresivne i hipnotičke propagande vlastodržaca, veliki deo naše javnosti izgubio i elementarnu kritičku svest, pa takve sumanute stvari prolaze.
„Mnogi se neće ni zapitati da li ima ikakvog smisla da se predsednik male i marginalne zemlje obraća naciji zbog potencijalnih komplikacija na istoku Evrope, kada to ne radi ni većina lidera relevantnih svetskih sila. Zato onima koji to gledaju sa strane, sve deluje kao se radi o dramskoj sekciji u nekoj ludnici. Samo što tamo takve aktivnosti imaju funkciju pomoćnog sredstva u lečenju, dok se kod nas radi o daljem zaluživanju građana radi egoističnih računa establišmenta“, ističe politički analitičar.
Velika očekivanja od večerašnjeg obraćanja predsednika Srbije nema ni bivši ambasador Srećko Đukić. On kaže da smo do sada čuli sve, a da su večeras samo mogući novi performansi, novi scenski i glumački elementi, a sve u cilju da se narod zastraši, a vlast spasava.
„Biće dramice kako svetu preti katastrofa pa da zato moramo da zbijamo redove. Čućemo kako on sve zna , kako je veteran u vrhu svetske politike itd , iako danas niko nema monopol na informacije, svi sve znamo. Ali samo onaj ko ima monopol na medije može svoje „istorijske“ stavove trenutno učiniti najdostupnijim najširem auditoriju. Ali sve to traje ko rosa do podne, i jos kraće“, kaže Đukić.
Dodaje da ne treba gajiti nikakva očekivanja od večerasnjeg obraćanja.
„Pre je to obraćanje da javnost podseti da on još postoji, jer ubrzano pada u zaborav“, istiće bivši ambasador.
Zoran Lutovac, poslanik i predsednik Demokratske stranke, smatra da najdramatičnije što Vučić može da nam saopšti jeste razotkrivanje još jednog pokušaja atentata na njega. Ništa nije tako dramatično kao ta njegova natčovečanska borba protiv zamišljenog neprijatelja.
„Na drugoj strani, može da nagovesti neku od ostavki ili smena u Vladi, iako to nije njegova nadležnost. Međutim, on kao običan, ali uticajan član SNS-a može da iznese svoje mišljenje koje je vrlo poštovano u toj organizaciji. Međutim, ako bi se to desilo, pa makar bio u pitanju i sam predsednik Vlade, to neće uticati na očuvanje sistema njegove vladavine, odnosno neće suštinski uticati na matricu ponašanja unutar te organizacije“, objašnjava Lutovac.
Prema njegovim rečima ko god bi došao umesto predsednika Vlade, ili bilo kog ministra ne bi ništa promenio u autokratskom sistemu Aleksandra Vučića.
„Došli bi isti takvi, ili još gori od onih koji bi bili sklonjeni. Da bi došlo do suštinskih promena potrebno je izboriti se za uređenu demokratsku državu u kojoj jedan čovek ne odlučuje o svemu nego samo o pitanjima iz svoje nadležnosti“, ocenjuje predsednik DS.
Lutovac smatra da je noćni sastanak naprednjaka u predsedništvu drastična demonstracija sile i svemoći.
„Poruka je bila: država to smo mi. Bila je to primitivna manifestacija samovolje, jer je jedna stranka uzurpirala državne institucije i podredila ih sebi, a javnosti Srbije pokazala da za njih zakoni ne važe. Time su pokazali moć koja je iznad Ustava i zakona ove zemlje“, zaključuje Lutovac.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.