Vučić: Srbi u Hrvatskoj na nivou statističke greške 1Foto:FoNet

Centralna državna manifestacija obeležavanja 5. avgusta – Dana sećanja na
stradale i prognane Srbe održana je večeras na fudbalskom stadionu „Veternik“ u Novom Sadu pomenom žrtvama akcije Oluja, koju je služio patrijarh Irinej.

Obeležavanju Dana sećanja na stradale i prognane Srbe u vojno-policijskog akciji Hrvatske „Oluja“ prisustvovao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković, predsednik RS Milorad Dodik, premijerka Ana Brnabić, članovi Vlade Srbije i Vlade RS, politički lideri Srba iz zemalja regiona, oficiri, predstavnici dijaspore, boračkih organizacija i građani. Ceremonija je počela intoniranjem himni Republike Srpske i Republike Srbije i minutom ćutanja za stradale u pogromima nad srpskim narodom.

Vučić je rekao da Srbija obeležava stradsnje srpskog naroda u nadi da ćemo umeti da oprostimo, ali da ne smemo i nećemo da zaboravimo, da smo te 1995. izgubili mnogo, stotine srpskih sela, gradova, ostali bez kuća, stotine hiljada ljudi su morali da napuste svoje domove, a najviše ljude koji su ubijeni jer su nosili srpsko ime i prezime. On je naveo da je u celoj Krajini i Hrvatskoj nestalo tri četvrtine Srba.

Danas je srpski narod u Hrvatskoj sveden na nivo statističke greške, rekao je Vučić. Od 1.2 miliona Srba iz 1936. koliko ih je tamo živelo, danas u Hrvatskoj živi 186.000 Srba. Vučić je istakao da su uništene 24.752 srpske kuće, 13.000 privrednih objekata, 410 zanatskih radnji, 211 ugostiteljskih objekata, 113 vodovoda, 96 trafo i 56 zdravstvenih stanica.

Neke i danas ne rade, valjda kao kazna onim Srbima koji su se vratili da tamo umru kraj ognjišta, dodao je Vučić. Nemoguće je izmeriti tragediju srpskog naroda zapadno od  Drine posebno Krajišnika. Dobrodošli još jednom i dobrodošli uvek u vašu Srbiju dragi Krajišnici, poručio je Vučić okupljenima na stadionu u Veterniku.

Ponosni smo što smo ovde danas zajedno svi koji u Srbiji i RS odlučujemo, rekao je Vučić i poručio: Nećemo dati nikome da nas bilo kad ponižava.

Onim koji ne znaju zašto se Hrvatska danas raduje, a Srbija guši suze, teška je to mera za nas, ali precizna, zove se Grubori. Mesto u opštini Kistanja, nema ga u kartama, mapama, niti u statistici, ni u istoriji, nema ni kuća, nema ni ljudi, predočio je Vučić. Tamo je 1995. sve ili pobijeno, a ono što je bilo izbeglo, Hrvatska ih se oslobodila do temelja i temeljno, rekao je Vučić, Grubori više ne postoje, njih možemo samo da se sećamo i to i moramo.

Ne znam da li će naši susedi ikad prestati da slave našu nesreću, ali Srbi imaju glas i uvek će ga dići da je avgusta 1995. izvedena zločinačka misija nad kolonom civila, rekao je Vučić.

Vučić: Srbi u Hrvatskoj na nivou statističke greške 2

Vučić je naglasio da su Srbi najstrašnije iz Hrvatske proterani i u cilju etničkog čišćenja ubijani su starci i zatirana sela. Ne znam da li Hrvatska ima snage da se sa tim suoči ali Srbija ima snage da svake godine podseća, dodao je on.

Nijednu više Oluju i nikakvu i nikada više Oluju ne bi srpski narod mogo da preživi. Obećavam, Srbija nigde više na srpskom etnničkom prostoru neće dozvoliti takve akcije protiv svog naroda, rekao je Vučić. Nemamo više pravo da gubimo glave, nikome ne pretimo, ništa tuđe nećemo, samo nikome više ne damo da ubija Srbe, dodao je. Srbija želi mir saradnju razgovor o svim otvorenim pitanjima. Klupko krvi i smrti na Balkanu mora prestati da se odmotava, zaključio je predsednik Srbije. Tražimo ista prava za Srbije ne veća kao što ih imaju Hrvati u Srbiji, rekao je on.

Dodik je u svom govoru izjavio da je Oluja završni čin nečega što je davno planirano, što je bila zvanična politika Hrvatske da Srbe pobije, prekrsti ili protera. Pokazalo se da Srbija nije bila nepoznata za vas iz krajine, već da ste došli ovde među svoje, da zajedno sa nama u RS i Srbiji gradimo identitete krajiških, hrvatskih Srba koji u Hrvatskoj ne mogu iz straha da govore o svoj pripadnosti i da iz straha ne govore svojim jezikom u državi koja donela zakon da su Srbi agresorui, rekao je Dodik.

Lažu, nije tako, Srbi su u Krajini branili svoje kuće, rekao je Dodik, hteli smo mir, a pod patronatom Međunarodne zajednice, izgubili smo mir. Jaki smo danas, Srbija i RS su najstabilnije u regionu, naše institucije nisu ugrpožene, ocenio je Dodik i naglasio da nova istorijska snaga Srbije pomaže Srbima van Srbije da budu najjači.

Ali želimo dobro i drugima, pružamo ruku pomirenja i prihvatićemo je od svakoga ko nam je iskreno pruža, al ne smemo biti naivni, jer se pokazalo da naša iskrenost ne znači iskrenost drugih, ukazao je Dodik. Kao da vam verujemo u pruženu ruku kad u Jasenovcu stoji ustaški potzdrav, kako mislite da to ne vidimo i da nas to ne boli, upitao je. Ali moramo se okrenuti životu, rekao je Dodik i rekao da veruje da će u ovom veku srpski narod biti jedno.

Jer je sasvim prirodno da budemo zajedno. U državnom i teritorijalnom smislu, da ne bi bilo sumnje, zaključio je predsednik RS.

Patrijarh Irinej istako je u svojoj besedi da je to strašna tragedija pre svega hrišćanstva.

To nije samo naša tragedija već tragedija hrišćana 20. veka, rekao je Irinej. Pa se i danas pitamo otkud i zašto se to događa, da se braća hrišćani toliko mrze, da su mržnju ispoljili na najgrozniji način- prolivanjem krvi, upitao je patrijarh.

On je naveo da se, nažalost i danas velikim delom to ponavlja, a da su krivi predstavnici jedne Crkve. Gde nam je učenje jevanđelja, o ljubavi Hristovoj pa čak i prema neprijatelju? Sve je to u nekom interesu zaboravljeno, rekao je partijarh, a zaborav je natragičnije doživeo srpski narod, kad je toliko hiljada prognano iz Hrvatskoj.

Hoćemo li razmišljati o osveti? Ne, braćo moja nije to svojstveno pravoslavnima. Moramo da oprostimo, ne da zaboravimo, prepustimo to pravednom sudu Božjem, da podnesemo sva ova stradanja kao hrišćani, poručio je Irinej. Patrijarh SPC je poručio braći katolicima da svoju pastvu uče jevanđelju, Hristovoj ljubavi i etici.

Nije hrišćanastvo filozofiranje niti uzdizanje svoje nacije iznad vere, poručio je.

Branka Maksimović koja je u izbegličkoj koloni sa 8 godina stigla u Srbiju, rekla je da je danas 22 kasnije srećna zbog toga „što se ne delimo već smo ujedinjeni u zajedničkoj borbi za bolju Srbiju, zbog Srbije koja tuguje, ali i ide napred ponosna i sigurna da će biti bolja za neka nova detinjstva“.

Vidim da nisam sama, molim vas da nikad ne zaboravimo žrtve Oluje, poručila je ona.

Mediji su procenili da se u Veterniku večeras na stadionu okupilo oko 30.000 ljudi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari