Za napredak na evropskom putu neophodna normalizacija odnosa Beograda i Prištine: Šta stoji u Deklaraciji Samita lidera Zapadnog Balkana? 1Foto: J. Diković / Danas

Budućnost Zapadnog Balkana je u Evropskoj uniji (EU), navodi se u jednom od 16 zaključaka Deklaracije sa Samita lidera Zapadnog Balkana i Evropske unije, koja je usvojena večeras, a ističe se da se mora sprovesti sporazum o putu ka normalizaciji odnosa, koji su prihvatili Beograd i Priština.

U Deklaraciji se u 13. zaključku navodi da nedostatak normalizacije odnosa Beograda i Prištine usporava obe strane na evropskom putu.

Ističe se da nedostatak normalizacije odnosa Beograda i Priština koči oba partnera i da svi sporazumi o normalizaciji moraju biti primenjeni, a posebno Sporazum o putu ka normalizaciji i njegov aneks.

Unija podseća da je to i preduslov za podršku u okviru Plana rasta i zato je važno da se strane angažuju sa merljivim i opipljivim rezultatima u normalizaciji odnosa.

Ističe se da je proširenje geostrateška investicija u mir, bezbednost, stabilnost i prosperitet i navodi da je vidljiva nova dinamika u proširenju i značajn napredak od prethodnog Samita.

U Deklaraciji se navodi da je strateško partnerstvo Zapadnog Balkana i Evropske unije važnije nego ikada u svetlu radikalnih geopolitičkih promena, poput ruske agresije na Ukrajinu i sukoba na Bliskom istoku.

Članice EU pohvalile su partnere na Zapadnom Balkanu koji su se u potpunosti usaglasili sa spoljnom i bezbednosnom politikom Unije, a pozvali su na usaglašavanje one koji to još nisu uradili.

Naglašavamo važnost pune primene restriktivnih mera i sprečavanje njihovog izbegavanja. Podzdravljamo predanost partnera zajedničkoj spoljnoj i bezbednosnoj politici, uključujući i doprinos evropskim misijama i operacijama, navodi se.

U Deklaraciji se ističe posvećenost EU da se Zapadni Balkan približi Uniji već kroz proces integracija, te dodaje da je integracija počela u mnogim oblastima.

Delimo budućnost i sučavamo se sa izazovima koje možemo prevazići zajedno, navodi se u Deklaraciji i dodaje da „dugujemo našim građanima da izgradimo mir i prosperitet, zasnovan na zajedničkim principima i vrednostima u zajedničkom interesu“.

Ističe se da EU reafirmiše posvećenost daljem jačanju dijaloga i saradnje po pitanju bezbednosti sa Zapadnim Balkanom i da će nastaviti da pomaže regionu u pogledu hibridnih i sajber pretnji, kao i dezinformacija koje Rusija plasira o sopstvenoj agresiji na Ukrajinu.

Dodaje se da EU pozdravlja rešenost zapadnobalkanskih partnera da poštuju i budu posvećene ključnim evropskim vrednostima, u skladu sa međunarodnim pravom, i ponovili zalaganje da daju primat demokratiji, osnovnim pravima, pluralizmu medija, jednakosti polova, slobodi izražavanja, nezavisnim i pluralističkim medijima, kao i jačoj ulozi civilnog društva.

Unija je pozvala Zapadni Balkan da poštuju prava manjina.

Ističe se da geopoolitički trenutak zahteva jedinstvenu podršku Ukrajini i pozivaju se oni koji nisu potpuno uklađeni sa EU da to učine.

Navodi se važnost jačanja saradnje po pitanju upravljanja migracijama.

U Deklaraciji se ukazuje da Plan rasta za Zapadni Balkan ima potencijal da udvostruči rast u regionu tokom naredne decenije.

Dodaje se da će EU nastaviti da pomaže Zapadnom Balkanu da se nosi sa posledicama koje je rat u Ukrajin ostavio na njihove ekonomije i bezbednost.

Navodi se da su pomirenje i dobrosusedska saradnja „u srcu“ EU, uz poruku da Unija ostaje najbliži trgovinski partner Zapadnog Balkana.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari