Vlada Kosova nema nikakvu listu sa imenima „nepoželjnih“ Srba, niti je bilo koji kosovski medij na albanskom jeziku uopšte objavio spisak Srba kojima se zabranjuje ulazak na Kosovo i nalaže mera hapšenja.

Oni koji su u Beogradu plasirali takvu dezinformaciju ili su imali loše namere, ili ne znaju baš najbolje albanski, pa su pogrešno preveli neki novinski tekst – izjavio je Danasu portparol kosovske vlade Memlji Krasnići, povodom navoda pojedinih beogradskih medija da je na osnovu krivičnih prijava koje je Kosovskom tužilaštvu prosledio Aljbin Kurti, vođa pokreta Samoopredeljenje, napravljen spisak od 116 Srba koji su nepoželjni u Pokrajini.

Memlji Krasnići kaže za Danas da je na Kosovu „na snazi samo odluka da svi zvaničnici stranih država, uključujući i Srbiju, moraju dolazak da najave kosovskom Ministarstvu spoljnih poslova, navodeći razloge, ciljeve i program posete“. Zahtevi koje predstavnici Republike Srbije upućuju Unmiku, koji ih potom prosleđuje kosovskim institucijama, nisu validni jer je Misija UN na Kosovu „samo formalno i više nema nikakve ingerencije da donosi odluke“, ističe portparol vlade Hašima Tačija.

Upitan da li se to pravilo primenjuje i slučaju zvaničnika Vlade Srbije koji žive na Kosovu i Metohiji, poput ministra Gorana Bogdanovića i državnog sekretara Olivera Ivanovića, Krasnići objašnjava da „oni kao civilna lica mogu da uđu bez najave, ali da kada dolaze kao zvaničnici moraju da poštuju proceduru“. Krasnići tvrdi da kosovski „organi bezbednosti znaju ko i kada dolazi kao zvaničnik“.

O listi „116 nepoželjnih“ Srba ništa ne znaju ni u Euleksu koji, kako je rečeno Danasu u sedištu Misije EU u Prištini, nije nadležan za pitanja ulaska na KiM. Prema tumačenju Euleksa, oni su nadležni samo za carine, a ulasci na KiM su u nadležnosti kosovskih institucija.

Zvonimir Stević, državni sekretar Ministarstva za KiM, objašnjava za Danas da je spisak Srba protiv kojih je podneo krivične prijave objavio sam Aljbin Kurti. Stević, koji živi u Gračanici kaže da on „većneko vreme nije bio kući, tako da nije dosad imao probleme na administrativnom prelazu“.

– Krivična prijava NVO Samoopredeljenje ili Kurtija, kao privatnog lica, nema nikakve veze sa zvaničnom, državnom politikom i odlukama nadležnih državnih organa Kosova. Postoje jasna pravila za ulazak na kosovsku teritoriju, koja sa ovom prijavom nemaju veze – izjavio je za Danas Dukađin Gorani, savetnik premijera Kosova za bezbednost i zajednice.

Gorani kaže da nema informaciju da li je Javno tužilaštvo u Prištini razmatralo Kurtijevu krivičnu prijavu i šta je odlučilo. On negira bilo kakvu mogućnost postojanja nezvaničnih spiskova „nepodobnih“ Srba kojima se Kosovska policijska služba rukovodi na administrativnim prelazima jer, kako tvrdi, „Kosovo nije policijska država“. Kada je rečo srpskim zvaničnicima koji žive na KiM, Gorani napominje da je „profesionalni status kosovskih građana njihova stvar“.

„Pokušaj promene pravnog poretka“

Pokret Samoopredeljenje podneo je kosovskom javnom tužiocu krivične prijave protiv, između ostalih, ministra za KiM Gorana Bogdanovića, državnih sekretara tog ministarstva Olivera Ivanovića i Zvonimira Stevića, pomoćnika ministra za KiM Bojana Anđelkovića, načelnika svih pet okruga na KiM, srpskih predsednika svih 28 opština, njihovih zamenika, predsednika skupština opština i njihovih zamenika, kao i protiv predsednika i zvaničnika Skupštine zajednica AP KiM. U prijavi se tvrdi da je svih 116 pomenutih Srba odgovorno za „pokušaj promene pravnog poretka na Kosovu“ i da za takve prestupe zakon predviđa zatvoske kazne od najmanje pet godina. U Javnom tužilaštvu Kosova juče nisu odgovarali na telefonske pozive.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari