Putovanje kroz Italiju, odnosno njenu kuhinju, nekada je započinjalo domaćim piletom uvijenim u novine, paradajzom, što bi se dokrajčilo na pijaci Ponte Roso u Trstu. Takvima se ne bavimo.
Neki su ostali na piletu, neki evoluirali do pice i piva, što se služilo na svakom koraku. Neretko, male bakalnice bile su i mali kafei sa dva-tri stola za zabavi i preživljanje domaćina i prvog komšiluka. Ma koliko to bilo slatko i simpatično, tu se niko, ni od domaćih, ni od gostujućih nije najeo.
Evolucija je išla dalje: pošto poznato je da su Italijani svetski marketing majstori broj 1, smislili su luksuzne restorane, smislili picerije i kafee u kojima „uši otpadaju”. Tome je doprineo i jedan Hemingvej. „Preko reke pa u šumu” odigrava se (voli, jede i pije) u Veneciji, u čuvenom Gritiju. Uveren sam da u njegovo vreme škampi u sosu nisu bili ono što u moje. Mislim, venecijanska pijaca je nudila škampe na tone, pa je Griti u stvari naplaćivao samo uslugu i imidž.
Šta je tu je: trebalo je da nama Italija postane druga domovina, pa da spoznamo gde su pravi hramovi dobrog zalogaja: na jugu (Napulj je za te stvari centar sveta), u kafanicama sa kariranim stolnjacima, domaćinskom atmosferom, slikama i skulpturicama, ponekad na granici kiča, ali sa kuvaricama što su već svojim stasom nagoveštavale šta je to. A to je mnogo više od pomenutih škampi, pica ili špageta.
To je i razlog zašto je ovaj jubilarni Mali kuvar posvećen kontinentalnoj Italiji.
Povrće florentina
Spanać – 500 g; karfiol – 250 g; brokoli – 250 g; puter – 60 g; mleko – 1 l; so; meko brašno; gorgonzola – 100 g; so; ulje
Spanać ne mora da se pravi samo na onaj klasičan način – kao pire. Niti brokoli i karfiol: na salatu ili u čorbu. Ali, i ovde je početak isti. Pola kilograma spanaća se opere, očisti, pa blago obari u listovima. Isto se učini i sa cvetićima brokolija i karfiola. Da sve ostane al dante.
Za to vreme napravi se bešamel: na zagrejanom puteru (pola male paklice) valja propržiti kašiku posoljenog mekog brašna, ali tako da ostane snežnobelo. Onda, sve vreme uz mešanje, lagano se, u tankim mlazevima, sipa mleko i zakuva još samo nekoliko minuta. I dalje uz mešanje. Na samom kraju skloni se s vatre, pa u topao sos umeša stotinak grama gorgonzole.
Vatrostalna činija se naulji, uspe se spanać, preko brokoli i karfiol, sve prelije bešamelom, pa u rerni samo malo zapeče.
Pašticada
Goveđi but – 1.5 kg; beli luk – 1 glavica; crni luk (sitnije glavice) – 500 g; suva slanina – 150 g; belo vino – 7 dl; vinsko sirće – 7 dl; slatko crveno vino – 1 dl; suve šljive – 100 g; maslinovo ulje; karanfilić; biber; muškatni oraščić; paradajz pire; so
Ko god da je uživao u ovom gurmalnluku iz nekada neposrednog inostranstva nije imao pojma kakva muka sve čeka domaćina/cu. Elem, meso u komadu s
e potopi u sirće, pa tri dana, svakodnevno, mazi, pazi, okreće i nežno nad njime bdije. Dobro se opere pod tekućom vodom i osuši.
Tek tada nastupa kreativni deo: butić se našpikuje režnjevima slanine, listićima belog luka, biberom i karanfilićem. Ovako pripremljena pečenica se samo posoli i pobiberi. Na dobro zagrejanom maslinovom ulju, u velikom tiganju proprži se sa svih strana, pa izvadi i ostavi da sačeka nastavak. Nastavak je: isto se proprži oljušteni crni luk u glavicama.
Vreme je za rernu: u veći i dublji sud ubace se meso i luk, sve zalije masnoćom, pa u rerni uključenoj na 200 stepeni peče oko dva sata. Pustiće dosta vode, pa mu ne treba ništa raditi. Nastavak sledi kad višak tečnosti ispari: nalije se vinom da ono dopre do polovine pečenice, ubace šljive, meso odozgo premaže kašikom paradajz-pirea, dodaju začini (na vrh noža muškatnog oraščića, tri cvetića karanfilića, slatko crveno vino sa Sicilije), pa sve na laganoj vatri dinsta još oko jedan sat. Po potrebi se povremeno još naliva belim vinom.
Jede se u slast koja nadmašuje trud.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.