"Drago mi je što je nemačka pozvala i antivladine medije iz Srbije": Vučić nakon sastanka sa Šolcom 1Foto: TV Pink/Printskrin

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas u zajedničkom obraćanju medijima sa nemačkim kancelarom Olafom Šolcom da mu je drago što je Nemačka pored zvaničnika Srbije u posetu pozvala i „antivladine medije, predstavnike opozicije i civilnih udruženja.

Šolc je naveo da je razlog njegovog dolaska sa Vučićem upravo rudarska tradicija ovog dela Nemačke.

„Predsednik Vučić i ja smo razgovarali o održivom kopanju litijuma“, rekao je nemački kancelar i dodao da je Nemačkoj potrebanlitijum kao i druge kritične sirovine.

Šolc je istakao da je ideja održivosti živa ne samo u nemačkoj već i u Srbiji gde se planira sličan projekat u kojem Evropska unija želi da učestvuje.

„Mi kao nemačka vlada pozitivno ocenjujemo taj projekat“, rekao je Šolc i naglasio da će potražnja za litijumom u budućnosti biti ogromna zbog čega je važno da se započne što više takvih projekata u evropi.

Kako je rekao, potrebno je i prihvatanje takvih projekata na lokalu, zbog čega su važni i visoki standardi za zaštitu životne sredine.

Vučić je rekao da je danas naučio mnogo o istoriji rudarstva u Nemačkoj i celoj evropi, kao i to da je Srbija još u srednjem veku sarađivala sa Saksonijom po pitanu rudarenja.

„Za mene je bilo važno da danas vidimo kakva su bila iskustva Nemačke i saznamo o ekspertizi koju možemo da dobijemo od nemačkih partnera“, rekao je on.

Vučić je naglasio da je to potrebno kako bi se zaštitila životna sredina i videlo kakve sve posledice takav projekat nosi.

„Meni je drago da su naši nemački partneri pozvali predstavnike nevladinog sektora, opozicionih političkih sektora i antivladinih medija da pre nas dođu u posetu Frajbergu i Cinvaldu. Žao mi je što o tome nisu više govorili o tome u našoj javnosti“, rekao je Vučić i dodao da mu je drago što je u istoj poseti i Petar Filipović iz Nedeljica koji je razgovarao sa nemačkim zvaničnicima.

Istakao je i da je se zna da nema sumnje da bi projekat Jadar Srbiji doneo mnogo toga dobrog u ekonomskom smislu, ali Srbija nema dovoljno znanja.

„Zahvalan sam Nemačkoj na podršci za otvaranje klastera 3 i podršci Srbiji na evropskom putu“, rekao je predsednik Srbije i dodao da preko 80 000 ljudi radi u nemačkim kompanijama, te da je Nemačka jedna od najzaslužnijih za visoku stopu ekonomskog rasta u Srbiji.

Istakako je da obaveze Srbije nisu uvek lake i jednostavne, poput onih koje se tiču slobode medija i dijaloga Beograda i Prištine, ali se zahvalio Šolcu što je pomogao Srbiji da nađe odgovore na bitna pitanja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari