U interesu Evropske unije je da konsenzus oko evropskog plana i na Kosovu i u Srbiji bude što širi, zato bi bilo bolje da se specijalni izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine, Miroslav Lajčak, sastane i sa predstavnicima opozicije u Srbiji koji ne podržavaju taj dogovor, kažu sagovornici Danasa povodom Lajčakove odluke da se ovog puta u Srbiji sastane i sa predstavnicima opozicije što prilikom njegovih nedavnih dolazaka u Beograd nije bio slučaj.
Lajčak će se danas sastati sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, a kasnije tokom popodneva, i sa takozvanom proevropskom opozicijom.
Sofija Popović, novinarka portala European Western Balkans, za Danas kaže da to što se Lajčak sastaje i sa opozicijom nije iznenađenje, s obzirom da se i u Prištini osim sa vlastima sastao i sa opozicionim akterima.
– On je na Kosovu upoznao opoziciju sa evropskim predlogom i tokom pregovora Beograda i Prištine, tako da će to sigurno biti tema sa srpskom opozicijom koja ima na svojoj političkoj agendi pristupanje Srbije EU – navodi ona.
Kako dodaje, sve opozicione partije koje imaju na svojoj političkoj agendi pristupanje Srbije EU, a koje su pozvane na sastanak, izrazile su u prethodnom periodu manje ili više skepse prema evropskom predlogu.
– Dok se jedan deo opozicije više fokusira na pogrešne poteze vladajuće većine i predsednika Srbije i nije nužno protiv evropskog predloga, neke od njih poput Narodne stranke jasno su rekle da su protiv evropskog predloga. U interesu EU je da konsenzus oko evropskog plana i na Kosovu i u Srbiji bude što širi. U ovom trenutku to nije tako, a i Vučić i Kurti su još jednom pokazali da nemaju iskrenu volju da izgrade konsenzus oko važnih procesa u dijalogu. Još uvek postoji ogroman stepen nepoverenja između opozicije i glavnih pregovarača i moj utisak je da Lajčakovi susreti sa opozicijom imaju za cilj da taj jaz bar malo umanji – kaže Popović.
I Dušan Lj. Milenković jedan od osnivača Centra za društveni dijalog i regionalne inicijative, podseća da ovo nije prvi njegov susret sa opozicijom, i to je dobra praksa.
– Pogotovo imajući u vidu da su evropski posrednici u ovom dijalogu ranije mnogo više cenili opoziciju na Kosovu kao relevantnog sagovornika, a Lajčak je to uveo i u Srbiji. Međutim, mislim da je važno da se sastane i sa opozicijom koja je protiv sporazuma, jer se i na Kosovu sastajao sa opozicijom koja koristi sporazum da napada Kurtija za sve što radi, dakle koja ne daje blanko podršku za sporazum – zaključuje on.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.