Predsednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je danas sa šefom Delegacije Evropske unije u Srbiji Semom Fabricijem o evropskom putu Srbije, nastavku borbe protiv pandemije kovida-19, sprovođenju političkih i ekonomskih reformi, uz poseban akcenat na vladavinu prava, i o planovima za nove investicije EU u našoj zemlji.
Vučić je zahvalio na podršci koju EU pruža Srbiji u oblasti strukturnih reformi i ekonomskih mera, kao i na investicijama u našoj zemlji, a posebno je izrazio nadu da će uskoro stići i prvi kontingenti vakcina iz programa Kovaks, koji promoviše Evropska unija, navodi se u saopštenju.
„Srbija se među prvima priključila tom programu čime je još jednom pokazala da je ozbiljan i pouzdan partner Evropske unije. Uveren sam da ćemo zajedno, uz solidarnost i međusobno razumevanje, uspeti da izađemo iz ove krize i da nastavimo rad na oporavku privrede“, istakao je Vučić i dodao da je EU najznačajniji spoljnotrgovinski i investicioni partner naše zemlje, budući da je dve trećina naše trgovinske razmene i investicija vezano za članice Unije.
Fabrici je pružio uverenje da će EU nastaviti sa solidarnošću u punoj meri i da će neprestano da radi na obezbeđivanju vakcina kako u Srbiji, tako i u zemljama Zapadnog Balkana.
On je izrazio zadovoljstvo rezultatima koje je Vlada Srbije ostvarila, posebno istakavši da su pravovremene i odlučne mere koje su preduzete u borbi protiv korona virusa doprinele da se i tokom pandemije održi ekonomska stabilnost zemlje.
„Zahvaljujući aktuelnim strukturnim reformama, u skladu sa procesom pristupanja, Srbija je pokazala otpornost na krizu i sposobnost da ublaži efekte na privredu, uz sjajne rezultate u zdravstvu“, poručio je Fabrici i naglasio da pandemija nije uticala na nedvosmislenu posvećenost EU procesu proširenja na Zapadnom Balkanu.
Fabrici je Vučiću predstavio i novog šefa Kancelacije EIB za Zapadni Balkan Alesandra Bragonzija, koji je istakao da mu je velika čast da preuzme aktivnosti za region u trenutku kada se suočava sa ovako teškom krizom.
Evropska investiciona banka je uložila 873 miliona evra u Zapadni Balkan tokom 2020. godine, što je oko 50 odsto više nego u prethodnoj godini.
Većina novca, odnosno 531 milion evra, u skladu je sa prioritetima Evropske unije za povećanje povezanosti i plasirana je u izgradnju i modernizaciju transportne infrastrukture u regionu.
„Srbija će nastaviti izuzetnu saradnju sa EIB, budući da smo snažno opredeljeni da gradimo ekonomiju zasnovanu na zdravim i čvrstim osnovama, kao i na inovacijama i svim drugim projektima koje je do sada podržala EIB, a koji su nesumnjivo doprineli našim dobrim ekonomskim rezultatima u 2020. godini“, istakao je Vučić.
On je dodao da dalje unapređenje zdravstvenog sistema u Srbiji, razvoj infrastrukturne mreže i realizacija zelene i digitalne agende ostaju ključni prioriteti Srbije, a izrazio je nadu da će uz podršku EIB planirani projekti biti uspešno okončani.
„U skladu sa ovim opredeljenjem, Srbija je odlučna da napravi još povoljniju poslovnu klimu uz dodatne pakete subvencija za dolazak investitora iz EU u našu zemlju“, rekao je Vučić.
Fabici je istakao da Evropska unija i Evropska investiciona banka, uz pristup ‘Tima Evrope’, podržavaju strateške ciljeve Srbije, uključujući i u oblasti povezivanja, životne sredine i energetike i rade na prioritetnim projektima kao što su rekonstrukcija i izgradnja dodatne zgrade Kliničkog centra Srbije, rekonstrukcija Kliničkog centra Vojvodina, modernizacija železničke infrastrukture, gasnog interkonektora iz Bugarske, autoput Mira i koridor 10.
Izrazio je spremnost EU da nastavi sa ulaganjima koja će podstaći dalji ekonomski rast Srbije, a koja su u centru novog ekonomsko-investicionog plana EU za Zapadni Balkan. Fabrici je rekao da Srbija mora da nastavi svoj evropski put, te da je veoma važna dalja podrška Unije u jačanju, usvajanju i primeni reformi, zarad boljitka građana.
“Nastavićemo da radimo intenzivno na ispunjavanju evropske agende, sa ciljem otvaranja novih poglavlja i bržeg napretka na putu ka članstvu u EU“, poručio je Vučić.
Vučić i Fabrici su razmotrili proces usklađivanja zakonodavstva Srbije sa zakonodavstvom Evropske unije i saglasili se da je potreban energičniji rad u oblasti vladavine prava, a razgovarali su i o reformi pravosuđa, borbi protiv korupcije, slobodi medija i obnovi međustranačkog dijaloga.
Na sastanku je potvrđena važnost nastavka dijaloga sa Prištinom, uz poseredovanje EU.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.