Pripadnici BIA nisu se odazvali pozivu suda: Kako je pre 20 godina izgledalo suđenje za atentat na Ibarskoj magistrali? 1Foto: EPA PHOTO/STR/as/so/bb

Centralni događaj pre dvadeset godina, o kojem je pisao dnevni list Danas, jeste suđenje optuženima za ubistvo četiri člana Srpskog pokreta obnove na Ibarskoj magistrali i pokušaj atentata na lidera te stranke, Vuka Draškovića, 3. oktobra 1999. godine. Suđenje je počelo u januaru 2003. godine, a epilog koji su svi dugo čekali dogodio se deset godina nakon zločina.

Suđenje koje je prekinuto u Palati pravde, jer se niko od šest pozvanih svedoka, od kojih su četvorica bila pripadnici BIA nije pojavio, izazvalo je oštre reakcije javnosti.

„Oni su na dan ubistva radili u Državnoj bezbednosti i direktno ili indirektno učestvovali u praćenju ubijenih i Vuka Draškovića“, piše Danas u svom tekstu.

Bojan Mišić, tadašnji predsedavajući sudija, rekao je da „sud nema objašnjenje zašto se baš niko od svedoka nije pojavio, jer su uredno pozvani, naročito pripadnici BIA, koji su pozive dobili službeno“.

Trojica optuženih pripadnika Jedinice za specijalne operacije (JSO) Dušan Maričić Gumar, Branko Berček i Leonid Milivojević Leo ni tada nisu hteli da daju odbranu.

Danas u tekstu prenosi da „Maričić koji je bio poslednji komandant JSO, navodi da mu je sud dostavio dokumentaciju koju je tražio, ali da nije siguran da je sve dobio pa zato još ne želi da iznese odbranu“.

Optuženi Nenad Ilić, kome se u tom trenutku stavljalo na teret da je vozio kamion kojim je izazvana nesreća, branio se da je u vreme ubistva bio na slavi kod rođaka, nakon čega je sudija Mišić saopštio da su dostavljeni dopisi o proveri ove informacije.

Vrhovni sud osudio ih je pravosnažno zbog učestvovanja u ubistvu. Maričić, zvani Gumar i Leonid Milivojević dobili su kaznu od 30 godina, dok je Nenad Bujošević osuđen na 35 godina zatvora.

Konačna presuda usledila je deset godina nakon atentata na Draškovića.

Podsetimo, poginula su četvorica pripadnika SPO-a: Veselin Bošković, vozač i brat Draškovićeve supruge, Vušur Rakočević, Dragan Vušurević i Zvonko Osmajlić.

Tada je bivšim pripadnicima Državne Bezbednosti Radomiru Markoviću, Miloradu Ulemeku Legiji, Nenadu Iliću i Branku Berčeku potvrđena presuda na po 40 godina zatvora.

Pripadnici BIA nisu se odazvali pozivu suda: Kako je pre 20 godina izgledalo suđenje za atentat na Ibarskoj magistrali? 2
Foto: EPA/SRDJAN SUKI

„Saobraćajna nezgoda“ – Ubistvo funkcionera i pokušaj atentata

Drašković je povodom dvadeset godina od atentata za dnevni list Danas napisao tekst u kome je opisao kako je izgledao kobni 3. oktobar.

O slučaju „Ibarske magistrale“ mnogo se pisalo, a Insajder je u svom serijalu govorio o umešanosti pripadnika Državne bezbednosti u ubistvo, kao i ulozi svih tužilaca i sudija koji su posle zločina odugovlačili proces.

Pripadnici BIA nisu se odazvali pozivu suda: Kako je pre 20 godina izgledalo suđenje za atentat na Ibarskoj magistrali? 3
Foto: Stanislav Milojković

Drašković nedvosmisleno navodi Slobodana Miloševića, tadašnjeg predsednika Savezne Republike Jugoslavije kao odgovornog, a njegovu vladavinu označava kao  „krvavi poredak“.

Ipak, Miloševića u pravosnažnoj presudi za ubistvo na Ibarskoj magistrali nisu označili kao nalogodavca.

Autor je polaznik Danasove škole novinarstva.

Projekat „Danasova škola novinarstva je sufinansiran iz Budžeta Republike Srbije – Ministarstva informisanja i telekomunikacija. 

Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Pripadnici BIA nisu se odazvali pozivu suda: Kako je pre 20 godina izgledalo suđenje za atentat na Ibarskoj magistrali? 4

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari