"Sličan se sličnom raduje": Sagovornici Danasa o Vučićevim i Vučevićevim čestitkama Trampu 1Foto: Kabinet predsednika Srbije

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić čestitao je 6. novembra, među prvima u Evropi, pobedu kandidatu za predsednika Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donaldu Trampu, a nekoliko minuta nakon njega čestitke je poslao i premijer Srbije Miloš Vučević. Takvo radovanje Trampovoj pobedi predstavlja ničim izazvani optimizam da će međunarodna pozicija Srbije biti bolja, smatraju naši sagovornici, te dodaju da će odnos SAD prema Srbiji najverovatnije ostati isti.

Vučić je, kako domaći mediji pišu, prvi evropski lider koji je Trampu čestitao na pobedi na predsedničkim izborima u SAD, i to pre zvaničnih rezultata.

„Čestitam Donaldu Trampu na pobedi. Zajedno se suočavamo sa ozbiljnim izazovima koji su pred nama“, naveo je Vučić u objavi na Instagramu neposredno nakon što je Tramp proglasio pobedu na osnovu projekcija Foks njuza.

Ubrzo nakon Vučića, to je uradio i premijer Vučević poslavši poruku da je Srbija posvećena jačanju odnosa sa SAD, te da očekuje da Srbija i SAD obostrano unaprede odnose „zasnovane na razumevanju i međusobnom poštovanju“.

Spoljna politika kao beg od situacije u Novom Sadu

"Sličan se sličnom raduje": Sagovornici Danasa o Vučićevim i Vučevićevim čestitkama Trampu 2
Foto: FoNet/Milica Vučković

Narodni poslanik Pokreta slobodnih građana, Vladimir Pajić tvrdi da i Vučić i Vučević spoljnu politiku sada koriste kao beg od strašne situacije u Novom Sadu.

„U njihovoj percepciji su na polju međunarodnih odnosa jaki, pa smatraju da će i odnos sa Trampom i put u Kinu odmah nakon nesreće biti dovoljni da se zaboravi odgovornost za pogibiju ljudi na železničkoj stanici“, kaže Pajić.

Vučiću stigla rana novogodišnja torta

Direktor Instituta za evropske poslove Naim Leo Beširi podseća da Bajdenova administracija nije htela da priđe Vučiću na visokom nivou i dodaje da je Tramp predsednika Srbije, „iako na maloj stolici“, primio u Beloj kući prvi put od premijera Đinđića.

„Istina, gotovo ni jednu tačku Vašingtonskog sporazuma vlast u Beogradu nije ispunila uključujući i prebacivanje ambasade Srbije u Jerusalim, ali lukrativni ekonomski dogovori sa širom Trampovom familijom postaju danas realnost“, tvrdi Beširi.

"Sličan se sličnom raduje": Sagovornici Danasa o Vučićevim i Vučevićevim čestitkama Trampu 3
foto FoNet Milica Vučković

On tvrdi da Vučićeva čestitka neposredno posle diktatora iz El Salvadora grupiše „svetske autokrate u radosti prema konzervativnom Trampu koji će sa svojim kriminalnim optužbama legitimisati kršenje zakona širom sveta“.

Beširi smatra da radovanje Trampu predstavlja i „ničim izazvani optimizam da će međunarodna pozicija Srbije biti bolja“, pogotovo što se tiče odnosa sa Prištinom.

„Kako se to nije dogodilo prošli put, nema izgleda da će se nešto značajnije dogoditi na tom polju. Ipak, kriminal u Srbiji značajno je bogatiji u odnosu na 2016. godinu pa možemo očekivati lukrativne ekonomske dogovore“, ističe Beširi i dodaje da će se smanjiti i pritisak prema Srbiji za uvođenje sankcija prema Rusiji, kao i kritike za vladavinu prava i poštovanje ljudskih i manjinskih prava.

Ipak, naš sagovornik naglašava da je pobedom Trampa Vučiću stigla „rana novogodišnja torta“, te da on sada ima par meseci da smisli kako profitirai od pobede „beskrupuloznog i nekadašnjeg lidera slobodnog sveta“.

„Jedno je sigurno, sličan se sličnom raduje“, zaključuje Beširi.

Čestitke Trampu pljušte sa svih strana

Direktor Foruma za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji (EPUS) Duško Lopandić, s druge strane ističe da čestitke Trampu „pljušte sa svih strana“, te da je malo važna brzina čestitanja ali dodaje da je srpskim vlastima „nešto povoljnija opcija pobede republikanskog kandidata“.

"Sličan se sličnom raduje": Sagovornici Danasa o Vučićevim i Vučevićevim čestitkama Trampu 4
foto FoNet Milica Vučković

„Beograd je primetno nastojao poslednjih par godina da unapredi saradnju i sa dosadašnjom administracijom SAD, kako možemo konstatovati i iz izjava ovdašnjeg ambasadora SAD Hila, ali i na osnovu serije drugih činjenica, poput nedavnog memoranduma o energetici i podrške Srbije Ukrajini“, pojašnjava naš sagovornik.

Lopandić tvrdi da Balkan neće biti prioritet nove Trampove administracije, ali da se može očekivati da će odnose sa Srbijom nastaviti u sličnom pravcu kao i dosadašnja administracija, kao i da će možda obnoviti pokušaje da se dijalog Beograda i Prištine podstakne uz „veću američku autonomnu ulogu, kako je to pokazao „Vašingtonski sporazum“ iz 2020. goidine“.

„U ovom kontekstu trenutna pozicija Beograda u poređenju sa Prištinom je nešto povoljnija imajući u vidu izvesnu „nekooperativnost“ i neosetljivost Kurtijeve vlade na neke stavove Vašingtona oko kritičnih pitanja dijaloga, kao i negativno iskustvo koje su SAD imale sa Kurtijem u vreme prve Trampove administracije“, zaključuje sagovornik Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari