– U širim političkim krugovima nema potvrde da postoji ozbiljna namera jednog broja čelnika Demokratske stranke da u septembru pokrenu pitanje poverenja lideru Zoranu Lutovcu. Pojedini izvori ponovo spekulišu da se sprema „udar“ u septembru na lidera DS-a.
Gotovo identična priča pokrenuta je pre tačno godinu dana – u leto 2018. godine tvrdilo se da će početkom septembra te godine Glavni odbor raspravljati o smeni Lutovca zbog udruživanja Demokratske stranke u Savez za Srbiju, sa desnom i konzervativnim strankom Dveri i udruženjem Zdrava Srbija Milana Stamatovića. Kao kandidatkinja za novu predsednicu DS pominjala se poslanica Nataša Vučković. Ništa od toga se međutim nije obistinilo.
Sada se tvrdi da je intervju Nataše Vučković objavljen u najnovijem broju nedeljnika Novi Magazin pod naslovom „Bojkot nije politika“ uvod u istovetni scenario – pokušaj smene Lutovca. U sadašnjem slučaju, zbog protivljenja ideji opozicionog bojkota redovnih opštih izbora 2020. godine, i sadašnjeg bojkota sednica parlamenta koje sprovodi Savez za Srbiju. U okviru SZS-a najviše poslanika ima Demokratska stranka, te zagovornici rušenja bojkota smatraju da je DS zato oštećena i uskraćena za parlamentarnu borbu.
Nataša Vučković, posle opomene koju su joj, prema pisanju medija, izrekli stranački organi, zbog prisustva sednici odbora Skupštine Srbije, bojkot u parlamentu nije prekršila. Uprkos prozivkama predsednice Narodne skupštine Maje Gojković, Vučković nije došla na sednicu poslaničke grupe prijateljstva sa Francuskom. Vučković je na čelu ove grupe, a poslanici iz Srbije sastali su se sa francuskim parlamentarcima u sklopu posete predsednika Emanula Makrona Srbiji.
Zbog kršenja odluke o bojkotu, koliko je poznato, Izvršni odbor DS početkom jula isključio je samo dvojicu članova stranke.
Isključenjem su kažnjeni pokrajinski poslanik Nenad Borović i odbornik u Rumi Goran Savatić, zbog prisustva sednicama pokrajinske i lokalne skupštine.
Borović je nakon isključenja u medijima objašnjavao da je pravi razlog to što je ukazivao na izveštaj o finansijskom stanju DS, i na to da je Dragan Đilas pravio ranije štetne ugovore po stranku. Takođe je navodio i da zbog tih ugovora ne treba biti u Savezu za Srbiju sa Đilasovom Strankom slobode i pravde.
Međutim, objavljivanje izveštaja i analize o finansijskom stranju DS u jeku beogradske kampanje 2018. predstavljalo je uvod u istorijski izborni poraz Demokratske stranke. Podsetimo, DS predvođena Draganom Šutanovcem tada nije uspela da pređe cenzus i osvoji odbornička mesta u beogradskom parlamentu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.