Srpski ministar unutrašnjih poslova Dragan Jočić istakao je na ceremoniji potpisivanja sporazuma da vizne olakšice EU za mnoge kategorije srpskih državljana treba da vode potpunom ukidanju viza, čime bi se iz Evrope dala podrška opredeljenju građana Srbije za uključivanje u Evropsku uniju.

Srpski ministar unutrašnjih poslova Dragan Jočić istakao je na ceremoniji potpisivanja sporazuma da vizne olakšice EU za mnoge kategorije srpskih državljana treba da vode potpunom ukidanju viza, čime bi se iz Evrope dala podrška opredeljenju građana Srbije za uključivanje u Evropsku uniju. Prema njegovim rečima poslovni ljudi, studenti, učenici, nastavnici, intelektualci, novinari, lica koja idu na lečenje, nevladine organizacije, vozači kamiona u međunarodnom saobraćaju, osobe koje iz porodičnih razloga putuju u zemlje EU, kategorije su građana Srbije koji će moći da dobiju besplatne i vize na duži rok za putovanja u zemlje evropske dvadeset sedmorice.
Evropski komesar Franko Fratini, koji je s portugalskim ministrom unutrašnjih poslova Rui Monterom u ime EU potpisao sporazume, podvukao je da je naklonjen ideji italijanskog premijera Romana Prodija da se ubrza evropska integracija Srbije i što pre ukinu evropske vize za srpske građane. On je istakao i da je za to potrebna saglasnost svih 27 zemalja Unije i da to nikako ne bi smelo da znači da se time „uzvraća Srbiji“ za ono što bi moglo da bude rešenje za status Kosova. Jočić je istakao da „većina srpskih građana podržava evropske integracije i treba ih ohrabriti tako da se vidi da su njihova stremljenja ka Evropi zasnovana i na želji Evrope da primi Srbiju u svoje redove“.
– Ohrabrenja Srbiji i uvažavanje Srbije sigurno znače i da će njeni građani ići na tu stranu koja im omogućava sigurnost, pogodnost i koja ih poštuje – podvukao je srpski ministar.
Jočić je naglasio spremnost Srbije da uvođenjem novih potpuno bezbednih pasoša, novog režima davanja azila, jačanjem kontrole granice i drugim merama suzbije ilegalnu imigraciju, organizovani kriminal i terorizam.
– To je od bitnog značaja za konačno ukidanje viza EU za srpske građane, isto kao i niz zakona koje naša zemlja mora usvojiti i u potpunosti sprovesti sporazum o viznim olakšicama – objasnio je Jočić.
Srpski ministar je podvukao da „Srbija kao ravnopravni partner, uz uvažavanje sopstvenih legitimnih interesa, doprinese ukupnoj bezbednosti u regionu i Evropi“. On je objasnio da „razuman čovek i razumna država u svakom poslu gledaju svoje interese“ i naglasio da su „nacionalni interesi dobri i za Evropsku uniju“.
– Jer, nacionalni interes je stabilna, čvrsta Srbija, politički uvažavana, ekonomski jaka. A takva Srbija je bitan faktor za Evropsku uniju, a i centar regiona – poručio je.
Jočić je rekao da je i u velikom interesu EU da zemlje zapadnog Balkana sprovedu sporazume o viznim olakšicama i readmisiji, prihvatanju lica koja ilegalno iz zapadnobalkanskih zemalja dođu na teritoriju EU, zbog toga što će region onda biti i neka vrsta odbrambenog zida za ilegalnu imigraciju, organizovani kriminal i terorizam koji bi pretio Uniji.
– Sporazum o viznim olakšicama je značajan korak, međutim cilj Srbije je da dospe na belu šengensku listu, odnosno ostvari bezvizni režim sa EU. Da bi se to dogodilo stav Srbije treba da bude proaktivan kako bi od EU dobila mapu puta koja garantuje izvesnost da ćemo dospeti na belu listu – izjavila je za Danas Milica Delević Đilas, pomoćnik ministra spoljnih poslova Srbije.
Vlada Srbije je, navela je Delević Đilas, pripremila niz zakona koji bi trebalo da omoguće da Srbija postigne bezvizni režim sa EU i njima je data prioritetna važnost. Međutim, ona ističe da Brisel očekuje da ti zakoni budu i usvojeni, zbog čega je neophodna življa aktivnost Narodne skupštine. Upitana da li će se sporazum o viznim olakšicama odnositi i na građane Kosova i Metohije, Delević Đilas je odgovorila da on važi za sve osobe koje imaju pasoše SRJ.
Da bi Srbija mogla brzo očekivati stavljanje na „belu šengensku listu“ nužno je do kraja godine usvojiti zakone o putnim ispravama, o azilu, nadzoru državne granice, kretanju i boravku stranaca.
Osim Srbije, sporazume o viznim olakšicama i readmisiji juče su potpisale još Crna Gora, Makedonija i BIH, a Albanija samo sporazum o viznim olakšicama jer je još ranije sklopila ugovor o readmisiji s EU. Konačnu reč o sporazumima s državama Zapadnog Balkana 8. i 9. novembra će na zasedanju dati ministri pravosuđa i unutrašnjih poslova EU, potom će se o njima izjasniti Evropski parlament, a sporazumi treba da stupe na snagu 1. januara 2008, za šta se snažno zalaže portugalsko predsedništvo EU. M. M,

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari