Docent Fakulteta političkih nauka Dušan Vučićević predstavio je istraživanje agencije Sprint Insight po kome, ako se poredi sa prethodnom godinom, opozicija stoji bolje nego što je stajala.
„Slika opozicije nije toliko crna. Prvo smo merili spojeno SNS-SPS, imaju 55 odsto opredeljenih, u prethodnim istraživanjima mereni su odvojeno, ali kad se saberu prelazili su 60 odsto. Radi se o blagom odlivu, mozda je Rio Tinto ključni razlog, ta tema je vrlo brzo zatvorena. Opozicioni politički subjekti – koalicija Moramo stoji nešto bolje nego prošle godine, oni su gotovo sigurno iznad cenzusa, ali svašta još može da se desi“, kaže on.
Kako objašnjava, na skok beleže Dveri i Zavetnici, koji su prethodno kretali od 1,5 do 3 odsto a sada su prilično iznad cenzusa, referendum je mogao da utiče na rast podrške: „I SSP-Narodna stranka, DS, PSG ranije su mereni pojedninačno, sada kada saberemo tu su nedge.“
Dodaje da je deo građana od grupacije oko SSP očekivao da stanu protiv, a ne da pozivaju na bojkot i da su građani bili razočarani tom odlukom.
Govoreći i opozicionim glasačima, kaže da se preteruje kada se govori o ukupnom broju apstinenata.
„U istraživanjima uvek postoji mogućnost da kažete da ćete glasati za opoziciju, ali da ne znate za koga. Postojalo je još jedno pitanje ako bi izbori bili obavezni, mogli smo da vidimo kako se prelivaju meki glasovi opozicije. Potencijal bojkot opozicije je najveći, pored toga nema mnogo birača koje možete izvući na izbore“, rekao je Vučićević.
Kada se govori o izlaznosti u pogledu o stanju u biračkom spisku, 52-55 odsto deluje malo, ali realno manje birača živi ovde, oko 5,2 miliona Naši podaci kažu da će izlaznosti biti 74 odsto, kada prebacimo na birački spisak to je 58-59 odsto, prilično dobra izlaznost u odnosu na neke prethodne“, smatra on.
Birači vlasti i opozicije oprečno o demokratiji
Istraživanja su pokazala i šta građani misle o demokratiji u Srbiji.
„Birači opozicije vide da se ne radi o demokratiji, ocene koji se daju tom pitanju su daleko ispod 5 na skali od 0-10. Glasači partija na vlasti daju visoke ocene. Standard je da postoji dosta građana koji preferira čvrstu ruku, živimo u hibridnom režimu, merimo iskrivljeno javno mnjenje, stavove građana do kojih ne dolaze poruke opozicionih političara i partija, otuda i ovi nalazi nisu toliko iznenađujući. Ako opozicioni političari prolaze kroz blaćenje, ne možete da očekujete da će ih ocenjivati dobrim ocenama, sa tim opozicija mora da se izbori, ne znam kako, jako teško“, rekao je docent FPN Dušan Vučićević.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.