Odnosi između roditelja i dece menjaju se kako deca rastu, tu su razne faze i fraze koje su naizgled univerzalne, ali neke stvari su ipak pojedinačne.
To naročito važi za prelazni period kada se deca odsele, a roditelji koji ostaju u praznoj kući imaju složene emocije i započinju razgovore koje karakterišu ustaljene fraze, prenosi Index.hr.
Prema psihološkinji dr Suzan Njuman, „neprestano uplitanje vrlo je teško prekinuti“ za mnoge roditelje, piše YourTango.
U takvim situacijama roditelji često izgovaraju fraze koje odrasla deca jednostavno ne žele da čuju nakon što se odsele, čak i kad dolaze iz želje za ljubavlju i podrškom.
Ponekad je najbolje što roditelji mogu učiniti korak unatrag, pružiti podršku svojoj deci bez davanja neprimerenih saveta ili nepotrebnih kritika.
Fraze koja dece ne žele da čuju nakon što se odsele, prema psiholozima i terapeutima
„Tebi je mnogo lakše nego što je meni bilo.“
Odrasla deca često osećaju da ih roditelji ne razumeju ili ne slušaju, naročito kada u odraslom periodu odnosi postanu toksični.
Iako su možda ranije imali zdrav i podržavajući odnos, izazovi poput finansijskih poteškoća i posla često opterećuju tu dinamiku.
Kada roditelj odbacuje detetove brige upoređivanjem sa svojim iskustvima, deca se osećaju zanemareno i manje su sklona traženju saveta ili podrške u budućnosti.
„Sebičan/na si.“
Prema psihologu Aleksu Klajnu, odrasloj deci ključno je vreme za sebe kako bi se udaljila od stresa posla i odnosa, razvila emocionalnu inteligenciju i izgradila samopouzdanje.
Iako roditelji takve prioritete mogu smatrati „sebičnim“, upravo ti trenuci omogućuju mladim odraslim osobama da pronađu svoje mesto u svetu.
Ovakvi komentari često odražavaju generacijski jaz, gde mlađe generacije više cene ravnotežu između posla i privatnog života, zdrave granice i brigu o sebi, nego što su njihovi roditelji to činili u istoj dobi.
„Kad ćeš pronaći partnera/partnerku?“
Iako su pritisci da se pronađe partner s vremenom evoluirali, još uvek nisu nestali, naročito u odnosima između roditelja i dece starijih generacija koje veliku važnost pridaju braku, tradicionalnim porodičnim strukturama i odnosima.
Prema savetnici dr. Rejčel Glik, ovaj pritisak često uzrokuje napetosti u odnosima roditelja i dece te doprinosi povećanju udaljenosti između generacija.
Odrasla deca dok pokušavaju da pronađu svoje mesto u svetu, poslu i novom životnom prostoru, ne žele da čuju pitanja o svom ljubavnom životu. Takvi komentari često povećavaju osećaj pritiska i udaljavaju ih od roditelja.
„Tako smo usamljeni bez tebe.“
Roditelji koji pokušavaju izazvati osjećaj krivice kod svoje dece kako bi proveli više vremena s njima, ne podstiču kvalitetnu povezanost.
Umesto toga, takav pristup unosi dodatni stres i teskobu u živote njihove dece, objašnjava porodična terapeutkinja Sara Epstajn.
Iako takve izjave često dolaze iz straha od zamene ili propuštanja trenutaka u životu svoje dece, one samo pogoršavaju emocionalno stanje roditelja i stvaraju zamerke s obe strane.
Odrasla deca žele da osećaju poštovanje i ljubav svojih roditelja, a komentari koji izazivaju osećaj krivice samo narušavaju poverenje i otvorenu komunikaciju, osnovu zdravih odnosa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.