Zašto nas čeka politički užasno teških šest meseci, kako kaže Vučić? 1Foto: Printscreen/Pink TV

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će narednih šest meseci politički biti užasno teški, a najveće pritiske oko Kosova očekuje u drugoj polovini januara i početkom februara.

On je, gostujući poslednjeg dana 2023. na televiziji Prva, pojasnio da je kada je reč o Kosovu suština u tome da Zapad mora da reše to pitanje pre nego što uđu u bilo kakve razgovore oko Ukrajine, jer će predsednik Rusije Vladimir Putin moći da se pozove na kosovski presedan.

– Njegov je interes Rusije. On traži nešto za šta može da se uhvati, kako će da objasni to – upao sam i zauzeo sam Krim, zauzeo sam Donbas, zauzeo sam Zaporožje, istorijsko pravo i ne znam šta sve, to ne ide u savremenom svetu, mora se naći pravni presedan. On se borio za svoju zemlju. Da sam na njegovom mestu, verovatno bih i ja to koristio. On se borio za svoju zemlju. Moraju na to da računaju na Zapadu – pojasnio je Vučić.

Evropska unija i SAD put za rešavanje kosovskog problema i normalizaciju odnosa vide u ispunjavanju obaveza koje su kosovski premijer Aljbin Kurti i Vučić preuzeli kada su se složili oko sporazuma koji je u Briselu postignut u februaru i implementacionom aneksu tog dogovora u Ohridu u martu prošle godine.

Oba sporazuma, prema zahtevu Evropskog saveta, treba da postanu deo pregovaračkog okvira Srbije i EU i deo poglavlja 35 koje se bavi normalizacijom odnosa sa Kosovom.

Na to je podsetio i visoki predstavnik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak koji je za Politiku rekao da prema poslednjim zaključcima Evropskog saveta o proširenju 12. septembra države članice zadužuju EU da pre kraja januara 2024. uključi obaveze Beograda koje proizilaze iz Sporazuma u pregovaračkom poglavlje 35 za Srbiju.

Lajčak je dodao da se razgovori o daljim koracima nastavljaju i da u EU očekuju da će strane uskoro postići dogovor kako bi implementacija konačno mogla da počne.

Zašto nas čeka politički užasno teških šest meseci, kako kaže Vučić? 2
foto (BETAPHOTO/MILOŠ MIŠKOV)

Ukazao je da je jasno da se od Kosova očekuje da konačno krene napred sa uspostavljanjem Zajednice opština sa srpskom većinom, a od Srbije da paralelno ispunjava suštinske delove svojih obaveza iz sporazuma i naveo da taj proces mora da bude „transparentan i fer“.

On je ranije ukazivao i na hitnost ispunajvanja obaveza do proleća s obzirom na to da se ove godine održavaju izbori za Evropski paralament i izbori u SAD.

Srbija, odnosno njen pregovarač na najvišem nivou Vučić, uprkos jasnoj odredbi Ohridskog sporazuma da će biti uneti u pregovaračko poglavlje 35, ipak ne prihvata unošenje sporazama u celini, jer kako kaže Srbija nikada neće prihvatiti članstvo Kosova u UN niti u bilo kojoj agenciji te organizacije.

Vučić je istakao da će krajem januara i u drugoj polovini februara pritisci biti najžešći, jer će ti biti pik izborne kampanje za izbore za Evropski parlamet. Ali da će odgovor “svima koji mrze Srbiju i koji će da nam sole pamet” kako smo ruska gubernije, kolonija, kako u Srbiji nema demokratije, biti jasan kao i do sada.

Prema nekim tumačenjima, Mađarska bi mogla da bude zemlja koja bi mogla da spreči ili odloži donošenje odluke o menjanju sadržaja 35. poglavlja, iako praksa pokazuje da u svi važni sporazumi postignuti od 2013. uneti u poglavlje.

Zašto nas čeka politički užasno teških šest meseci, kako kaže Vučić? 3
foto EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Drugi razlog najtežeg perioda pred Srbijom koji je Vučić naveo je da će zvanični Beograd biti pod pritiskom zbog predsedničkih izbora u Rusji 17. marta na kojima će biti potvrđen mandat ruskog predsednika.

Prema Vučićevim rečima, pritisnuti će biti svi koji imaju bilo kakve odnose sa Rusijom.

– Srbija te odnose nije rušila i zbog toga smo imali ogromne pritiske – kazao je Vučić, najavljujući nove.

Sve ovo može da utiče i na dinamiku i brzinu formiranja nove vlasti u Srbiji, a posle izbora 17. decembra. Iako je najavio formiranje vlade najkasnije do početka marta, kako bi se nova vlada uhvatila u koštac sa novim izazovima, postoji mogućnost da Vučić proceni da vlada u punom kapacitetu nije u njegovom interesu tokom procesa koji se očekuju, pa uspori formiranje vlade. U tom slučaju, Srbija bi mogla d ačeka vladu i šest mseci, kao i posle prethodnih izbora.

Može se pretpostaviti da njemu svakako odgovara i što duže trajanje postizborne krize na koja bi mogla da mu bude izgovor za neispunjavanje preuzetih obaveza, dok bi ponavljanje izbora bio mogući bonus.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari