Ambasador Srbije u Sjedinjenim Državama Ivan Vujačićnapisao je da je „šokiran“ zbog „zlonamernosti i nedostatka nepristrasnosti“ u prošlonedeljnom uvodniku koji je za list Vašington tajms napisao bivši šef međunarodne misije na Kosovu Vilijam Voker. „Tvrdeći da se u osnovi ništa nije promenilo u Srbiji što se tiče Kosova od ere pokojnog Slobodana Miloševića, ne samo da je netačno, nego takođe predstavlja nečuvenu neistinu“, napisao je Vujačiću članku objavljenom juče takođe u Vašington tajmsu.

On je rekao da ga je uvodnik Vokera, koji je bio šef Verifikacione misije OEBS-a na Kosovu 1998-1999, „duboko šokirao zbog nedostatka nepristrasnosti, zbog zlonamernosti i/ili neznanja“. Voker je u svom uvodniku ocenio da je posle Slobodana Miloševića „svaki naredni režim u Beogradu nastavio sa istim zapaljivim nacionalističkim tvrdnjama koje je Miloševićiznosio da opravda politiku represije, etničkog čišćenja, sistematskog silovanja, pljačke i ubistva koja nisu viđena u Evropi od najgorih dana Drugog svetskog rata“. Bivši američki diplomata je takođe rekao da predsednik Srbije Boris Tadićnije ni „umeren ni razuman“ kao što neki smatraju, i da Tadić„i režim u Beogradu u potpunosti negiraju odgovornost Srbije“ na Kosovu što, po njemu, pokazuje da Kosovo više nikad ne može da bude deo Srbije.

Vujačićpodseća da je demokratska opozicija srušila Miloševića u demokratskoj revoluciji 2000. i poslala ga u Hag, a da su vođe te revolucije demokratski ponovo birane na više izbora da vode Srbiju na njenom evropskom putu ka demokratiji uz poštovanje najviših standarda ljudskih prava. On takođe ističe da je u pregovorima oko statusa Kosova Srbija ponudila Kosovu autonomiju koja je veća od bilo kakvog sličnog aranžmana koji postoji u multietničkim državama širom sveta, a da je Kosovo, kršeći rezoluciju Saveta bezbednosti i međunarodno pravo jednostrano proglasilo nezavisnost.

Ishitrena odluka u slučaju Račak

Ambasador Srbije u SAD takođe podseća da je dobro poznato da je predsednik Srbije Tadić za vreme Miloševića bio u opoziciji, da je zbog toga proganjan i da bi trebalo zbog toga da dobije „priznanje i poštovanje“, a da je kao mladićispitivan, hapšen i osuđivan na zatvor zbog odbrane ljudskih prava, između ostalog i Albanaca. „Nepristrasnost gospodina Vokera je dovođena u pitanje tokom godina“ a ovaj uvodnik samo može da „pothrani sumnje o njegovoj nepristrasnosti“, ocenjuje Vujačići navodi da je Vokerova ocena slučaja Račak, koji je doveo do NATO bombardovanja Srbije 1999, smatrana ishitrenom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari