"Odnos sa Prištinom i vladavina prava odrediće tempo pregovora sa EU": Žiofre nakon sastanka sa Vučićem 1foto: Printscreen/PINK

Napredak u vladavini prava i normalizacija odnosa sa Prištinom će odlučivati o ukupnom tempu pregovora sa EU, rekao ambasador EU u Srbiji Emanuele Žiofre na konferenciji za medije sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, i naglasio da reforme jesu usporene, posebno zbog tehničke Vlade. Vučić je, s druge strane, istakao da postoje različiti pogledi na određene stvari između Srbije i EU, ali da naša zemlja ostaje na evropskom putu.

Žiofre je u obraćanju najpre izrazio saučešće povodom tragedije u Novom Sadu.

„Pristupni pregovori su ponovo navrhu agende EK“, rekao je Žiofre i dodao da se danas u Briselu i Strazburu započela debata o odabiru novih članova koledža komisije.

On je istakao da je Srbija potvrdila da je članstvo u EU njen strateški cilj, kao i da je EU glavni ekonomski partner Srbije.

„Sada je trenutak da ubrzamo rad u Srbiji. Sada više nego ikada, članstvo u EU je strateška odluka“, naglasio je Žiofre i rekao da je komisija konstatovala da postoje uslovi za otvaranje klastera 3.

Napredak u vladavini prava i normalizacija odnosa sa Prištinom će odlučivati o ukupnom tempu pregovora sa EU, rekao je Žiofre, i naglasio da reforme jesu usporene, posebno zbog tehničke Vlade.

„Treba pojačati radove na reformama, ali kada je reč o ekonomskim reformama, tu je postignut napredak“, rekao je Žiofre i dodao da su to najveća dostignuća.

Kako je rekao, Srbija treba sada da pojača napredak u osnovama, odnosno u oblasti pravosuđa i ljudskih prava.

Govoreći o poglavlju 23, Žiofre je rekao da postoji mali napredak, ali da treba bolje sarađivati sa civilnim društvom.

„Kada je reč o spoljnoj i bezbednosnoj politici, očekujemo postepeno usklađivanje sa merama koje je EU usvojilo, ali bih zahvalio Srbiji na humanitarnoj pomoći koju pruža Ukrajini“, rekao je ambasador EU.

Predsednik Srbije je takođe izrazio saučešće porodicama nastradalih u nesreći u Novom Sadu.

Kako je rekao, u izveštaju je konstatovano da se Srbija sa određenim stvarima nije usaglasila, i da je to tačno a da se tiče uvođenja sankcija i ukidanja viza određenim zemljama.

„Moramo da govorimo na objektivniji način o EU, jer neretko kada se mi oko nečega naljutimo, uvek nam je kriva EU. Ne bih da poredim sa nekim drugima, ko im je uvek kriv. Mi jesmo na evropskom putu, ona nam jeste najveći spoljni trgovinski partner“, rekao je Vučić.

On je rekao da ne može da obeća da će Srbija biti član EU,ali da može obećati da ćemo ispuniti sve zahteve Plana rasta do 2027 godine.

„Drugačije vidimo i neke druge stvari, pogled na izbore i izborna pravila ovde i u nekim drugim zemljama, jer se Srbiji nameće nešto što drugde ne postoji rešenje, ali smo takođe razumeli i pokušaćemo da izađemo u susret ne samo ODIHR preporukama već i zahtevima onih koji uvek misle da im je potrebno nešto više, da su dovoljno dobri, ali da ih narod neće jer nedostaju neka pravila“, istakao je Vučić.

Govoreći o medijskim zakonima, Vučić je rekao da sutra ističe mandat REM-u, te da se ulazi u proces biranja novih članova i dodao da će i Vlada i parlament učiniti sve da poprave ono što treba.

„Da bismo sve uradili, moramo da napravimo pravu legislativu i na to nam EU ukazuje, ali mi to nismo uradili, iz meni nepoznatih razloga“, naglasio je Vučić.

On je istakao da se današ uništavaju fakulteti rudasrva i građevina zbog političkih agendi.

„Moramo da dodamo još neke elemente vezano za zaštitu uzbunjivača, imamo u sudstvu i u vladavini prava mnogo toga da uradimo, posebno kašnjenja kod odluka upravnih sudova, to je neverovatno“, rekao je predsednik Srbije i dodao da postoji „bezbroj rezolucija koje nismo promenili iz meni nepoznatih razlika“.

Kako je naglasio, otvaranjem klastera tri, ljudi bi bolje razumeli koliki je značaj Srbije.

„Sve namere svih mogućih i spolja i iznutra su da se oslabi Srbija kako bi svi mogli da idu jednakombrzinom ili kako Srbija ne bi moglada ide brže od drugih“, rekao je Vučić.

On je istakao da je težak i velik posao i dalje pred nama, te da „Srbija ima najveće kapacitet na Balkanu, ali i veći od nekih zemalja EU“.

„Imamo određene razlike po pitanju Kosova, ali takođe smatramo da je dijalog jedino rešenje“, rekao je Vučić i zahvalio se Žiofreu na korektnom pristupu i predsednici EK Ursuli fon der Lajen na fenomenalnoj poseti.

Žiofre i Vučić su se danas sastali povodom predaje Godišnjeg izveštaja Evropske komisije o Srbiji 2024. godine predsedniku Srbije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari