Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da su Miroslav Lajčak i savetnici Emanuela Makrona i Olafa Šolca u Beograd, prilikom poslednje posete, doneli neki papir u Beograd koji je on odbio da primi, odgovarajući na pitanje o nacrtu sporazumu Beograda i Prištine koji je objavio Albanian post, a koji su navodno pripremili Nemačka i Francuska.
„Ja sam pročitao taj papir. Znajući šta će da se zbiva, odbio sam da ga primim. Ne mogu da kažem da sam četiri stranice mogao da zapamtim posle petnaestominutnog čitanja. Jasno je da do objavljivanja nije došlo sa srpske strane. Da li su objavili Albanci ili neko drugi, zato što mu to odgovara koristeći medije, potpuno mi je svejedno. Da li je to sasvim tačno ili nije, ja ne mogu svakog detalja da se setim, ali znam šta su bile nečije ideje“, rekao je Vučić za televiziju Pink iz Njujorka.
On kaže da kada je govorio o novoj arhitekturi, nije ništa slagao ljude u Srbiji.
„Neke ideje koje su oni napisali, o tim idejama sam slušao. Dovoljno sam iskusan da sam znao da ne treba da uzmem taj papir“, naveo je Vučić.
Upitan gde je sada taj papir, on je rekao da ga čeka da ga uzme. Na pitanje da li će ga uzeti, on je rekao: „Još ne mogu, glava me boli“.
On je naveo i da ne postoji mogućnost da Srbija pusti Kosovo u UN.
„Ovde se postavljaju stvari prilično jasno. Kažu Putin je postavio zid – ili si sa ove strane ili one strane zida. Predstoje nam teški pritisci i po pitanju energetske bezbednosti“, rekao je Vučić.
On je naveo da ako prihvatimo ili ne prihvatimo predlog biće problema.
„Ako prihvatimo, više nikada nećete moći da izbacite Prištinu iz UN“, izjavio je Vučić.
U tekstu koji je objavio Albanian post, a na koji se Vučić referiše navodi se da će sporazum o normalizaciji odnosa biti potpisan 2023. godine, kojim Srbija faktički prihvata realnost Kosova kao nezavisne države, ali ga formalno ne priznaje.
U kasnijoj fazi, hipotetički nakon 10 godina, kada je EU spremna da se proširi i uključi Zapadni Balkan, dolazi do sporazuma o uzajamnom priznavanju, kao preduslov za članstvo obe zemlje u EU.
Sporazumom je predviđeno (ako predlog bude prihvaćen) Kosovo će priznati pet zemalja Evropske unije koje ga još uvek nisu priznale, dok će Srbija imati koristi od ogromne finansijske pomoći, ekonomske pomoći i biće priznata kao sila regiona.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.