Samo 41 odsto građana bi na referendumu glasalo da Srbija uđe u Evropsku uniju (EU), 25,4 odsto je protiv, dok 20,8 procenata ne zna da li bi na pitanje ulaska u EU odgovorilo pozitivno ili negativno, izjavila je za Insajder predsednica Evropskog pokreta u Srbiji Maja Bobić.
Ona je objasnila da su to rezultati istraživanja Evropskog pokreta u Srbiji i Fakulteta političkih nauka, uz pokroviteljstvo Delegacije EU u Beogradu, koje je sprovedeno od 10. do 17. aprila ove godine.
Bobić je precizirala da je istraživanje je bilo terensko, da je obuhvatilo opštu populaciju i bilo sprovedeno na reprezentativnom uzorku od 1.173 ispitanika u Srbiji.
Na pitanje da li će Srbija postati članica EU, 55,4 odsto ispitanih odgovara da nikada neće, dok ostatak ima pozitivan stav, ali misli da će se to dogoditi tek za osam godina.
Prema istraživanju, 58,7 odsto ispitanih uopšte nije zainteresovano da se informiše o Uniji.
Za politička dešavanja u Srbiji nije zainteresovano i uopšte ih ne prati više od 50 odsto građana.
Demokratski oblik vladavine kao najbolji vidi 49,3 odsto ispitanih. Demokratija uz „čvrstu ruku“ najbolji je oblik upravljanja po oceni 41, 9 odsto ispitanih, dok je za autokratiju 8,9 odsto građana koji su učestvovali u istraživanju.
Najviše građana, njih 43,6 odsto informiše se preko RTS, 19,6 sa Pinka, a N1 na prvo mesto stavlja 7,4 procenata.
Od novina, ispitani najviše čitaju Blic – 34. 3 procenta, iz Kurira se informiše 17,2 odsto,
Novosti su na prvom mestu za 15,1 odsto ispitanih, a Informer za 14,7 odsto građana obuhvaćenih istraživanjem.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.