Zakon o budžetu prvi put usvojen bez rasprave o amandmanima 1

Tokom decembra, narodne poslanice i poslanici proveli su ukupno sedam dana u plenumu. Za to vreme usvojeno je 26 predloga zakona.

Kao i u dosadašnjem radu Narodne skupštine na dnevni red dolazili su samo predlozi zakona koje je predložila Vlada Republike Srbije.

Od ukupnog broja usvojenih zakona pet su novi, osamnaest izmene i dopune dok se tri zakona odnose na potvrđivanje međunarodnih ugovora i sporazuma. U proceduru Narodne skupštine, tokom decembra ušlo je 42 predloga zakona – 35 uputila je Vlada Republike Srbije, dok su preostalih sedam predloga uputili narodni poslanici iz opozicionih redova. Pored toga, narodni poslanici bili su aktivni i na sednicama odbora. Za mesec dana održane su 32 sednice.

Kao i prethodnih godina, tokom decembra na dnevnom redu bio je Predlog zakona o budžetu za narednu godinu. Predlog zakona o budžetu Republike Srbije za 2018. godinu sa pratećim dokumentima ušao je u proceduru Narodne skupštine 30. novembra 2017. godine. Sednica na kojoj se, pored Predloga zakona o budžetu za 2018. godinu, raspravljalo o još 25 predloga zakona, četiri odluke i jednom autentičnom tumačenju zakona, zakazana je za 6. decembar 2017. godine, što znači da su narodni poslanici i poslanice imali svega 7 dana na raspolaganju za pripremu o najvažnijem dokumentu u godini, ali i ostalim predlozima zakona koji su se našli na dnevnom redu.  

Na početku sednice, Narodna skupština prihvatila je predlog narodnog poslanika vladajuće Srpske napredne stranke, Aleksandra Martinovića da se obavi zajednički načelni i jedinstveni pretres o svim tačkama dnevnog reda sednice. To znači da su narodni poslanici i poslanice, iz vladajućih i opozicionih poslaničkih klubova, tokom tri dana rasprave u načelu, raspravljali zajedno o svim tačkama dnevnog reda (31 tačka ukupno), uključujući i Predlog zakona o budžetu za 2018. godinu.

Rasprava u pojedinostima, odnosno amandmanima trajala je takođe tri dana. U skladu sa Poslovnikom, rasprava u pojedinostima kreće od prve tačke dnevnog reda. Samim tim, narodni poslanici raspravljali su u pojedinostima o Predlogu zakona o dopuni Zakona o budžetu Republike Srbije za 2017. godinu i Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o budžetskom sistemu.

Na ova dva zakonska predloga podneto je 437 amandmana. Obrazlaganjem ovih amandmana potrošeno je gotovo celokupno vreme koje je predviđeno za raspravu u pojedinostima (ukupno 10h).

Na Predlog zakona o dopuni Zakona o budžetu za 2017. godinu podneto je ukupno 37 amandmana, od kojih su, nakon obrazlaganja u danu kada se raspravljalo u pojedinostima o ovom zakonskom predlogu, povučena 22. Slična situacija je i kod Predloga zakona o budžetskom sistemu, na koji je podneto 400 amandmana. O ovim amandmanima se raspravljalo, narodni poslanici su obrazlagali podnete amandmane, da bi ih uoči glasanja povukli, tačnije, povučena su 334 amandmana. Svi povučeni amandmani bili su podneti od strane predstavnika vladajuće većine.

Rasprava u pojedinostima o Predlogu zakona o budžetu za 2018. godinu započela je šestog dana rada – rasprave o amandmanima na ovaj zakonski predlog gotovo da nije bilo, budući da je većina vremena koje je predviđeno za raspravu već bilo potrošeno. Svega nekoliko amandmana uspeli su da predstave Saša Radulović iz Dosta je bilo i Ivan Kostić narodni poslanik DVERI. Na preko 95% podnetih amandmana nije se vodila rasprava.

Ukoliko uporedimo sa prethodnim godinama i sednicama na kojoj se vodila debata o predlozima zakona o budžetu, videćemo da je izostanak rasprave o amandmanima na taj zakon zapravo izuzetak.

Primera radi, na sednici početkom decembra 2016. godine, pored Predloga zakona o budžetu za 2017. godinu, raspravljalo se o još dva predloga zakona i četiri odluke, što znači da je na dnevnom redu bilo ukupno 7 tačaka. Narodni poslanici proveli su 3 dana raspravljajući u načelu o svim tačkama. Pored toga, narodni poslanici proveli su jedan i po dan raspravljajući o predloženim amandmanima na Predlog zakona o budžetu za 2017. godinu.

Slična situacija kao 2016. godine bila je i sredinom decembra 2015. godine, kada su narodni poslanici ukupno 5 dana raspravljali o 12 tačaka dnevnog reda (8 predloga zakona i 4 odluke). Dva dana su proveli u zajedničkoj načelnoj raspravi o svim tačkama dnevnog reda, uključujući i Predlog zakona o budžetu. O predloženim amandmanima na Predlog zakona o budžetu za 2016. godinu narodni poslanici raspravljali su jedan i po dan.

Usvajanje najvažnijeg državnog zakona, republičkog budžeta za 2018. godinu, bez rasprave i vremena da se obrazlože amandmani, predstavlja ozbiljan korak “u nazad” u pogledu poštovanja osnovnih demokratskih načela. Budući da je poštovanje, unapređenje i odbrana načela demokratije i vladavine prava jedno od ključnih principa delovanja CRTA-e, doneta je odluka da se u znak građanskog protesta zbog ovakvog stanja u Narodnoj skupštini “zatamni” sajt Otvorenog parlamenta.

Sajt Otvorenog parlamenta zatamnjen je u petak, 15. decembra usled zloupotrebe parlamentarnih procedura i pravila od strane vladajuće većine, zanemarivanja interesa građana zarad partijskog interesa i dnevne politike.

Portal Danas u saradnji sa inicijativom Otvoreni parlament svakog meseca objavljuje mesečne izveštaje o aktivnostima u Skupštini Srbije.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari