Za Beograd bolji razgovor o potraživanjima od arbitraže 1Foto: Fonet/TV Fonet

Jedino što srpski zvaničnici u ovom trenutku čine, kada je o imovini na Kosovu reč, jeste da šalju političke i propagandne poruke. Vučić aktuelnu situaciju koristi za izbornu kampanju.

S pravne tačke gledišta, Srbija koja ne priznaje nezavisnost Kosova ima pravo da poništi ništavnost odluke kosovske vlade o preuzimanju imovine SFRJ i Srbije, ali, isto tako, Kosovo, koje smatra sebe državom i ima u svojim rukama policiju i sudove, na svojoj teritoriji ne primenjuje uredbe koje donese Beograd. Dakle, potez Beograda, u očima Prištine, nema nikakvog značaja, kaže za Danas Dušan Janjić, predsednik Foruma za etničke odnose, komentarišući nedavne poteze Beograda i Prištine u vezi sa imovinom.

Naš sagovornik ističe da je Vlada Srbije prošle godine poništila i zakon koji je kosovska vlada donela o preuzimanju kombinata Trepča, ali da od takvih političkih odluka „imaju štete samo Srbi na Kosovu“. U tom kontekstu, tvrdi i da će krajem marta biti objavljeni konkursi za prodaju svih preduzeća na Kosovu, kao i da se „očekuje dislokacija nekih institucija sa severa Kosova“.

– Kosovska vlada za sada ne pominje mnogo sever Kosova, jer je od EU dobila nalog da „malo spusti loptu“, ali očekuje se i dislokacija nekih institucija sa tog prostora, ističe Janjić.

Sagovornik Danasa kaže da Srbija može da u slučaju Trepče i ostale imovine traži međunarodnu arbitražu, ali da najpre treba „raščivijati“ i šta su Srbi koji su napustili Kosovo prodali od imovine, kao i šta je Slobodan Milošević dok je bio predsednik Srbije od imovine na Kosovu „pripisao Srbiji, a što ovoj državi nikada nije pripadalo“.

– Direktor vladine Kancelarije za KiM Marko Đurić pominje da je vrednost srpske imovine na Kosovu 200 milijardi evra, što smatram „prenaduvanom“ cifrom. Očigledno je tu sabirano sve i svašta. Sve i da Kosovo leži na nafti vrednost te imovine ne bi bila 200 milijardi evra, dakle, treba napraviti objektivno potraživanje. Budući da je EU, preko Unmika, sprovodila privatizaciju na Kosovu, to bi značilo da Srbija ide na međunarodnu arbitražu protiv Unije, ukazuje Janjić.

Prema Janjićevom mišljenju, umesto međunarodne arbitraže bilo bi bolje da se u slučaju Beograda i Prištine primeni princip međusobnog potraživanja. „Vučiću su došle na naplatu greške koje su činili njegovi prethodnici na vlasti, poput Miloševića, Đinđića, Koštunice i Tadića, a ukoliko Beograd istraje u tvrdokornom stavu da se sa Prištinom ne razgovara o međusobnim potraživanjima, to će imati još veću cenu. Takvi razgovori ne bi značili priznanje nezavisnosti Kosova. Između ostalog, Beograd bi mogao da pomene i činjenicu da je do pre dve godine otplaćivao kosovski dug. Prema mojim saznanjima, u tu svrhu izdvojeno je između 850 miliona i milijardu dolara“, zaključuje Dušan Janjić.

Podsetimo, premijer Srbije i kandidat SNS za predsednika države Aleksandar Vučić poručio je prošlog vikenda da je „potez Prištine ništa drugo do otimačina tuđe imovine“.

„Kako je vaša Trepča, a da nisi ušao unutra, da ne upravljaš nečim tamo. Što niste razgovarali, Trepča je imala šansu da zajedno radimo. Mi držimo metalurgiju, dva rudnika, a oni veći deo rude. Hajde zajedno da radimo, ali nećete, hoćete da otimate“, kazao je on, uz opasku da se predstavnici Prištine „nisu pojavili ni selfi da naprave ispred Trepče, što govori o tome koliko je njihova politika nerealna“.

Tači: Imaćemo vojsku

Kosovski predsednik Hašim Tači ponovio je juče da će Kosovo dobiti svoju vojsku uz partnerstvo sa međunarodnim faktorom koji nije protiv transformacije Kosovskih bezbednosnih snaga, preneli su prištinski mediji. „I stranci i ja se slažemo da se to obavi preko ustavnih amandmana. Treba više da se radi sa Srbima da se vrate u kosovsku skupštinu da bi i oni glasali, ali ako se oni ne vrate, naravno, onda će se ići preko zakona. Naglašavam još jednom, imaćemo i vojsku, i partnerstvo sa međunarodnim faktorom“, tvrdi Tači.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari