„Kičeraj, izvrtanje istorijskih činjenica i pozivanje autora na umetničku slobodu“ – glavne su kritike nekadašnjeg premijera Zorana Živkovića i prvog čoveka operacije „Sablja“, na istoimenu seriju. Za scene u kojima se pojavljuje kaže da je bolje da su izbačene, da je 90 odsto lika, dela i karaktera Zorana Đinđića izmišljeno i da je najveća opasnost serije to što gledaoci mogu pomisliti da sve što je izrečeno i tačno.
Poslednja epizoda serije o ubistvu premijera Zorana Đinđića, vanrednom stanju i akciji „Sablja“ koja je usledila prikazana je u nedelju uveče na RTS-u.
Serija, koja ima 8 epizoda, bila je na meti kritika i pre kraja, a iako smatra da potrebno snimati serije inspirisane istinitim događajima, Zoran Živković za Južne vesti navodi da one moraju biti zasnovane na sećanjima učesnika, ali pre svega na sudskim, policijskim spiskovima i istorijskim analizama.
„Nisam imao dogovore ni kontakte ni sa kim ko je radio na seriji, ali kakva je serija bolje da me nema uopšte, jer je puna je neistina, izmišljotina i laži. Autor se krio iza onog prvog kadra svake epizode u kojoj se pozivaju na umetničku slobodu. Jedan kičeraj, izvrtanje istorijskih činjenica, a pozivate se na istorijske činjenice i to je nedopustivo. Ovako, najveća opasnost je da neko poveruje da sve što je rečeno u seriji Sablja tačno“, započinje Zoran Živković.
Prve dve epizode serije, čiju režiju potpisuju Goran Stanković i Vladimir Tagić, a sa Majom Pelević su radili i scenario, imale su premijeru na festivalu serija u Kanu, a serija je osvojila je nagradu za najbolju glumačku interpretaciju celokupnog glumačkog ansambla.
Svega nekoliko scena u kojima se pojavljuje njegov lik, Zoran Živković kaže da su sve promašene i da se događaji nisu tako odvijali.
„Ima me u nekoliko scena i sve su promašene. Nijedna nema veze sa događajima koji su se tada dešavali. U poslednjoj epizodi bila je scena gde sam u kancelariji imao sastanak sa tadašnjim američkim ambasadorom, a pored mene sedi Beba Popović. Dva meseca pred ubistvo Zorana, on mu je dao otkaz u svom kabinetu. On je samo bio tehničko lice za vreme vanredne situacije kod Dušana Mihajlovića kao PR MUP-a. Sigurno nikada nije sedeo sa mnom. Ne bi me iznenadilo da saznamo da je Beba Popović scenarista“, tvrdi Živković.
Kada je reč o liku Zorana Đinđića, ističe da iako poštuje Dragana Mićanovića koji ga je tumačio, tvrdi da 90% izrečenog nije istinito, a navodi i da je premalo pažnje posvećeno pokojnom premijeru.
„Prva stvar, Zorana Đinđića ima premalo u seriji, a i to premalo koliko ga ima je 90 odsto izmišljeno. Od toga da je zbunjen i nesnađen do toga da njemu Beba Popović i Čeda Jovanović objašnjavaju neke stvari. A u poslednjoj epizodi kada mu je saopšteno da EU neće preći granice Austrougarske i da Srbija nikada neće biti članica je laž. Poštujem glumca koji je glumio Zorana, ali po scenariju Zoran nema veze sa onim što je prikazano“, dodaje.
Zbog mladih ljudi koji se ne sećaju ili ne znaju šta se dogodilo, Zoran Živković tvrdi da su autori serije morali da u prvoj epizodi prikažu Zorana Đinđića od 90-ih godina do preuzimanja funkcije premijera.
Smatra da bi na taj način bilo tačno prikazano šta se u Srbiji promenilo, naročito u peridu kada je Zoran Đinđić bio na čelu države.
Nedavno, u intervjuu za Novu S reditelj i scenarista Vladimir Tagić je na kritike odgovorio da je „ova serija rađena potpuno beskompromisno, bez želje da se bilo kome dodvorava“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.