Za Anu Brnabić 156 poslanika i bez JS 1Foto: FoNet/ Nenad Đorđević

Mandatarka Ana Brnabić gotovo je završila posao oko sastavljanja nove vlade, a i pisanje ekspozea je u završnoj fazi.

U završnoj fazi je i pisanje Zakona o ministarstvima i Zakona o vladi. Poznata su imena gotovo svih ministara, i prema našim saznanjima, verovatno neće biti većih promena, tako da će gotovo svi ministri zadržati postojeća mesta. Međutim, pojedini izvori smatraju da je u toku kadrovska kombinatorika vezana za ministarstvo odbrane i ministarstvo pravde. Nova vlada imaće i dva nova ministarstava – ministarstvo ekologije i ministarstvo za evropske poslove koje će i dalje voditi Jadranka Joksimović, dosadašnja ministarka bez portfelja. Kandidati za ministra ekologije su i socijalista Goran Trivan, ali i Jordan Aleksić, nekadašnji ministar ekologije iz vremena Slobodana Miloševića, dok se spekuliše i o tome da na to mesto dolazi Branko Ružić.

Aleksandra Vulin, lider Pokreta socijalista i ministar rada, ozbiljan je kandidat za mesto ministra odbrane Zorana Đorđevića. Za Đorđevića se odavno govori da je na mesto ministra odbrane izabran privremeno, najpre umesto smenjenog Bratislava Gašića, a ostao je u novoj vladi u nedostatku adekvatnog rešenja.

„Vulin odavno smatra da je prerastao resor socijalne zaštite i rada i da bi sada mogao da preuzme neki drugi, jači resor. Odbrana je rešenje za koje je on zainteresovan. Odan je Vučiću i čovek od velikog poverenja, a pre svega prijatelj. I pošto Vučiću mnogo znači namenska industrija, jasno je da će on za to mesto kandidovati čoveka od poverenja, a to je svakako Vulin“, kaže izvor Danasa i dodaje da je namera i da se napravi novi balans u budućoj vladi.

Izvor Danasa pojašnjava da balans znači da Ana Brnabić slovi za prozapadnog kandidata i da bi zato i Istok morao da ima svog kandidata. „Pošto je sadašnji ministar odbrane u dobrim odnosima sa zapadom i NATO-om, procena je da bi to mesto trebalo da pripadne nekom ko je blizak Istoku“, kaže sagovornik Danasa blizak Vladi Srbije i dodaje da ne treba zanemariti ni bezbednosni aspekt. „Vulin je u odličnim odnosima sa Batom Gašićem, šefom BIA, tako da je ta linija sigurna“, ističe naš sagovornik. Na pitanje gde bi mogao da završi aktuelni ministar Đorđević odgovara da uvek ima savetničkih mesta, ali i kancelarije za saradnju službi bezbednosti.

Postoji i mogućnost i da ministarka pravde Nela Kuburović ostane bez ministarske fotelje, kako bi u nju zaseo Miloš Vučević, potpredsednik SNS i gradonačelnik Novog Sada, ali o tome se još razgovara.

Ono što je za sada potpuno izvesno je da će Ana Brnabić i njen kabinet imati podršku čak 156 poslanika i to bez podrške poslaničkog kluba Jedinstvene Srbije Dragana Markovića Palme. Marković se, podsetimo, protivi Vučićevoj odluci da Brnabićki poveri mandat zbog njene gej orijentacije.

Za će glasati 102 poslanika sa liste SNS, 22 poslanika SPS, pet iz poslaničke grupe Saveza vojvođanskih Mađara i Partije za demokratsko delovanje i isto toliko iz Pokreta socijalista. Za Brnabićkin kabinet glasaće i deset poslanika LJajićevog SDPS i devet Krkobabićevog PUPS-a, i tri bivša poslanika Nove Srbije. Svi oni smatraju da ne postoji prepreka da Ana Brnabić dođe na čelo vlade. Dragan Marković Palma i njegovih sedam poslanika juče nisu odgovarali na pozive Danasa, tako da nismo uspeli da saznamo da li ih je predsednik Aleksandar Vučić ubedio da promene mišljenje i dignu ruku za Brnabićevu – sastanak o tome bio je najavljen za sredu. Sagovornici Danasa očekuju da će naprednjaci i Palma naći neko kompromisno rešenje kojim će svi biti zadovoljni. Jedno od rešenja je da poslanici JS kada dođe do glasanja jednostavno izađu iz sale, tako da će izbeći da glasaju protiv i da će izbeći pretnju naprednjaka da će svi oni koji su glasali protiv leteti iz vladajuće koalicije. Izlaskom iz sale u vreme glasanja Palmini poslanici će istovremeno poslati poruku svojim glasačima da su ostali dosledni i da nisu podigli ruku za Brnabićevu.

Za Anu Brnabić neće glasati Muamer Zukorlić, a nova premijerka, očekivano, neće dobiti glasove poslanika Demokratske stranke, Dosta je bilo, DSS-a, Dveri, Srpske radikalne stranke i Socijaldemokratske stranke Borisa Tadića. A za nju, kako je juče rečeno Danasu u Liberalno-demokratskoj partiji, neće glasati ni devet poslanika poslaničkog kluba LDP-LSV-SDA. Kako kažu u ovoj stranci, oni su opoziciona stranka koja po tradiciji ne glasa za izbor vlade i budžet.

Plan vladajuće koalicije je da Zakon o ministarstvima i vladi stigne u skupštinsku proceduru najkasnije danas i da se sednica o izmenama i dopunama Zakona o ministarstvima zakaže za subotu. Sednica bi trebalo da bude završena u ponedeljak, a da sednica o izboru vlade bude zakazana za sredu. To je neki plan, kako bi nova vlada bila izabrana, verovatno, u četvrtak, 29. juna, kažu u SNS.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari