„Aleksandar Vučić slabo spava u poslednje vreme. Pala mu je koncentracija i priča gluposti. Da je završio pravni i sa šesticom, trebalo bi da zna da opoziciji ne treba SNS da da kvorum za raspravu o poverenju Vladi i Ani Brnabić“,kaže za Danas Zdravko Ponoš, predsednik i poslanik Srbija centra, komentarišući molbu predsednika Srbije Brnabićevoj da stavi na dnevni red njen i opoziv Vlade, uz opasku da opozicija sama ne može da obezbedi kvorum.
Vučić je tokom vanrednog obraćanja u sredu 11. decembra uveče, rekao da svakako Ana Brnabić treba da stavi na dnevni red bilo čiji zahtev za njenu smenu, Miloševu smenu, ko god da ga podnese.
„Da li će da ga podnesu naše grupe, ili njihove, svejedno je jer bez naših to ne mogu da urade, ne mogu ni kvorum da obezbede“, kazao je Vučić.
On je poručio opoziciji da ne bi trebalo da se „muče“ sa Anom Brnabić i Milošem Vučevićem jer, kako je rekao, i sami znaju da tamo nemaju šanse.
„Da prave cirkus u Skupštini? Da mogu još farbe da donesu, vina, sokova, čega već. Da polivaju nekoga, da čupaju mikrofone, kradu toalet papire. Šta li još? Ništa više“, naveo je predsednik Srbije ne skrivajući da u parlamentu postoje „njegovi “ i njihovi “ poslanici.
Ponovio je i da nema nikakav problem sa tim da se održi savetodavni referendum za njegov opoziv i poručio da postoje ljudi koji žive za svoja dela i koji žive za ono što će da ostane iza njih, a ne za ono što će im neko danas ili sutra reći.
Ponoš smatra da je poseban biser Vučićeva izjava da je on zamolio Brnabićku da rasprave o poverenju njoj i Vučeviću stavi na dnevni red. Time je, kaže, potvrdio da on drži kočnicu nad njenim poštovanjem Poslovnika.
„Ona ima obavezu da te zahteve stavi na dnevni red, a Vučić može sam da je zamoli, ili da joj naredi da mu ide po burek, kao što je on činio Šešelju“, kaže lider Srbija centra.
Ponoš napominje da se ti zahtevi ne razmatraju na posebnoj sednici, nego je predsednik skupštine u obavezi da raspravu o poverenju Vladi stavi na dnevni red prve naredne sednice.
„To znači da se kvorum utvrđuje za izglasavanje dnevnog reda za tu sednicu u celini. Ako ne bi bilo kvoruma, ne bi bilo ni sednice sa svim onim tačkama koje Vlada hoće da progura kroz skupštinu. Nemaju oni kud osim da eventualno ponovo brututalno krše poslovnik i zakone kao prošli put“, ocenjuje Ponoš.
Molbu Vučića svojoj desnoj ruci Ani Brnabić, Pavle Grbovović, poslanik i lider PSG vidi kao pokušaj očuvanja samopoštovanja i pokazivanja da se barem nekog protivnika ne plaši.
„Nakon što su ga studenti izbacili iz takta, on bi želeo da oštri zube na nekome drugom, makar i samo verbalno. To je, naravno, blef, jer da nije mi bismo raspravu o poverenju Milošu Vučeviću imali pre dve nedelje i onda ne bi bilo nemilih scena u Skupštini. Jasno je da već skoro dva meseca beže od rasprave, jer su svesni da u raspravi ne mogu da pobegnu od istine i odgovornosti“, navodi Grbović, dok Aleksandar Ivanović, poslanik Narodnog pokreta Srbije, smatra da je sramotna doza arogancije koju emituje predsednik Srbije u svojim nastupima.
Ivanović podseća da Srbija nije privatna firma u kojoj Vučić gospodari i određuje pravila šta će biti i pod kojim uslovima na dnevnom redu Skupštine Srbije.
„Cirkus pravi upravo on kada pobunu studenata u celoj Srbiji koji zahtevaju da se utvrdi odgovornost za smrt 15 ljudi, pokušava da smiri tako što im maše praznim registratorima, baš kao što je nedavno Bratislav Gašić u Skupštini Srbije mahao knjigom sa naslovom „Slučaj Olivera Ivanovića“. Bio je to pokušaj da prikažu da nešto rade na rasvetljavanju tog ubistva, a zapravo ne rade apsolutno ništa već skoro 7 godina. Isti krizni PR primenjuju i u slučaju stradalih u Novom Sadu“, kaže Ivanović.
On dodaje da NPS sa ostalim opozicionim kolegama u Skupštini Srbije traži smenu predsednika Vlade, jer je cenu evidentne korupcije i nestručnosti životom platilo 15 ljudi.
Inicijativu za smenu Ane Brnabić sa mesta predsednice Skupštine Srbije, podseća Ivanović, opozicija traži jer je ona opijena osećajem moći, u maniru svih predstavnika Srpske napredne stranke, pomislila da je ona ta koja određuje pravila.
Grubo je, kaže Ivanović , predsednica parlamenta, prekršila Ustav i zakone Republike Srbije time što je odbila da na dnevni red uvrsti predlog opozicionih narodnih poslanika da se raspravlja o poverenju predsednika Vlade, što je bila njena zakonska obaveza.
Vučićeve molbe, apeli i traženja, kako kaže Radomir Lazović, šef poslaničke grupe ZLF-a razotkrivaju pravu situaciju u našoj državi, odnosno da Vučić svakodnevno prekoračuje svoja ustavna ograničenja.
„Ali to je u ovom slučaju nebitno, jer postoji zakon i Poslovnik po kome se smena Brnabić mora naći na dnevnom redu. Pokretanje nepoverenja Vladi i pokretanje smene Brnabić važno je zbog toga što građani Srbije preko RTS-a treba da čuju argumente opozicije o tome da su ovoj vlasti ruke krvave, a koliko je to važno govori nam i činjenica da je Ana Brnabic bila spremna na sve samo da se ne desi sednica o nepoverenju vladi“, napominje Lazović , a njegov stranački kolega Đorđe Pavićević dodaje da je reč o potezu koji Aleksandar Vučić redovno povlači kada je vlast u krizi.
Pavićević kaže da u takvim okolnostima Vučić suspenduje sve institucije i krizu svodi na izjašnjavanje o njemu.
„Niko nije važan osim njega, sve zavisi od toga šta on kaže, drugi su zamenjivi i mogu biti smenjeni, osim ako ih on ne podrži. Otud ovo pokazivanje mišića i odmeravanje snaga prebrojavanjem i mogućnošću da svaki predlog opozicije bude odbačen, da je jedino pravo prebrojavanje ono koje se tiče podrške njemu“, primećuje Pavićević.
Zoran Lutovac, lider i poslanik DS, smatra da je Vučić nedostojan funkcije koju obavlja, da ne ume normalno da komunicira, ali i da je generator svih podela i netrpeljivosti u društvu.
„On nikada ništa ne traži od Ane Brnabić, on od nje nešto zahteva. Kada joj se javno obrati on se u stvari obraća biračima: svojima da pokaže “neustrašivost”, a ostalima da ih provocira i nipodaštava. Tako je i ovaj put“, smatra Lutovac.
Dušan Radosavljevć, poslanik POKS-a, smatra da se Vučić sada, nakon opšte pobune u društvu, pokajao što nije dozvolio raspravu o poverenju Vladi.
On bi sada, kako kaže, raspravu vratio sa ulice u parlament.
„Da je tada znao šta ga čeka, dozvolio bi raspravu. Sada je za nju kasno“, napominje poslanik POKS-a.
Da podsetimo, opozicioni poslanici u Skupštini Srbije ponovo su pdneli zahtev za razrešenje predsednika Vlade Miloša Vučevića, ali ovoga puta i zahtev za smenu predsednice parlamenta. U obrazloženju za smenu Brnabićeve navedeno je da je ona snosi političku odgovornost zbog stanja u kome se nalazi zemlja.
„Ona je na prošloj sednici izvršila državni udar, ukinula je parlamentaru demokraiju i gurnula parlament u ruke izvršnoj vlasti ooručuju opozicini poslanici.
U istoriji novijeg srskog parlamentarizma nije zabeleženo da je neki od predsednika parlamenta smenjen. Bilo je slučajeva da su predsednici srpkog parlamenta, pre isteka mandata, i zbog promene koalicionih dogovora, podnosili ostavke, ali ni jedan nije razrešen na zahtev opozicije. Da li će ovo biti početak nečeg novog ostaje da se vidi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.