Zašto je Vučić pokušao da prećuti Banjsku u SB UN? 1Foto FoNet Zoran Mrđa

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u prvom delu svog obraćanja pred Savetom bezbednosti UN opisujući stvaranje nepodnošljivih uslova za život Srbima na KiM nije govorio o dešavanjima 24. septembra 2023. u Banjskoj iako je to bila, kako je sam objašnjavao njene uzroke i motive, najozbiljnija posledica svega onoga što Srbi na KiM doživljavaju.

To je uočio i premijer Kosova Aljbin Kurti pa se u svom obraćanju upitao zašto Vučić nije pomenuo tri ubijena Srbina u Banjskoj, rekavši da predsednik Srbije to nije učinio jer zna da su oni teroristi, finansirani od Srbije, te da je upravo Vučić diktirao akciju u Banjskoj. Kurti je rekao da je 24. septembar bio deo većeg napada da se ugrozi sever Kosova.

Nakon što su o Banjskoj govorili učesnici rasprave u SB UN, poput predstavnica Sjedinjenih Američkih Država Linde Tomas Grinfild koja je incident opisala kao „srpski nasilni paramilitarni napad“ koji je rezultovao smrću kosovskog policajca ili pak šefica UNMIK-a Karolina Zijade koja smatra da su Banjska i izbori na severu prepreka sporazumima, Vučić je bio primoran da se pozabavi i ovom temom.

On je govorio o, kako je rekao, pravim razlozima Banjske i podsetio da su molili Srbe, i on lično, da se povuku sa barikada, te da je preuzeo garancije SAD i EU.

„Rekli su mi na sastanku verujemo tebi, ne verujemo njima (SAD i EU, prim. nov), oni će zaboraviti i prekršiti sve i loviće nas ko zečeve. Rekao sam im da moramo verovati američkim partnerima, da ne možemo dobiti više od toga. Onda su mi rekli da će uraditi to (povući barikade), ali da ne veruju u to“, naveo je on.

Ponovio je ono što je više puta rekao govoreći o Banjskoj, da ljudi žele da brane svoj prag i svoje porodice, te da ne veruje da su to činili s pravom.

Naveo je da je započeta istraga, ali da neko mora da shvati prema Povelji UN i Rezoluciji 1244 je jedino narušen teritorijalni integritet Srbije i da ne postoje druge zemlje čiji je integritet narušen.

Vučić je u obraćanju novinarima posle sednice naveo da svi koji štite Kurtija pominju Banjsku i da on nije bežao od odgovora na to pitanje, ali da ni Kurti ne pominje ZSO.

Boško Jakšić, spoljnopolitički analitičar, za Danas kaže da objašnjenje zašto je Vučić prećutao Banjsku u prvom krugu nije preterano komplikovano.

„Čitava statistika koju je davao, samo mu je falila kineska tabla, su argumenti Srbije. Banjska nije nikakav argumet Srbije nego kontra toga i potpuno je razumljivo da je hteo da izbegne“, objašnjava on.

Na pitanje da li je mogao odmah da pojasni kao što je to uradio naknadno, odgovara da nije upoznat sa Vučićevim taktičkim namerama.

„Radio je ono što misli da će mu doneti neke poene, mada je bilo jasno od starta da će se sve pretvoriti u tipično nadmetanje kao i do sada. Mi smo se naslušali tih razmena optužbi“, navodi on.

Prema njegovim rečima, kada je reč o epilogu sednice, kaže da donekle jeste diplomatski uspeh Srbije da se izbori da se o tome govori na SB i da sednica bude otvorena sednica i da je to maksimum.

„Od očekivajna da će sad ceo svet čuti naše stavove, od toga nema ništa. Ali to su delovi retorike za domaću upotrebu. Status kvo ostaje i posle ove sednice“, zaključuje on.

Da je Vučić pokušao da izbegne temu koja je kasnije nametnuta od strane Kurtija, a koja je za posledicu ima gubitak nekoliko života, konstatuje i Milija Biševac, predsednik Srpskog narodnog pokreta sa KiM.

On za Danas kaže da je svakako taj incident u svetskoj javnosti predstavljen kao jedan teroristički akt i da je posle toga naša diplomatska pozicija poprilično pogoršana.

„Pa, smatram da je to jedan od razloga zbog čega je predsednik to i želeo da izbegne. Sa druge strane, nije ni pomentuo kao je do samog incidenta došlo i šta su bili uzroci za oružanu pobunu jednog dela našeg stanovništva. Ne želimo da opravdamo tu akciju ali svakako smatram da je to posledica represije, maltretiranja i ugnjetavanja našeg naroda od strane Kosovske policije i da je mnogo ranije trebalo i Savet bezbednosti i Međunarodnu zajednicu upozoriti da se ovako nešto može desiti“, objašnjava on.

Kako dodaje, iako se SNP u velikoj meri ne slaže sa politikom koju vodi zvanični Beograd po pitanju KiM, kao i sa pristupom Briselskom dijalogu, smatra da je izlaganje predsednika na sednici SB bilo korektno, da su iznete mnoge činjenice o stanju na terenu koje zabrinjavaju naš narod, otežavaju život i naš narod teraju da napusti ove prostore.

„Smatramo da je pored odluke o zabrani dinara, koja svakako jeste jedan ozbiljan problem, trebalo veći fokus staviti na bezbednosnu situaciju, odnosno ponašanje specijalnih jedinica Kosovske policije, koje po direktivi prištine svakodnevno vrše represiju nad našim narodom, dugim cevima upadaju u objekte, ambulante, bolnice, pošte… „ zaključio je Biševac.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari