Pretpostavljam da je nekoliko faktora uticalo na odluku američke vlade o tajmingu posete srpskog premijera Aleksandra Vučića Sjedinjenim Državama. Jedan od mogućih uzroka jeste zabrinutost Vašingtona u vezi sa ruskim uticajem na Balkanu, ali na takvu odluku je verovatno uticao i niz unutrašnjopolitičkih faktora, ocenjuje za Danas Gregori Rejmond, profesor međunarodnih odnosa na Univerzitetu Bojsi u Ajdahu i autor dvadesetak knjiga iz svetske politike.
Podsetimo, predsednik Vlade Srbije boraviće u zvaničnoj poseti SAD najverovatnije krajem maja ili početkom juna, ali tačan datum njegovog odlaska još nije utvrđen. Američki ambasador u Srbiji Majkl Kirbi preneo je prošle sedmice Vučiću potpredsednika SAD Džozefa Bajdena da dođe u posetu Vašingtonu, o čemu je srpski premijer obavestio javnost putem svog Tviter naloga.
Rejmond ukazuje da odnosi sa inostranstvom SAD počinju na „domaćem terenu“, odnosno da američki izborni ciklus i te kako utiče na spoljnopolitičke odluke.
– Kandidati za naredne predsedničke izbore u Sjedinjenim Državama već su počeli svoje kampanje i ubrzo će te kampanje privući značajnu pažnju američkih medija. Pre nego što bi to predsednik Obama želeo, on i njegova administracija će se suočiti sa izazovom da budu doživljeni kao odlazeći i samim tim će im trebati nekakav politički kapital. Drugim rečima, što skorije preuzimanje važnih spoljnopolitičkih inicijativa može biti izazvano unutrašnjopolitičkom situacijom. U bliskom vezi sa tim je uverenost pojedinih političkih savetnika predsednika Obama koji smatraju da što skorija poseta Vučića treba da predstavlja nastavak nedavnih dostignuća iz spoljne politike, poput poboljšanja odnosa Kubom, i, verovatno, sa Iranom iako je suviše rano govoriti o tome – konstatuje naš sagovornik.
Kao treći unutrašnjopolitički razlog koji je uticao na odluke američke administracije Rejmond navodi želju da se povuku određeni potezi za koje će Obama smatrati da „učvršćuju njegovo nasleđe“.
– Dakle, ne isključujem strahovanja SAD u vezi sa ruskim uticajem na Balkanu kao mogući razlog za pozivanje Vučića, ali smatram da je i niz drugih domaćih faktora doprineo tome da se srpskom premijeru baš sada uruči poziv za posetu. Američka vlada je ogromna složena mašina u kojoj svaki deo vuku zvaničnici različitih interesovanja, ovlašćenja i uticaja. Mada pojedine spoljnopolitičke odluke mogu da izgledaju kao isključivo strateški koraci, njihovi koreni uvek sežu do domena domaće politike – zaključuje američki politikolog.
Bajdenova pohvala
Potpredsednik SAD je početkom februara tokom Međunarodne konferencije o bezbednosti u Minhenu, Vučića i lično pozvao da poseti SAD. „Radite sjajan posao za Srbiju“, rekao je tom prilikom Bajden Vučiću.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.