Vučić opet "nudi" savetodavni referendum o svom razrešenju? 1foto FoNet/Instagram predsednika Srbije

Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, gostujući 4. novembra kod Milomira Marića na TV Hepi, ponovo je ponudio savetodavni referendum o svom razrešenju, ali i odbacivao odgovornost za tragediju u Novom Sadu.

Skupština sa 126 glasova može da traži od naroda savetodavno mišljenje o razrešenju predsednika, rekao je Vučić i ponovo naveo da poslanici vlasti mogu da daju opoziciji broj glasova potrebnih za većinu o tom raspisivanju, kako je rekao „savetodavnog referenduma“.

– Ukoliko 50 odsto građana kaže da je saglasno sa tim, tog dana podnosim ostavku. To već možemo u januaru, martu ili maju. Nemojte da maltretirate ovaj narod. Uvek isti ljudi, rekao je Vučić optužujući opoziciju da vrši kampanju hajke protiv predstavnika vlasti zbog tragedije u Novom Sadu.

Srbija ne sme da stane, istakao je on, a to je bio naziv izborne liste i glavni slogan Vučićeve SNS na vanrednim parlamentarnim i delimičnim lokalnim izborima održanim u decembru 2024.

Vučić je podsetio da je to tih izbora došlo na pritisak opozicije koji je usledio nakon višemesečnih demonstracija koje su izbile nakom masovnih ubistava u školi Ribnikar, i u selima Dubona i Malo Orašje.

„Uništiće nam apsolutno sve. Nisu tu važni ni Aleksandar ni Goran ni Miloš ni Milomir. Neretko im obraz kalja. Ljudi znaju da je privremena dozvola upotrebna dozvola, to se takva panika diže. Vi ne možete da suzbijete taj strah. Hajde mi sad recite ko u lancu će da vam potpiše bilo šta u budućnosti. Nula metara pruge su izgradili. Sve su opljačkali, samo su oni bili bogati. Vi ste se hvalili, ti si to prijavio APR-u da si imao 650 miliona evra. Pošto znam kako si gde i šta uzimao. I što je najgore ovaj Manojlović Rokfelerov potrčko kaže odnosim prijavu protiv Brnabić i Vučića, i Pajtić kojem je srednje ime „lopov“. Rekli su nam ne može u 65 njihova braća u Hrvatskoj u Indeksu i ne znam gde su, u svim tim antisrpskim medijima, kažu nisu 65, potrošili su 15 miliona. Potrošili smo 65 miliona i 552 hiljade. Šta vam tačno nije jasno? Ovde imate i sve ko je kako za koje radove dobijao novac. Tražimo stvarne krivce, ne pronalazimo krivca u teorijama zavere. Borba za pravdu nije ono što nam se zbivalo ’45. Koliko smo najboljih i najvrednijih se otarasili pozivajući se na pravdu. Prema tome, mene nemojte da svrstavate u četnike, partizane, pošto sam ja samo Srbin“, rekao je Vučić, između ostalog, u gostovanju koje je trajalo oko dva časa.

Početkom avgusta podsetimo, kada su buknuli protesti protiv otvaranja rudnika litijuma multinacionalne kompanije u Zapadnoj Srbiji, Vučić je takođe pominjao referendum o svom razrešenju.

Kako je Danas tim povodom tog pisao pojam “opoziv predsednika” ne postoji od 2003. i izmena Zakona o izboru predsednika, koji je predviđao da predsednik Republike može biti opozvan i da postupak za opoziva pokreće Narodna skupština, ako se o tome izjasni dve trećine od ukupnog broja narodnih poslanika.

Predsednik Srbije tako može biti razrešen u slučaju da Ustavni sud na predlog poslanika utvrdi da je povredio Ustav i onda nakon takve sudske odluke, za razrešenje glasa dve trećine poslanika u Narodnoj skupštini.

Ustav čak izričito propisuje da pitanje na referendumu ne može biti iz izbornih nadležnosti (izbor funkcionera).

Tumači se da može biti raspisan taj savetodavni referendum (tako ga sad i Vučić zove) u kome bi pitanje glasilo da li Skupština treba da pokrene postupak razrešenja (što znači da se pita da li poslanici treba da šalju zahtev Ustavnom sudu, čekaju odgovor i posle glasaju).

Međutim, neki pravni stručnjaci ističu, da u tom slučaju naziv savetodavni referendum nije dobar, i da bi ga trebalo nazvati plebiscitom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari