Vučić: O premijeru posle izbora 1Foto:SNS

O tome ko će biti premijer donećemo odluku u aprilu ili maju, ako pobedim na
predsedničkim izborima, ali će to svakako biti neko vredan, izjavio je večeras premijer Srbije i kandidat vladajuće koalicije za predsednika države Aleksandar Vučić.

Vučić je u emisiji TV Prva „Prva tema“ rekao da nikada nije pominjao porodicu nijednog predsedničkog kandidata, iako je njegova porodica godinama na udaru u javnosti.

Pogrešio je moj prijatelj, moj dobri i talentovani kolega, jer je želeo da im odgovori, rekao je Vučić, komentarišući optužbe Milenka Jovanova na račun Nataše Jeremić.

Vučić je objasnio da je ta reakcija usledila nakon što je jedan član njegove porodice oblaćen na televiziji. Čak i kada je izubijan pred kamerama, moj brat je kritikovan, naveo je Vučić i poručio da će nastaviti pozitivnu kampanju dok njegovi politički protivnici pokazuju mržnju prema njemu.

Govoreći o ekonomiji, Vučić je ocenio da među javnim preduzećima najveći rizik predstavlja Elektroprivreda Srbije.

To nema nikakve sumnje, ali su se sada odmakli od rizika da svoje probleme prevale na budžet. Sada nemaju problema sa likvidnošću, ali imamo problema u ostvarivanju javnih nabavki u EPS. Srbijagas je mali da bi nam bio ključni problem i ne može da napravi ni petinu mogućih problema u
EPS, smatra Vučić.

On je ocenio da je Vlada od 2014. krenula u najodlučnije i najbolnije reforme.

Mnogo toga nam predstoji, mnogo toga važnog je urađeno. Niko ne spori da imamo punu makroekonomsku i fiskalnu stabilnost i smanjenje deficita do 1,4 odsto. Imamo i drastično
smanjenje nezaposlenosti i tu se približavamo proseku Evropske unije, istakao je Vučić.

Što se tiče poslovnog ambijenta, dodao je, Srbija je najbrže napredovala u prethodne tri godine zbog skraćenja procedura i bržeg izdavanja građevinskih dozvola.Pred nama su sada reforme javnih preduzeća i poreske administracije, kazao je Vučić i istakao da je saglasan sa predsednikom Fiskalnog saveta Pavlom Petrovićem da treba smanjivati javni dug kako bi se podstakao ekonomski razvoj.

Mislim da je rešenje u kontorlisanom povećanju plata i penzija da bismo mogli da smanjujemo javni dug, ocenio je Vučić u emisiji u kojoj su gosti bili Pavle Petrović i profesor Ekonomskog fakulteta Dragan Đuričin.

Vučić je naglasio da je u ovom trenutku ključno obezbediti veće stope rasta, jer nam očekivanih tri i po odsto u ovoj godini nije dovoljno.Da bismo ubrzano pristizali zemlje EU treba nam između četiri i pet odsto godišnje, zbog čega treba da pronađemo izvore rasta, ocenio je Vučić, dodavši da Vlada pomaže ulaganje u domaću proizvodnju, i to podjednako domaće i strane investitore.

Vučić se saglasio sa Petrovićem da je efikasnost pravosuđa na niskom nivou, da ima bezbroj problem i da je to značajan nedostatak.

Strane direktne investicije su daleko iznad regionalnog proseka, ali je tačno da su izostale značajnije investicije u domaćem privrednom sektoru, rekao je Vučić i podsetio da se daju nikada povoljniji krediti za pokretanje posla i za poljoprivrednike i za IT sektor. Vučić je istakao da se njegova vlada bori da sačuva Bor i Majdanpek, kako bi spasila istočnu Srbiju.

U RTB smo u minusu 1,1 milijardu evra i kamate su ogromne. K lečim na kolenima i molim Kineze da uđu u Bor, to je mesto gde krvarimo, tu nam teče krv svakog meseca, ukazao je Vučić, precizirajući da će nas ta kompanija koštati 300 miliona evra. Vučić je istakao da zbog teških, ali neophodnih mera koje sprovodi očekuje da jednog dana bude slavljen kao Gerhard Šreder u Nemačkoj.

Predsednik Fiskalnog saveta Pavle Petrović je ocenio da su rizici veliki javni dug,  koji iznosi 74 odsto BDP, i nereformisana javna preduzeća. Nedovoljne investiije su osnovni problem srpske privrede. One sada iznose oko šest milijardi evra, a trebala bi budu osam i po milijardi da bi se obezbedo poželjni rast. Strane investicije su važne, ali je najvažniji domaći privredni sektor, jer bi on kroz ulaganje i zapošljavanje morao da obezbedi trajni rast, ocenio je Petrović.

Jedna od fundamentalnih reformi je vladavina prava. Veliki investitori će se uvek snaći, ali mala i srednja preduzeća ne investiraju dovoljno zbog slabog pravnog okvira i loše infrastrukture. Dugoročni rad na institucijama i vladavini prava je presudan za investicije, objasnio je Petrović.

On je ukazao da se Srbija suočava sa dugovima u zdravstvu koji će doći na naplatu, dugovima u lokalnim samoupravama, problemima u Petrohemiji i u RTB Boru. Pored toga, i EPS mora da se transformiše i da postane efikasna kompanija, jer nije rešenje samo u p  ovećanju cene struje, ocenio je Petrović.

Profesor Dragan Đuričin je istakao da je Vlada dobro uradila što je prvo sredila fiskalnu politiku, ali se sada postavlja pitanje kakve mere preduzeti da bi se obezbedio veći privredni rast.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari