Govori li Vučić istinu kada kaže da u ovom trenutku ima podršku u biračkom telu čak 63 odsto? 1Foto: printscreen / Pink TV

Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, rekao je novinarima u Palati Srbije, da je pre par dana radio istraživanje o tome koliki mu je rejting među građankama i građanima. Izneo je podatak da ima poverenje čak 63 odsto. To je naveo kao svoju „odbranu“ od novinarskog pitanja da je počeo da povlađuje zahtevima i egzistencijalnim demonstranata, jer se plaši „požara“ usled masovnih pobuna protiv svog režima, odnosno pada popularnosti kod birača.

Naime, predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da program stanova za mlade nije donet zbog demontracija, navodeći da studenti mogu da rade šta hoće i da ih niko neće dirati, i istakao da je ovaj projekat njegovo „političko dete po kojem hoće da bude upamćen u istoriji“.

„Izabrao me je narod i mandat mi je do 2027. godine. Dobio sam oko 60 odsto glasova, od važećih. Ne traže ni savetodavni raferendum (opozicija) zato što bih danas dobio, radili smo to istraživanje pre tri dana, 63 odsto. Tek da znate“, rekao je Vučić, na konferenciji za novinare u Palati Srbija, navodeći da se ne plaši aktuelnog požara i velikog bunta protiv njegovog režima.

On je, govoreći o protestu sudenata, rekao da neće biti pendreka na ulicama ni ulaska na univerzitete jer je Srbija demokratska zemlje.

Govori li Vučić istinu kada kaže da u ovom trenutku ima podršku u biračkom telu čak 63 odsto? 2

– Vučić nudi jeftine stanove i kredite studentima, iako je jasno da nema nikakva formalna ovlašćenja da bude neko ko će takve programe da kreira… Čini mi se da su mu studenti u odgovoru jasno i rekli. Na stranu to što su sa jednog fakulteta čak i izračunali da ti krediti nisu ni povoljni ni realni. Ali, on nastavlja tu priču – kaže za Danas Dejan Bursać, istraživač Instituta za filozofiju i društvenu teoriju.

Naznačimo, predsednik Srbije u subotu, 22. decembra, u Palati Srbije vrlo ponosno govorio o tome kako je mera pomoći mladima koju donosi, dok su gotovo svi fakulteti u Srbiji u blokadi, protestujući upravo načina na koji on vlada Srbijom unazad 12 godina, nešto što ne postoji nigde u Evropi, jer to niko ne može da izvede, izuzev – njega samog.

– Ta njegova priča nije uopšte za studente, niti je realna. Ta priča je, jednostavno, usmerena na njegove postojeće glasače, na ljude srednjih godina. Time želi njima d apokaže da su studenti nezahvalni, da on radi sve za njih, da oni nemaju razloga da protestuju. Pokušava, dakle, da posredno utiče na te ljude da ne slušaju svoju decu, komšije, unuke…, kad im obkašnjavaju zašto protestuju – objašnjava Dejan Bursać.

To je jedna vrsta kontrole štete pred svojim glasačkim telom, dodaje.

– Dolazimo sad i do tih 63 odsto, koliko tvrdi da su mu istraživanja pokazala… Obraća se svojih dva miliona glasača. Ja ne sumnjam da Vučić možda ima ove brojke koje navodi i da su one zaista tačne, jer kao što vidimo nije baš da su neke opozicione stranke uspele da se malo konsoliduju, osim novosadske opozicije koja je zaista pokazuje visok nivo ozbiljnosti… To, međutim, ne znači da SNS nije među svojim biračima identifikovao jednu vrstu sumnje, zabrinutosti… Zato Vučić o mora konstantno da im se obraća, jer jednog dana će neka opoziciona partija zaista doći do tog naprednjačkog glasača, uspeti da sa njim iskomunicira, a tada će SNS biti u problemu – zaključuje Dejan Bursać.

Govori li Vučić istinu kada kaže da u ovom trenutku ima podršku u biračkom telu čak 63 odsto? 3
foto FoNet Milica Vučković

„Pobuna se širi kao požar“

Prema rečima Dragana Popovića, direktora Centra za praktičnu politiku, vlast se suočava sa najtežom krizom do sada.

– U pitanju je pobuna studenata i srednjoškolaca, što su kategorije koje je najteže politički napasti. Pri tom, pobuna je veoma uporna i širi se društvom kao požar. Vučić sprovodi sve mere kriznog menadžmenta koje mu padnu na pamet, od nasilja, pretnji i ucena, preko angažovanja lojalnih stranačkih studenata, pa sve do podmićivanja. I najnovije mere, vezane za kredite, namenjene su podmićivanju – kaže Popović.

Međutim, dodaje, one nisu namenjene studentima za koje su nominalno napravljene, već njihovim roditeljima, babama i dedama.

– Najveći strah sa kojim se Vučić suočava je da će omladinska pobuna izazvati reakciju i drugih delova društva. Zato preduzima ove mere namenjene upravo tim slojevima, kako bi ipak ograničio pobunu koliko je to moguće. Njegove izjave da se ne boji nikoga i da mu je podrška među građanima neokrnjena u velikoj meri su usmerene na njegove glasače. Naime, to mu je drugi najveći strah, da će baza početi da mu se osipa, a njegovi ljudi da napuštaju brod koji tone. Zato se neprestano šalju poruke da je vlast stabilna i da nema opasnosti od promena u Srbiji – zaključuje naš sagovornik.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari